Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD

Detaily chladiča Arctic M2 Pro

Chladiče SSD má v ponuke aj Arctic. Jedna z popredných značiek vsádza na nízku cenu, nadštandardnú kompatibilitu a dôležitý je potom, zdá sa , aj vizuálny vnem z chladiča M2 Pro. Dôraz sa ale kládol aj na vysoký chladiaci výkon a na to, aby bolo „zlepšenie“, respektíve zníženie zahrievania (SSD) oproti riešeniu bez chladiča výrazné. Čo to znamená? Napríklad aj mínus 30 stupňov Celzia.

Detaily chladiča Arctic M2 Pro

Zo škatuľky pripomínajúcej obal plátkových žuvačiek vytiahnete tri časti – pasív (s predinštalovanou teplovodivou vložkou), backplate a teplovodivú vložku (na backplate). Žiadny ďalší materiál v príslušenstve nie je. Návod k inštalácii máte dostupný iba v elektronickej podobe.

Backplate je z hliníku, jeho hmotnosť je pomerne nízka (5 g), ale to súčasne pri vysokej pevnosti. To aj napriek tomu, že je z 0,8 mm tenkého plechu – „U“ profil je odolný voči pozdĺžnemu ohýbaniu. Znamená to, že ani na základných doskách, ktoré by mali tendenciu SSD skrúcať, bude zabezpečený bezchybný kontakt s pasívom. Ten (pasív) má už 24 gramov. Uvádzaná hmotnosť (40,5 g) je celková, teda aj s teplovodivými podložkami.

Oproti chladičom SSD s podobnou výškou, bude mať Arctic M2 Pro (10,5 mm) často vyššiu hmotnosť. Z dôvodu menej členitého povrchu. Napríklad taký Axagon CLR-M2L10 má výrazne vyššie rebrá, pri chladiči Arctic M2 Pro majú iba cca 1,5 mm a celková výška je viac tvorená zase výrazne hrubším substrátom (než je pri chladiči Axagon). Dá sa poznamenať, že pasív Arctic je „plnší“. A má iba tri širšie rebrá skosené po kratšej strane zhruba pod 60-stupňovým uhlom. Ich povrch sa od zvyšku odlišuje brúsenou úpravou.

Po stranách je povrch pasívu „pieskovaný“. Arctic si dával záležať aj na tom, aby bol výsledok aj vizuálne pôsobivý. A hoci je pasív čierny (alebo sivý – druhý „strieborný“ variant), tak vplyvom rôznej povrchovej úpravy pri rôznom svetle sa mení kontrast a typicky rebrá chladiča sú výraznejšie. Na pravej strane ale neprehliadnete ani logo Arctic.

Inštaláciu môžete začať aplikáciou teplovodivej podložky na backplate. Ako prvé treba na jednej strane odstrániť ochrannú fóliu, potom podložku dobre primerať a čo najrovnomernejšie ju rozprestrieť po celej ploche vnútra backplate. Potom odstránite aj druhú fóliu teplovodivej vložky. Z pasívu ide dole iba jedna fólia, pretože je na ňom teplovodivá podložka už predinštalovaná.

Po pripravení backplatu a pasívu prichádza SSD najprv spodnou stranou k backplatu a potom pasívom navrch. Po dĺžke je dobré backplate s pasívom dobre zarovnať a potom tieto dve časti, medzi ktorými je SSD, k sebe iba zacvaknete. Tento proces nevyžaduje žiadne nástroje a vlastne je trochu podobný montážnemu systému Gelid IceCap. V tomto prípade je však kontakt pevnejší – spájací žľab je po celej dĺžke chladiča.

Na jednej strane (pri inštalácii) je to dobre, demontáž je však zložitejšia. Pri nej sa nám osvedčila technika „vylúpnutia“ pasívu nožíkom na jednej aj druhej strane. Tak, aby sa odlepil od SSD.  Teoreticky by bolo možné pasív aj vytlačiť, keďže je v koľajničkách, ale to ide veľmi stuha, pretože je tu vysoké trenie. To aj z dôvodu vysokého montážneho prítlaku. Pri demotaži budte opatrní, aby ste nepoškodili teplovodivú vložku alebo, a to by bolo horšie, samotné SSD.

Zuby, ktorými sa do seba zahryzáva backplate s pasívom, zvierajú SSD naozaj poriadne.

Podporované sú SSD v 80-milimetrovom formáte M.2, jednostranné aj obojstranné.

K inštalácii a možným komplikáciám ešte jedna poznámka: Backplate niekedy budete musieť napasovať veľmi presne, aby bolo možné SSD s chladičom nainštalovať. S vybranými beznástrojovými poistkami slotu M.2 totiž môže dochádzať ku kolízii. To z dôvodu, že backplate nemá ani na jednej strane polkruhový výrez pre konštrukciu poistky, ktorá je pod SSD. V prípade, že tá (poistka slotu M.2) vyžaduje väčší priestor, bude narážať o backplate a SSD nezaistí.

Arctic aj vo svojom manuáli upozorňuje na to, aby hrana backplate nezasahovala do zvýraznenej časti PCB na SSD. Tá má byť na vrchole tohto poloblúku. Ani to však nemusí stačiť a keď stačí, tak to zase nemusí vychádzať na druhej strane, pri konektore. Pri nadmernom posunutí backplate smerom dopredu môže byť predmetom kolízie zase toto miesto. A hoci sa jedná o vzácne prípady, v ktorých sa nevyhnete ťažkostiam, na ktoré sme narazili napríklad aj v nižších slotoch základnej dosky Asus ROG Strix Z790-E Gaming WiFi, tak montážny výrez v backplate, ako do má väčšina chladičov SSD, pri Arctic M2 Pro skrátka trochu chýba.

Slot PCI Express chladič na výšku presahuje o približne päť milimetrov. To je stále dosť málo na to, aby mohol byť v priestore nad Arctic M2 Pro chladič mnohých grafických kariet a neodhádzalo tu ku vzájomnému kontaktu. S ohľadom na efektivitu chladenia to síce nemusí byť vhodná poloha, ale takáto inštalácia možná každopádne je.

Metodika

Testy prebiehajú vo veternom tuneli, ktorý nahrádza štandardnú počítačovú skrinku. Na systémové chladenie sú použité štyri ventilátory Noctua NF-S12A PWM@550 ot./min v rovnovážnom pomere dvoch vstupných k dvom výstupným. Vstupná teplota vzduchu je prísne kontrolovaná a pre čo najvyššiu presnosť sa pohybuje v úzkom rozmedzí 21–21,3 °C.

V súlade so zisteniami z meraní vplyvu rôznych pozícií na efektivitu chladenia, testujeme samostatné chladiče SSD v prvom slote, nad grafickou kartou. Z testov dosiek máme prirodzene veľa výsledkov chladičov (označované ako chladič 1 a chladič 2) aj z iných pozícií, tam je to ale dané ich fixnou polohou.

Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W, čo je vrchná hranica toho, čo SSD M.2 mávajú a meniť by to nemali ani modely s podporou rozhrania PCIe 5.0.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…

Vyvrcholenie trilógie testov 140 mm ventilátorov Arctic je tu. Pri P14 Max konštruktéri zapracovali na vylepšeniach, ktoré menia akustickú aj výkonnostnú charakteristiku ventilátora. Hlavná novinka, osadenie obruče, okrem iného umožňuje aj výrazné zrýchlenie, pre ktoré môže mať tento ventilátor naozaj vysoký prietok vzduchu. Na druhú stranu, fanúšikov extra nízkych otáčok príliš nepotešíme. Celý článok „Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic P14 PWM PST CO alebo guľôčkové ložiská proti fluidným

Dlhšia životnosť výmenou za vyššiu hlučnosť? Aj to sú jedny z bodov programu, ktorým sa budeme venovať v porovnaní ventilátora Arctic P14 CO s variantom (P14) s fluidnými ložiskami. Dokonca sú to hlavné body. Guľôčkové ložiská v drahšom variante týchto ventilátorov každopádne majú aj také špecifiká ktoré sa dajú jednoducho pozorovať a odlíšiť aj v bežnom, „domácom“ nasadení. Celý článok „Arctic P14 PWM PST CO alebo guľôčkové ložiská proti fluidným“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic P14 PWM PST: Neporaziteľný vo svojom segmente

Pri Arctic P14 je fascinujúci mimoriadne vysoký kontrast ceny k efektivite (chladenia). Tieto ventilátory patria k najlacnejším a súčasne dosahujú s ohľadom na všetky 140 mm ventilátory špičkové výsledky, pokiaľ ide o prietok vzduchu na jednotku hlučnosti. A to aj cez prekážky. Arctic z dostupných finančných prostriedkov na výrobu ventilátora vyťažil takmer maximum a je rozhodne o čo stáť. Celý článok „Arctic P14 PWM PST: Neporaziteľný vo svojom segmente“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

    1. Áno, na Mironete je za veľmi pekné peniaze (aktualne dokonca za 111 Kč). Problém je, že sa v tých cenách Arcticu ťažko orientuje, čo potom trochu komplikuje aj hodnotenie, pokiaľ to má byť pokiaľ možno relevantné počas celého životného cyklu chladiča. MSRP je 10 eur (za takýchto podmienok bude už asi zaujímavejší Gelid IceCap?), ide to ale do predaja z „dočasnou“ zľavou, ktorá asi bude skôr reprezentovať trvalú cenu v obchodoch? Neviem…

      1. Až později jsem si všiml, že to drobným písmem uvádíte pod hodnocením. Ta nabídka je po čertech atraktivní a zasloužila by si lepší promo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *