Nová skrinka Aorus (C400 Glass): 40 l pre veľké komponenty

Gigabyte Aorus C400 Glass

Gigabyte pod svojou značkou Aorus vydal skrinku s modelovým označením C400 Glass. Pozoruhodná má byť napríklad tým, že pri relatívne malých rozmeroch podporuje aj plnoformátové grafické karty, základné dosky a takisto i chladiče CPU. A jednou z jej predností pritom má byť aj efektívne systémové chladenie s vertikálnym prúdením vzduchu, hoci to u výrobcov skriniek obvykle nebýva preferovaná možnosť.

So skrinou Aorus C400 Glass Gigabyte trochu zatlačil na rozmery, aby „kompaktnejšie“ rozmery mohli byť jednou z výhod, kľúčových vlastností. S vnútorným objemom 40 litrov pri celkových rozmeroch (t.j. vrátane nožičiek)  435 × 210 × 469 mm asi nemôže byť úplne reč o malej skrinke, ale  medzi podobnými koncepciami bude jednou z najmenších.

Podobnými konceptmi tu narážame hlavne na také modely (skriniek), ktoré podporujú základné dosky ATX a nemusíte sa pre ne obzerať ani po kratších či tenších grafických kartách. Do Aorus C400 Glass sa s prehľadom zmestia aj najväčšie vyhotovenia GeForce RTX 4090.

Pri chladiči je potom uvádzaná maximálna výška 168 mm. To je informácia pre vežovité chladiče s heapipe, radiátory kvapalinových sú podporované do 360 mm vo vrchnej a spodnej pozícii. Inými slovami, AIO vodníka nainštalujete pod strop alebo na samotné dno skrinky. Dole, na dno, Gigabyte predinštaloval trojicu vstupných ventilátorov. Preto aj hovorí o „vertikálne optimalizovanom prietoku“.

Častejšie než naspodok sa vstupné sa tieto ventilátory dávajú za čelný panel, ale v Gigabyte to urobili inak. Možno i s ohľadom na to, že v týchto pozíciách lepšie vynikne osvetlenie ARGB LED. Predsa len ide o skrinku so sklenenou bočnicou a predný panel je plechový. Jeho štruktúra je síce perforovaná, takže nejaký vzduch prepustí, ale na ventilátory bude lepší výhľad v spodnej pozícii. Táto poloha potom môže súvisieť okrem vzhľadu (pre jeho exponovanie je použitý aj reverzný dizajn ventilátorov) aj s priaznivejšími výsledkami, či už ide o chladenie alebo v rámci psychoakustických optimalizácií. Tie ale Gigabyte nespomína…

Premiestniť ventilátory dopredu montážne mechanizmy skrinky neumožňujú. V Aorus C400 Glass máte celkovo štyri predinštalované ventilátory, kde tri 120 mm prúdia vzduch zospodu a jeden (takisto 120 mm) je potom ešte tradične na výduchu skrinky, vzadu. Ďalšie tri alebo dva (záleží od formátu, 140 mm sa vojde menej) môžete doplniť do stropnej pozície. V nej ale vo väčšine prípadov skôr skončí kvapalinový chladič. A potom je tu, samozrejme, aj možnosť presunutia spodných ventilátorov na strop. V tomto máte voľnú ruku v používateľskom prispôsobení si systémového chladenia podľa individuálnych potrieb.

Zmeniť, respektíve pootočiť o 90 stupňov si v Aorus C400 Glass môžete aj záslepky PCI Express. Vďaka tomu je možná napríklad vertikálna montáž grafickej karty. Na tú si ale musíte dokúpiť PCIe riser, ktorý nie je súčasťou príslušenstva.

K dostupnosti skrinky v obchodoch a k jej odporúčanej cene v túto chvíľu informácie nemáme.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Gigabyte má PCIe 4.0 SSD se zápisem SLC, vydrží 109 500 přepisů

Boom (nebo bublina?) kolem AI přináší ledasco, ale bude mezi tím také zajímavá novinka pro ty, kdo litují vymizení SSD založených na pamětech NAND Flash se záznamem MLC a SLC, která sice byla dražší, ale měla lepší výkon a zejména násobně vyšší životnost, se kterou byste se nemuseli bát, že SSD opotřebujete. Gigabyte totiž uvádí SSD, které oficiálně je určené pro AI aplikace, ale ne jen pro ně – jeho hlavní devizou je právě SLC NAND. Celý článok „Gigabyte má PCIe 4.0 SSD se zápisem SLC, vydrží 109 500 přepisů“ »

  •  
  •  
  •  

Gigabyte RX 7900 GRE Gaming OC 16G v teste 30 grafických kariet

Najviac „odľahčené“ GPU AMD Navi 31 (XL), najpomalší pamäťový subsystém, ale i najnižšia cena. To je RX 7900 GRE v porovnaní s RX 7900 XT. Tento Radeon je o poznanie lacnejší aj oproti RTX 4070 Super, hoci energetická efektivita je priaznivejšia u GeForce. Herný výkon RX 7900 GRE (RTX 4070S) je pritom porovnateľný. Teda, pokiaľ vám nebude chýbať ray-tracingová grafika. Celý článok „Gigabyte RX 7900 GRE Gaming OC 16G v teste 30 grafických kariet“ »

  •  
  •  
  •  

K Zenu 5 budou desky s čipsety X870 a B850, AMD vynechá řadu 700

V posledních dnech prosákly zprávy, podle nichž nová generace procesorů od AMD (s architekturou Zen 5) vyjde již v červenci a srpnu (pro notebooky), přičemž od Intelu zase nastane uvedení nových procesorů Arrow Lake a Lunar Lake v září. Příští týden na Computexu 2024 se ale dá čekat nějaké preview od firem, a zejména budou poprvé k vidění desky pro tyto procesory. Ty vyjdou jak pro Arrow Lake, tak pro Zen 5, a s novými čipsety. Celý článok „K Zenu 5 budou desky s čipsety X870 a B850, AMD vynechá řadu 700“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (37) Pridať komentár

  1. Ďalšia variácia na štýl Jonsbo D40 čo je fajn, väčší výber nikdy nie je na škodu, len pozerám že Jonsbo zakrytie zdroja a káblov vyriešil plechom, Gigabyte tým že ho vo vizualizáciách jednoducho vôbec nezobrazuje 😀

    ASUS AP201 mi naďalej príde ako najlepšie riešenie tohto formátu, najmä verzia s mesh bočnicou pre najlepší airflow pre GPU. Nie je FullATX ale to je skôr rozmerová výhoda, kto v dnešnej dobe potrebuje FullATX?

    1. Dobrá poznámka, ktorá mohla byť v článku spomenutá. Ale máme ju aspoň v diskusii… pozícia na zdroj (ATX) je za čelným panelom, názorne to ilustruje aj manuál Gigabyte.

      1. On se tím nechlubí ani Gigabyte na webu. Jen ve specifikaci je PSU ATX (not included). Do návodu jsem fakt nekoukal. Děkuji za doplnění.

        Kromě krásného výhledu, jaké tohle řešení může mít přínos? Pokud není modulární zdroj, tak kabely stejně visí (překáží). A prostor to moc neušetřilo. Chlazení bez spodních větráku bude horší.. na těch 360mm umístění zdroje mít vliv nebude.

        1. Viac než „krásny výhľad“ v tom asi nevidím, ale niekto na tej polohe nájde niečo praktické? Vyložene nepraktické by ale snáď nemalo byť nič. Vlastný izolovaný okruh na chladení má ten zdroj rovnako, ako by ho mal v tradične v ľavom spodnom rohu. Tu je síce hore, ale ventilátorom na prednom paneli. Vlastne mi ešte napadá, že to sito predného panela môže zvyšovať hlučnosť, čo sa však môže týkať všetkých prípadov, kde je pred zdrojom nejaký filter či mriežka.

        2. Volný přístup vzduchu ke grafice a ventilátory po celém dně jsou velká výhoda. Při ochlazování okolí cpu bude asi nutno přemýšlet trošku jinak (možná otočit zadní ventilátor). Taky se tady asi lépe uplatní M.2 chladiče s příčným žebrováním.

          1. Áno, to všetko sa asi od toho vertikálneho prúdenia očakáva. Uvidíme, čo na to testy… pre pôsobivé výsledky musí byť „špičkových“ viac vecí, počnúc ventilátormi samotnými.

  2. Hmmm… toto rozloženie je asi vhodné pre GPU, ale v prípade CPU 🙁
    … mám pocit (keď pozriem do svojej sklenenej gule 😛 ), že tento typ rozloženia asi nebude moc vhodný pre vzduchové chladiče.
    … s AIO na vrchu to tiež nie je výhra – je málinko lepšie, keď AIO nasáva studenší vzduch z predu ako ohriaty z vnútra skrinky.
    … s AIO dole – bubles bubles
    Aspoň, že má oproti vyššie spomenutému Jonsbovi pribalené nejaké ventilátory a možno pomôže aj ten predný mesh
    (aj keď, asi viac s kumuláciou prachu ako s teplotou CPU 🙂 )

    1. Merania skriniek novou testovacou metodikou sa blížia a k Aorus C400 Glass sa pravdepodobne dostaneme.

      Do konceptu „čo najvyšší chladiaci výkon pri čo najnižšej hlučnosti“ mi tieto pretlakované koncepty príliš nesedia, ale možno objavíme nejaké prekvapenia a výnimky… stále tak nejako vychádzam z našich starých testov realizovaných v redakčnom tuneli, ale áno… každá skrinka je iná a závery sa môžu líšiť. 🙂

      1. –„Merania skriniek novou testovacou metodikou sa blížia…“
        A urobíš si takú nejakú stálu platformu (MoBo, CPU, CPU Air Cooler, SSD, RAM, GPU …alebo aj v2. s CPU AIO Cooler :-P), ktorú by si odmeral (myslím hluk) na nejakých pevne stanovených otáčkach komponentov mimo skrinku, a potom v skrinke (bez pustenia skrinkových ventilátorov), t.j. aké je tlmenie skrinky?
        Jedno meranie z predu a jedno z boku 😛

        1. Jj, a so spektrogramami … každá frekvencia bude asi tlmená rozdielne… možno nejaká aj vyskočí (nejaká interferncia a pod.) 😛

          1. Jasné, zvukové spektrografy sú základ. Jeden z cieľov je i o, aby z tých testov bolo vidieť „kritické miesta“ nastavení a po akej úprave je možné akustické nedostatky eliminovať alebo ich aspoň zmierniť. 🙂

          1. No, to je oriešok… zvoliť takú polohu mikrofónu/hlukomeru, aby dávala vždy, pri všetkých skinkách, rovnaký zmysel. A aby bolo teda porovnanie naprieč rôznymi rozloženiami ventilátorov spravodlivé.

            1. Všesměrové repro se jeví jako jediné řešení, které pokryje možné individuální rozdíly (cvrkot cívek atd.). Poloha mikrofonu by za mě stačila jedna. Tj. stejná vzdálenost ve všech osách od levého horního rohu čela skříně a mikrofon mířit na tento roh, snímal by se tak zvuk ze všech hlavních ploch (čelo, levý bok a víko). Myslím, že to může být rozumný kompromis.

        2. Mám niečo vymyslené, nejaký návrh testovacej metodiky, ku ktorému môžeme dať snáď koncom júna verejnú diskusiu (a doladiť veci spoločne). Zase to ale nemôžeme nejako extra prestreliť, aby to šlo stíhať v rozumnom čase. 🙂

      2. Ono prakticky všetky skrinky s viac ako dvoma fanmi sú aspoň vo vizualizáciách pretlakové „by default“, 3x ventilátor vpredu jeden vzadu 🙂
        Pritom skrinka vôbec nemusí byť pretlaková, stačí dať ventilátory na horné pozície a hneď je to podtlakové úplne rovnako ako štandardné skrinky keď sa vyplnia všetky pozície (3x in 4x out). Ono v dnešnej dobe hlavne vo vizualizáciách sa tak nejak automaticky predpokladá AIO vodník na CPU takže tie fany tam v očiach výrobcov pribudnú tak nejak automaticky 🙂
        Hlavný rozdiel je že použitie všetkých pozícií na rozdiel od bežnej skrinky aj dáva zmysel, lebo v bežnej skrinke horný fan vpredu nasaje vzduch ktorý bez úžitku predný fan hore hneď vyfúkne, teda môže to mať úžitok ale iba ak má človek vodníka 🙂

        Myslím že hlavný faktor bude či bude šírka bedne dostatočná vzhľadom k šírke GPU aby mal vzduch okolo nej kade prúdiť, ale tak to platí asi pre všetky skrinky s pevnou bočnicou. Preto sa mi tak páči tá ASUS AP201 ktorú spomínam v prvom príspevku keďže je tam možnosť mesh bočnice.

    2. Nedomysleli to příliš. Hned mě napadlo, že bych otočil zadní ventilátor, ale ta pozice není příliš přátelsky navržená, aby se do ní dal umístit standardní prachový filtr. Kdyby na čele byla alespoň jedna pozice pro ventilátor, bylo by to mnohem lepší.

    3. The optimal air cooling layout for cases with front-mounted PSU (AP201, NR200p, Ncase M1, M1 evo, Dan C4, Meshroom D, CH160…) is to reverse the CPU cooler fan so that it draws air from the back, and set all case fans (other than those at the GPU intake) to exhaust. This way, both CPU and GPU coolers get direct access to ambient air. In fact, GPU intake fans aren’t necessary, and would only increase noise if the vents are poorly designed, and no intake spacers are used, as seen in Martin’s test in AP201 on this site.

      Additionally, with this layout, glass panel can actually improve performance by guiding airflow to where it matters. Mesh panels, on the other hand, would allow you to add side exhaust fans as well, in addition to top (or bottom in inverted layout) exhaust fans. (I believe a solid panel with specific cutout for an exhaust fan would perform the best, similar to Inwin A1).

      Although I personally don’t find dust filtration useful at all, dust filters can easily be installed at the back and bottom. PCIe slots are the most problematic positions for dust filters, but I am sure manufacturers can make mesh PCIe slot covers.

      As for why big brands aren’t already doing it, I guess the idea of back intake is too novel for them to explain to customers. Or maybe most of them simply don’t think much on airflow at all 😜

      1. Could you please explain why you don’t find dust filters useful? Perhaps I’ve been using nylon filters for a decade now, and it’s handy in my case.

        1. Good question. I put my PC on my desk, and I have an air purifier (PC fan CR box) nearby running all the time, so dust is minimal.

          I also have an electric duster (Datavac; basically compressed air but uses electricity), so dust cleaning is a very quick job.

          Additionally, perhaps because I run at low fan speeds and use coolers with relatively loose fin stack, dust never accumulates beyond a certain point. It seems to reach an „equilibrium state“ of a thin layer of dust after several months, which does not accumulate further, nor does it affect thermal or acoustic performance. Now I only dust the PC when I have to open it for one reason or another. That’s the advantage of not having glass panels: can’t see it, can’t bother you.

          I have tried using dust filters from Demciflex before, and 1. it requires running the fans at about double the speed to provide the same thermal performance as with a fan grill, which means more noise and 2. it requires me to wash and clean the filter every week or so as dust quickly accumulates on the filter surface. Even if I have to clean the PC periodically (I no longer do so), I’d rather spend 10 minutes every few months/half a year to blow the dust off than to spend 5 minutes every week to clean the filters.

          P.S. I am using an SFF case called Lazer3D LZ7, with completely open, circular case and GPU intake vents, which allowed me to completely customize the type of vent. I am now using standard wire fan grills with bent legs on both sides. Even the stock grills with flat legs produced extra noise that I can hear (and it’s already offset from the fan by 3 mm). Also, the reason I found this site is that I was searching for alternative filters at that time😛. I have briefly considered Silverstone nylon ones or Akasa metal ones based on Ľubo’s tests, but ultimately decided against them after I test ran the PC without filters for a while. They should be moderately less restrictive than the Demciflex one, but why bother when I don’t actually need a dust filter?

          1. I just realized that building a custom CR box could be a fun DIY project for a free afternoon. I’m in a constant war with dust buildup in my apartment.

            I understand that the use of filters might be questionable, especially with the high power consumption components. However, I’ve optimized my PC for efficiency and reduced its TDP, so I don’t need to clean the filters as frequently.

            To explain, I have a traditional solid sheet side panel on my PC. I prefer this over transparent or perforated ones. I don’t care how the computer looks. It must be stable, quiet, and perform well on my screen.

            1. Air purifiers are good devices to have in general. Less dust, less chance of spreading diseases, less irritants in the air, just healthier in general.

              Both Housefresh and Rtings tested traditional CR boxes (using box fans) against conventional air purifiers, and they’re both cheaper and offer more performance. Not really a surprise if you look deeper: if you look closely at conventional air purifiers, they have restrictive intake vents, dense pre-filters not unlike the Fractal Mood, and very little filter surface area. CR boxes have none of these nonsense and have extremely high filter surface area, basically turning the obstacle into something between a thin radiator and no obstacle, instead of a plastic filter.

              PC fan CR boxes then proceed to fix the noise and power efficiency issues. Arctic P14 is very popular and you can see why from Ľubo’s tests. They are so quiet and energy efficiency that you can just leave them running all the time, no „smart“ features needed. There are even less DIY-ey products with the same concept, like CleanAirKits, Nukit, and Airfanta. I fully intend to modify my Airfanta with A14x25s when they come out.

              1. I’m concerned about whether the PC fans will have enough power, even without additional restrictions, because the filters are thick and highly restrictive. Even though the performance of the PC-fan-based DIY purifier may be better than usual small home purifiers, I’m unsure if it will be sufficient to achieve optimal filter efficiency. I found some affordable filters at Ikea. Despite their performance and affordability, P14 fans will be the best option for the first test CR box, without a doubt.

                1. I think this will be the best concept using PC fans. It will provide the best possible efficiency in its grade. What do you think about it? Which concept do you find the best one? Which are you using at present? Because the one I mentioned isn’t very cheap.

                  1. I can only recommend this design if you require a smaller footprint. Using four, or even five (add one at the bottom, plus legs) filters is ideal. Even better, you can get longer filters to make a taller box with the same footprint as a four square filter design.

                    The brand I’m using is called Airfanta; you can think them as a commercial CR box. The exact model is a bit confusing as I’m using the 2 pro model with 4 pro filters… They only sell 3 pro worldwide though. From 2 pro to 3 pro, they upgraded the fans, and from 3 pro to 4 pro, the filters are doubled in height. I went with the cheaper 2 pro as I am planning to swap fans anyway.

                    Their basic design is four filters on the sides, with four 14 cm fans at the top. Upper and lower covers clamp the filters together without using tape. Pretty simple and effective design.

                    To recreate the same design via DIY, you can just use zipties to hold the fans together and tape everything else.

                    1. Sorry, you mentioned the solution that you are using. With taller filters, you would face pressure drop challenges in the bottom and distant parts of the box. The solution would be to install another four fans at the bottom. I intended to use that concept with a small footprint but with fans on all sides. I’m still concerned about achieving even pressure distribution and optimal filter surface usage.

                    2. In my experience, your concern on uneven pressure isn’t a problem at all. The filters on my device are very evenly darkened across the whole surface.

                      There’s a lot of empty space inside the box, which allow the pressure to even out. Additionally, if there really is uneven airflow across the filter, the parts with higher airflow will get clogged up faster, which leads to higher resistance at those parts, which in turn lowers airflow. Thus, any uneven airflow will automatically fix itself.

                    3. For the four fans at bottom design, that’s something I had came up with too. But on second thought, it’s better to use those fans to make another box and place it somewhere else instead (e.g. another room). You need a pretty tall feet to avoid losing significant amount of airflow, after all, which can be cumbersome, and you probably don’t need that high CADR in a single room anyway.

                    4. At last, I bought four STARVIND Ikea filters and four P14, a cheap 12 V adaptor, and a controller. I have some building materials at home, so I spent approximately 100€, which isn’t as bad. I’m curious how it will perform.

                    5. I would expect no less than 350 m3h CADR at full speed, all that while consuming only around 5 W and running pretty quietly. Well, the P14 does have a pretty strong frequency spike, but it may not actually bother you.

                      CADR testing at home isn’t that easy. An anemomter placed directly against one of the filters may give you a reasonable estimation on airflow. Multiply the reading with unexpanded filter surface area after accounting for the active area for the anemomter and such. The flow should be pretty laminar there.

                      Or more practically, get an air quality sensor e.g. Ikea VINDSTYRKA, and start measuring the particulate level in your home.

                      Good luck building! 🙂

                2. HEPA/MERV filters, unlike ones found in PC cases, are heavily pleated (basically „folded“), meaning that they pack a lot of surface area in a smaller footprint. Unintuitively, thicker filters actually have less resistance, as they have space to pack in more filter area.

                  While they are restrictive per area, this is counteracted by the large surface area. Use of thicker, densely pleated filters is already done by traditional air purifiers. What CR boxes is to go above and beyond – even larger filters, and *four* of them. By using the right filters, the impedence curve can be brought to near, or even below the „case impedance“ curve you see in things like P-Q curves shown by Noctua. As a bonus, the filters last much longer too (more than 4x vs. 1 filter).

                  Aside from adding as much effective surface area as feasible, there’s also optimizations that can be done of the filter grade – CR boxes use lower grade filters, which actually produces higher CADR as a result of gaining more airflow (CADR is the only performance metric that matters, and is basically airflow*filter efficiency, so you need to find the best balance).

                  There’s builds using 5 Arctic P14s and 4 Ikea STARVIND filters, and they have a measured CADR of around 440 m3h. Five of the fans would produce 541.4 m3h of airflow against no obstacles based on Lubo’s data, so you can see that the resistance is pretty low.

                  Back to the topic on PCs, I would like to see something like pleated nylon filters for optimal performance while still having good dust filtration.

                  1. Thank you for explaining. It’s not as counterintuitive as you might think that pleating reduces resistance. The main issue could be that pleated filters might be more challenging to clean than flat ones. Cleaning would require uninstalling because filters would be heavier and susceptible to resonance. The second problem would be the price. But maybe pleating would dampen the noise 🤔

                    1. If it were to happen, I would imagine a design where you can unfold the pleats for easy cleaning.

                      Or maybe someone would make a PC case that’s also a CR box… who knows.

                    2. Exactly, you would need to provide additional steps to clean them. I will need time to consider everything. Thank you for sharing all your ideas and personal experiences, M. I truly appreciate your participation here.

      2. As the patient, I also find dust filters very useful, …especially in the case of standard user. I have many exp with pre-build systems (usually w/o any kind of filter) …and the accumulated dust in these PCs and especially in the PSU are horrific.
        This winter, I got a PC of my colleague’s son to my hands… And it was a frightening experience. The passives of the CPU Cooler and Graphic card cooler formed a solid block of dust-aluminum and there were dust monsters on the floor inside the case 😊
        In all these cases, If there were an intake dust filter, it would also be choked, but the dust-crust that would severely hindered airflow, would also prohibit any kind of dust from entering the machine 😊

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *