Otestované: Arctic M2 Pro v databáze 80 chladičov SSD

Záver

Chladiče SSD má v ponuke aj Arctic. Jedna z popredných značiek vsádza na nízku cenu, nadštandardnú kompatibilitu a dôležitý je potom, zdá sa , aj vizuálny vnem z chladiča M2 Pro. Dôraz sa ale kládol aj na vysoký chladiaci výkon a na to, aby bolo „zlepšenie“, respektíve zníženie zahrievania (SSD) oproti riešeniu bez chladiča výrazné. Čo to znamená? Napríklad aj mínus 30 stupňov Celzia.

Záver

Tak ako vždy pri vynášaní verdiktu je vhodné sa na veci pozerať z viacerých uhlov pohľadu. K najvýkonnejším chladičom SSD sa riešenie od Arcticu (M2 Pro) neblíži, to ale ani nebol cieľ. Je mnoho výrazne výkonnejších chladičov, často ale takisto drahších. Aj keď to nemusí byť pravidlo. Napríklad ešte lacnejší Axagon CLR-M2L10 má vyšší chladiaci výkon ako Arctic M2 Pro. Nemá ale backplate, ktorý na niektorých základných doskách môže kompenzovať rôzne konštrukčné nedostatky zhoršujúce kontakt s SSD, čo pri chladiči Arctic nehrozí. Konštrukčnými nedostatkami (základných dosiek) v tomto kontexte mienime eventuálne prehnuté PCB (toto do určitej miery formuje aj montážny systém skrinky) či eventuálne nerovnobežnú polohu SSD voči jeho chladiču. K tejto téme sme viac písali v článku Ako veci pracujú alebo, čo naučili testy základných dosiek.

Vyššie uvedené vplyvy môžu znižovať efektivitu chladiča tým, že pre slabší kontakt s ním pasív absorbuje menej tepla. Arctic M2 Pro sa to ale netýka – má backplate. A chladiče s backplate sú prirodzene o trochu drahšie, čo je aj prípad BeQuiet! MC1. Chladič Arctic je, čo sa týka chladiaceho výkonu, je na jeho úrovni. To aj pri porovnateľnej výške (cca 10,5 mm). Z o chlp nižších chladičov a za podobné peniaze, aké zaplatíte za Arctic M2 Pro a zároveň je ich chladiaci výkon porovnateľný je tu napríklad Akasa Gecko Pro či Gelid IceCap. Druhý menovaný (Gelid IceCap) má s Arctic M2 Pro spoločnú aj extra rýchlo montáž bez skrutiek.

Spomenuli sme, že Arctic s chladičom M2 Pro neútočí na popredné pozície rebríčka chladičov SSD… nemá na to konštrukčné vlastnosti a tým pádom ani ambície. Predpokladáme, že kľúčové bude za pokiaľ možno čo najnižšiu cenu SSD oddialiť o kritického zahrievania. A mínus 28 °C na radiči 6-wattového Samsung 980 Pro je dobrý výsledok. Na SSD s vyšším zahrievaním bude pokles teplôt pravdepodobne ešte výraznejší. Aj keď, to záleží od viacerých faktorov.

výkonnostných testov každopádne môžeme konštatovať, že chladič Arctic M2 Pro funguje dobre a ak vás zaujal svojim vzhľadom, tak chybu s ním neurobíte, ak je teda reč o chladiacom výkone pre SSD typicky bez vlastného chladiča (na základnej doske). Nepočítajte však s tým, že použitie Arctic M2 Pro bude automaticky viesť k lepším výsledkom, než aké sú dosahované so vstavanými chladičmi na základných doskách. Môže to tak byť (a Arctic M2 Pro bude lepšie chladiť), ale takisto nemusí. Viac vám v tomto smere napovie rozsiahla porovnávacia databáza tvorená prevažne výsledkami chladičov dávaných spolu so základnými doskami.

Podstatná časť chladičov SSD základných dosiek má nižší chladiaci výkon ako Arctic M2 Pro, ale potom je i dosť takých, pre ktoré platí opak (a majú vyšší chladiaci výkon). Do situácií, keď slot M.2 nemá svoj chladič, je však chladič Arctic M2 vhodný. Výnimkou sú iba prípady, v ktorých by z nejakých dôvodov chladič kolidovať s okolitými komponentmi (napríklad s konštrukciou rozširujúcej karty PCIe v slote nad chladičom) či súčiastkami základnej dosky. Tými máme na mysli napríklad aj beznástrojové poistky slotov M.2, ktorých konštrukcia môže potenciálne kolidovať s backplate. Ten totiž ani na jednej z kratších strán nemá výrez okolo upevňovacieho miesta k základnej doske.

Celkovo je Arctic M2 Pro chvályhodný chladič. Pri obozretnom vyvarovaní sa možným komplikáciám, o ktorých bola reč, odvedie dobrú službu. A to pri pomerne nízkej cene. Arctic síce uvádza MSRP 10 eur/cca 250 Kč, ale chladič išiel do predaja s 50 % zľavou. Na základe predošlých skúseností a toho, že produkty Arctic sa minimálne na vybraných trhoch predávajú výrazne pod odporúčanú cenu výrobcu predpokladáme, že z dlhodobého hľadiska by Arctic M2 Pro často mohol mať bližšie 5 eurám (cca 125 Kč).

* Bezprostredne po vydaní šiel chladič do obchodov za dočasne zníženú, polovičnú cenu 5 eur/cca 125 Kč.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…

Vyvrcholenie trilógie testov 140 mm ventilátorov Arctic je tu. Pri P14 Max konštruktéri zapracovali na vylepšeniach, ktoré menia akustickú aj výkonnostnú charakteristiku ventilátora. Hlavná novinka, osadenie obruče, okrem iného umožňuje aj výrazné zrýchlenie, pre ktoré môže mať tento ventilátor naozaj vysoký prietok vzduchu. Na druhú stranu, fanúšikov extra nízkych otáčok príliš nepotešíme. Celý článok „Arctic P14 Max: Najlepší doteraz? Ako sa to vezme…“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic P14 PWM PST CO alebo guľôčkové ložiská proti fluidným

Dlhšia životnosť výmenou za vyššiu hlučnosť? Aj to sú jedny z bodov programu, ktorým sa budeme venovať v porovnaní ventilátora Arctic P14 CO s variantom (P14) s fluidnými ložiskami. Dokonca sú to hlavné body. Guľôčkové ložiská v drahšom variante týchto ventilátorov každopádne majú aj také špecifiká ktoré sa dajú jednoducho pozorovať a odlíšiť aj v bežnom, „domácom“ nasadení. Celý článok „Arctic P14 PWM PST CO alebo guľôčkové ložiská proti fluidným“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic P14 PWM PST: Neporaziteľný vo svojom segmente

Pri Arctic P14 je fascinujúci mimoriadne vysoký kontrast ceny k efektivite (chladenia). Tieto ventilátory patria k najlacnejším a súčasne dosahujú s ohľadom na všetky 140 mm ventilátory špičkové výsledky, pokiaľ ide o prietok vzduchu na jednotku hlučnosti. A to aj cez prekážky. Arctic z dostupných finančných prostriedkov na výrobu ventilátora vyťažil takmer maximum a je rozhodne o čo stáť. Celý článok „Arctic P14 PWM PST: Neporaziteľný vo svojom segmente“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (5) Pridať komentár

    1. Áno, na Mironete je za veľmi pekné peniaze (aktualne dokonca za 111 Kč). Problém je, že sa v tých cenách Arcticu ťažko orientuje, čo potom trochu komplikuje aj hodnotenie, pokiaľ to má byť pokiaľ možno relevantné počas celého životného cyklu chladiča. MSRP je 10 eur (za takýchto podmienok bude už asi zaujímavejší Gelid IceCap?), ide to ale do predaja z „dočasnou“ zľavou, ktorá asi bude skôr reprezentovať trvalú cenu v obchodoch? Neviem…

      1. Až později jsem si všiml, že to drobným písmem uvádíte pod hodnocením. Ta nabídka je po čertech atraktivní a zasloužila by si lepší promo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *