Naformátovať, nalisovať. BeQuiet! ukázal výrobu chladičov CPU

Ako sa vyrábajú chladiče BeQuiet!

Mnohí určite máte dobrú predstavu o tom, ako sa vyrábajú procesorové chladiče, ale aj tak stojí za to vidieť, ako to prebieha presne. Teda minimálne, čo sa týka chladičov BeQuiet! Táto nemecká firma zverejnila materiály o tom, ako sa vo fabrikách vznikajú ich chladiče. Respektíve ako sa plechové pláty menia na rebrá s požadovanými tvarmi a ako sa následne spájajú s heatpipe.

BeQuiet! na svojim twitterovskom profile vydal krátke video z priebehu výroby pasívov pre chladiče CPU.

Výroba zložitejších chladičov s heatpipe je pomerne zložitá a do najväčších podrobností ani nie minútový zostrih nejde, ale obohacujúci rozhodne je. Začína v momente, keď už továreň má predpripravené heatpipe spolu s celou základňou. Do kuchyne, kde sa obrábajú základne a brúsia heatpipe (do chladičov s DHT) nás BeQuiet! ešte nepúšťa. Možno aj preto, že tieto komponenty vyrába a kompletizuje iná továreň, ako zvyšok chladiča.

Medzi najväčších OEM dodávateľov heatpipe, mimochodom, patrí aj Gelid. Je však možné, že BeQuiet! má iného externé dodávateľa. Zábery z ich výroby však BeQuiet! nezdieľa a pravdepodobne i preto, že ich má na starosti iná továreň ako zvyšok konštrukcie pasívu. Na jeho výrobu, a tú už zdokumentovanú máme, treba  rebrá naformátovať podľa inžinierskych podkladov. Typicky na základe 3D modelu s kótami, ktorý výrobná fabrika dostala od vývojárov.

Konkrétne miery sa zadávajú do raznice, ktorá požadovaný tvar vysekáva z pásoviny. Aby zbytočne nevznikal odpad, tak hliníkový pás je rovnako široký ako hotové rebrá chladiča. Strihajú sa tak iba dlhšie strany, ktoré majú často zvlnené (alebo zubaté, ako už chcete…) hrany na zníženie aerodynamického odporu. Výseky sú, samozrejme, aj v miestach priechodov pre heatpipe či eventuálne servisných otvorov na montáž chladiča. Pri tomto formátovaní sa zároveň aj vyrovnáva plech. Ten sa má tendenciu trochu krútiť, keďže na linku prichádza z návinu.

Medzi jednotlivými rebrami sú ponechané krehké spoje, ktoré rebrá jedno pri druhom držia na pase do chvíle, kým sa nelisuje k heatpipe. Vtedy sa tieto spoje prirodzene prerušia, aby sa mohli rebrá postupne a bez deformácií na hranách postupne stohovať na správne pozohýbané heapipe. Tie sa spolu so základňou upevňujú na rameno s držiakom s pohybom vo vertikálnej osi.

Nastavené je všetko tak, aby sa všetky heatpipe presne trafili do otvorov pre ne určených. Dôležitá je prirodzene veľmi vysoká presnosť, aby boli zachované v rámci nejakej malej tolerancie rovnaké rozstupy medzi jednotlivými rebrami. Na ich udržanie pomáha aj drobné prelisovanie materiálu okolo výrezov (pre heatpipe) či zámky po kratších stranách rebier. Aj tak musí byť ale všetko mimoriadne presné, aby nedochádzalo k neželaným deformáciám. Najmä, keď materiál, s ktorým sa pracuje, teda hliník, je mäkký. Niektoré chladiče sú výrobne zložitejšie ešte o spájkovanie spojov medzi heatpipe a hliníkovými rebrami na lepší prestup tepla. BeQuiet! však toto nerobí. Vedenie tepla je síce pri takýchto chladičoch efektívnejšie, ale ten rozdiel (oproti iba nalisovaniu) je pomerne malý a zapodievať sa ním preto veľmi neoplatí.

Tak snáď sa nabudúce podelí niekto aj o materiály z výroby ventilátorov, na ktoré sa používa vstrekolis. Napriek tomu sú kvalitatívne výsledky v závislosti od formy a dodatočných úprav hrán a povrchu vždy iné.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Hádanka BeQuiet! (1/2025). Spoznáš, čo je na fotografii?

Na základe veľkej popularity formátu hádaniek (Axagon) v minulom roku sme sa rozhodli nadviazať a pokračovať – tentokrát s BeQuiet! Produktové portfólio, ktoré táto značka má, je nášmu zameraniu veľmi blízko a o to zaujímavejšie pátranie po tom, čo vidíte na fotodetaily, môže byť. To na konci roka vyhodnotíme a uvidíme. Teraz, na začiatok, bude ale treba vyriešiť prvú, januárovú výzvu. Aj za tú budú odmeňovaní najúspešnejší riešitelia. Celý článok „Hádanka BeQuiet! (1/2025). Spoznáš, čo je na fotografii?“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Pure Wings 3 (BL105): Tichý, efektívny, za OK cenu

Niektoré ventilátory sú „príliš drahé“, iné zase trpia na viacero technických nedokonalostí. Tie, prirodzene, vychádzajú z lacnejšej výroby, ale existuje aj snaha o akúsi… rovnováhu. To napríklad od BeQuiet! modelmi Pure Wings. Najnovšie varianty s poradovým číslom 3 (Pure Wings 3) sme s mohutnou konkurenciou detailne porovnali aj v 120-milimetrovom formáte. A možno ich označiť za historicky najdokonalejšie. Jednoznačne. Celý článok „BeQuiet! Pure Wings 3 (BL105): Tichý, efektívny, za OK cenu“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy

Značku BeQuiet!, kterou zde asi nemusím blíže představovat, uvedla zkraje tohoto roku špičkový chladič Dark Rock Elite. Spolu s ním byl uveden také Dark Rock Pro 5, který však zůstal poněkud skrytý ve stínu svého elitního sourozence, což bych dnes rád napravil. Pevně věřím, že se i páté generaci chladiče Dark Rock Pro povede úspěšně navázat na předchozí verze, které byly vždy vyhlášené svojí nekompromisní chladicí účinností a tichým chodem. Celý článok „BeQuiet! Dark Rock Pro 5 – Povedený nástupce legendy“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *