MSI Titan GT77: Na extrémny výkon už netreba lodný kufor

Režimy výkonu

Titani od MSI vždy predstavovali maximum, čo môžete v notebooku dostať. Postupom času sa však zmenšovali rozmery (a ruka v ruke sa s nimi znižovala aj hmotnosť) tak, že nový GT77 Titan je už vlastne pomerne kompaktný notebook. V jeho vnútri sa pritom ukrýva najvýkonnejšia mobilná grafická karta GeForce RTX 3080 Ti a procesor Core i9-12900HX. Vysoká hlučnosť a vysoké zahrievanie?

Režimy výkonu

Notebook ponúka v aplikácii MSI Center možnosť vybrať si z režimov výkonu Extreme Performance, Balanced, Silent a Super Battery.

Všetky testy boli robené v režime Extreme Performance, no stojí za to sa pozrieť, aké rozdiely jednotlivé režimy ponúkajú. Porovnávame preto priebehy výkonu v kombinovanej záťaži pomocou 3DMarku v benchmarku Fire Strike.

Takty procesora počas testu ukazujú, že Balanced a Extreme Performance sa výrazne nelíšia, naopak Silent už také vysoké takty nedosahuje a Super Battery výrazne limituje procesor a to na približne polovičné takty oproti zvyšným režimom.

Spotreba nám rozdiely medzi režimami ukazuje ešte podrobnejšie. Extreme Performance a Balanced sú stále takmer zhodné, no Silent sa už odlišuje očividnejšie, hlavne tým, že nemá také vysoké špičky. Super Battery nakreslil vodorovnú čiaru s minimálnymi odchýlkami, čo jasne ukazuje limitovanie výkonu procesora.

Prvý mierny rozdiel medzi Extreme Performance a Balanced vidíme pri teplotách, kde Performance vykazuje o pár jednotiek vyššie teploty. Silent má opäť o niečo nižšie špičky a Super Battery len pozvoľna rastie a žiadne špičky nemá.

Ako je na tom grafika? Opäť môžeme vidieť, že Extreme Performance a Balanced sú na tom veľmi podobne a ani Silent sa nejako extra nevymyká v záťaži. Výraznejšie odchýlky má len Super Battery.

Takty grafiky naznačujú ďalší rozdiel medzi Extreme Performance a Balanced. Kým prvý sa hýbe okolo 1800 MHz, Balanced túto hodnotu znižuje na 1600 MHz. Silent klesá ešte nižšie, na 1400 MHz a veľmi podobné čísla má aj Super Battery.

Ešte krajší rozdiel medzi jednotlivými režimami vidíme pri spotrebe GPU, kde Extreme Performance siaha k limitu 175 W, no zvyčajne sa pohybuje na úrovni 165 W. Balanced tesne podlieza 150 W hranicu a Silent so Super Battery klesajú ešte nižšie, na 120, repsektíve 115 W. Bude zaujímavé sledovať, ako škrtenie výkonu grafiky ovplyvní celkový výsledok.

Pri teplotách grafiky vidíme vzhľadom na vyššiu spotrebu v Extreme Performance o cca 4–5 °C vyššie teploty vo vrcholoch oproti Balanced. Vrcholy sa hýbu okolo 70–75 °C. Silent má o cca 10 °C nižšie teploty ako EP a Super Battery už posúva krivku doprava a v špičkách presiahne aj Balanced, čo je zrejme spôsobené limitovaným chladenia.

Očakávania podľa priebehu grafov sú nasledovné: rozdiel medzi Extreme Performance a Balanced bude minimálny, naopak Silent bude strácať asi 30 %  a Super Battery bude mať možno len 30 % z výkonu Extreme Performance. To sa viac menej potvrdilo aj na výslednom skóre. Iba 3 % rozdiel medzi Balanced a Extreme Performance je zanedbateľný, na druhej strane Silent naozaj stráca 30 % na EP a Super Battery dosahuje len 26 % z EP, čiže moje odhady sa potvrdili.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

MSI MPG Z890 Carbon WiFi: Nebezpečne blízko úplnej špičky

Základné dosky MSI v rade Carbon patria medzi to najvybavenejšie nielen v rámci ponuky tejto spoločnosti, ale celkovo. Podobne ako variant (MPG X870E Carbon WiFi) pre AMD je konektormi a portami prešpikovaný aj model pre platformu Intel LGA 1851 – MPG Z890 Carbon WiFi. Z podrobného rozboru sa dozviete i to, ako táto základná doska funguje naprieč stovkami rôznych testov. Celý článok „MSI MPG Z890 Carbon WiFi: Nebezpečne blízko úplnej špičky“ »

  •  
  •  
  •  

MSI MPG X870E Carbon WiFi: Základ v nadštandardnej výbave

Dva sieťové adaptéry, cez dvadsať portov USB, naozaj silné VRM… skrátka základná doska, od ktorej sa toho vyžaduje viac než bežne. X870E Carbon WiFi má bohatú konektivitu aj vďaka dvom čipom, ktorými je tvorený južný mostík čipsetu. Celkovo sa tak jedná o veľmi dobre vybavenú základnú dosku pre platformu AMD AM5, ktorá je drahšia, ale stále za ňu nemusíte zaplatiť devastačnú sumu. Celý článok „MSI MPG X870E Carbon WiFi: Základ v nadštandardnej výbave“ »

  •  
  •  
  •  

Platforma LGA 1851 je vonku. Test MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi

Informačné embargo na testy základných dosiek Z890 (a takisto procesorov Intel Core Ultra 200S/Arrow Lake) skončilo. Prvé testy sme odštartovali hĺbkovým rozborom základnej dosky MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi, ktorý vrhá svetlo aj na vlastnosti procesora Core Ultra 7 265K. V prvom rade to bude ale teraz o doske Tomahawk Z890 s miestami zásadnými zmenami oproti minulej generácii. Celý článok „Platforma LGA 1851 je vonku. Test MSI MAG Z890 Tomahawk WiFi“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *