Noctua NH-D12L – Svěží vítr na poli nízkých dvouvěžových chladičů

Metodika měření

Společnost Noctua nedávno uvedla na trh vcelku kompaktní chladič Noctua NH-D12L s výškou pouhých 145 milimetrů. To jej předurčuje jako ideální chladicí řešení do menších skříní, ale také i pro servery s výškou 4U. Díky své zajímavé konstrukci a špičkovému ventilátoru by měl tento chladič nabízet velmi solidní účinnost chlazení. Tento předpoklad je ale pochopitelně třeba důkladně prověřit, což je i cílem dnešního článku.

Metodika testování

Jako testovací procesor a generátor tepla nyní využívám Intel Core i7-11700K v základní desce Asus TUF Gaming Z590-Plus WiFi. Celá sestava je umístěna na rámu Streacom BC1 bez ventilátorů, které by poskytovaly airflow. Okolo testovací sestavy je nainstalováno akustické stínění (akustická pěna na OSB deskách) pro eliminaci okolních ruchů.

   

Kalibrovaný hlukoměr Voltcraft SL-100 je umístěn kolmo na chladič v pevné pozici vůči základní desce ve vzdálenosti cca 35 cm od procesorové patice. Zátěžové testy probíhají pomocí aplikace Prime95 s trváním 30–35 minut. Chladiče jsou testovány na třech normalizovaných úrovních hlučnosti (36, 39 a 42 dBA) a nakonec při maximálních otáčkách. Testy probíhají ve dvou sadách dle tepelného výdeje procesoru.

První sada testů je s výdejem 125 W, tedy vynucený limit procesoru PL1. Druhá sada příkonu je poté cca 205–210 W (4500 MHz při 1,285 V). Tato druhá úroveň však představuje vzhledem k malé velikosti samotného čipu velmi vysokou koncentraci tepla na mm². Nelze tedy očekávat, že by všechny chladiče prošly touto sadou testů na všech úrovních hlučnosti. Po skončení testu je zaznamenána vždy nejvyšší dosažená teplota.

Veškeré údaje ohledně teplot a tepelném výdeji procesoru jsou získávány z aplikace HWiNFO64. Naměřené hodnoty jsou poté korigovány proti teplotě v místnosti, jako výsledná hodnota Delta T. Limit úspěšnosti testu je stanoven na hodnotu 75 °C. Jakákoliv vyšší hodnota znamená teplotu procesoru přes 95–100 °C a riziko thermal throttlingu. Pokud tedy chladič neprojde zátěží s hodnotou Delta T pod 75 °C, je takový test označen jako neúspěšný.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360

Aké by boli výsledky štandardných testov základných dosiek, ak by sme s nimi používali chladič MSI MAG CoreLiquid I360? Lepšie. Respektíve by bolo dosahované nižšie zahrievanie jadier CPU, ktoré by tým pádom pracovali na vyšších frekvenciách, čo prirodzene znamená aj vyšší výpočtový výkon. Nie dramaticky, ale pokiaľ máme situáciu ilustrovať miskami váh, tak je ich pozícia celkom jednoznačná. Celý článok „Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy

Pri chladiči Fortis 5 Black ARGB nestačí len konštatovať, že má oproti Fortis 5 Black osvetlený ventilátor. Tých špecifík, ktoré formujú jeho vlastnosti, je viac. Na vonkajších znakoch to ešte nevidno, pretože uvádzané parametre sú rovnaké ako u modelu bez ARGB LED, ale pri rozpitvávaní výsledkov sme už na zopár rozdielov narazili. A určite možno písať o pozoruhodných rozdieloch, nad ktorými má zmysel sa pozastaviť. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel

Chladič Fortis 5 je už okrem štandardného variantu aj v kompletne čiernom vyhotovení. Oproti nižšiemu radu (Fera 5) má potom k dobru dve heatpipe, ktoré zvyšujú chladiaci výkon tohto chladiča. V praxi však uchladí viac iba niekedy. Vtedy, keď procesor dokáže z „extra materiálov“, ktoré má chladič Fortis 5 k dispozícii, profitovať. Ako to? Všetko si rozoberieme v detailnej analýze. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (4) Pridať komentár

  1. Vďaka za recenziu, toto vždy poteší. 🙂
    Len jednu poznámku mám. Keď som si prečítal nadpis, bol som zvedavý aký nový kompaktný chladič bol uvedený. Viem, že časy sa menia, a že už aj 150Watt grafiky sa dnes považujú za úsporné, ale takéto hebiedko chladič by som osobne nenazval kompaktným. 😀

    1. Tiež som sa nad tým na chvíľu pozastavil. Ale hovorím si, že to bude možno tým, že testujem tie super-kompaktné chladiče ako je napríklad NH-L9i a podobne. Pavel to zrejme bral z pohľadu veľkých chladičov, ktorým sa venuje. Možno by ale i tak bolo presnejšie posledné slovo v nadpise (chladičů) nahradiť twin-towermi, teda „kompaktních twin-towerů“. Medzi nimi je NH-D12L v tejto výškovej kategórii fakt raritka. Ak nepočítame NH-D9L s výrazne nižším TDP, tak pod 150 mm je ešte Scythe Fuma, ale aj to len prvá revízia, ktorá sa už nepredáva. 🙂

  2. Vďaka za dobrý test.
    Ste prví, od ktorých čítam recenziu 🙂
    Klasická Noctua, vo vlastnostiach špička, cena prémiová.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *