Problém nefungujících Ryzenů 7 9800X3D: ASRock vydal opravu

Selhání procesorů, nebo jenom nebootující nastavení pamětí?

Tento týden „probublala do mainstreamu“ zpráva o patrně větším počtu incidentů, kdy uživatelům selhaly procesory Ryzen 7 9800X3D. Vzhledem k aktuálně probíraným problémům s napájecími konektory GPU Nvidia panovaly obavy, že jde o další kauzu umírajícího hardwaru (vzhledem ke starším případům, kdy kvůli napětí nebo zkratování chybnou instalací X3D procesory odešly). Vypadá to ale, že někdy může jít jen o softwarový problém.

Na Redditu je k tomuto problému vlákno, kde se sešlo něco kolem 40 hlášení problémů s Ryzenem 7 9800X3D, které jsou různého druhu – někdy procesory přestanou fungovat po nějaké době, někde nefungují hned po vybalení. Co spojuje většinu případů, je, že se staly na deskách ASRock, takže může jít o nějakou interakci s jejich návrhem, a hlavně asi firmwarem. Několik hlášených případů s deskami jiných značek může být nesouvisejících.

Pokud si vzpomínáte na první případ spáleného Ryzenu 7 9800X3D, který se objevil na Redditu, s ním tento problém zřejmě nesouvisí. Tehdy šlo o procesor, který byl zkratován kvůli tomu, že byl do socketu vložen nakřivo (a pak na sílu přimáčknutý). Majitel tehdy ve spěchu nepoložil počítač a CPU instaloval do vertikálně stojící desky a procesor v patici při instalaci gravitací sklouznul do špatné pozice – budiž to lekcí, že toto není bezpečné dělat, LGA procesory vždy instalujte do ležící desky.

Část uživatelů už procesory reklamovala (a zdá se, že uspěli), takže není jasné, zda problémy na deskách nevedou i k tomu, že do procesoru někde jde příliš vysoké napětí, které CPU s 3D V-Cache může fatálně poškodit. (Což stálo za staršími problémy procesorů 5800X3D, pro změnu na deskách Asus.)

Zdá se ale, že ne všechny postižené procesory jsou v tomto případě opravdu poškozené, protože v některých případech pomáhá použít BIOS flashback na starší verzi firmwaru, což procesor probere. Tato část problémů je, zdá se, způsobena nějakým zádrhelem při trénování a nastavení pamětí DDR5 při startu desky – dojde k tomu, že se uloží nastavení, se kterými procesor příště nenaběhne. Na dnešních deskách se to často projevuje jako zdánlivě mrtvý hardware. Zkušený uživatel sice ví, že má zkusit resetovat nastavení BIOSu (CMOS), ale často bývá problém, že reset ve skutečnosti neproběhne, nebo počítač stále nebootuje třeba kvůli tomu, že jste mezitím vyndali ze slotu grafickou kartu, což (vlastní zkušenost) někdy vede k tomu, že považujete za „KO“ procesor nebo paměti, které ve skutečnosti fungují.

Opravy pro AM5 desky ASRocku

ASRock včera vydal opravy BIOSů pro AM5 desky, které by měly na tento problém reagovat, zatím ale není jasné, jak kompletně. Opravy jsou pro desky s čipsety X870W, X870, B850, B650 a A620.

BIOSy opravující problémy procesoru Ryzen 7 9800X3D na deskách ASRock

Tyto BIOSy označené jako verze 3.2 (beta) mají opravovat „problémy s bootováním“ u „menšiny“ procesorů Ryzen 9000. Poznámky ASRocku mluví o tom, že opravy mají řešit neschopnost systému naběhnout a různé chybové zprávy, které se u nefunkčního systému mohou objevovat. Jsou tedy zaměřené na ty případy, kdy procesor reálně není poškozený a byl „bricknutý“ jen kvůli firmwaru a jeho nastavením.

Japonský Twitter ASRocku uvádí, že by v případě těchto procesorů nemělo jít o fyzické poškození a mají problém jen s tím, že se při startu nedokážou dohodnout s instalovanou pamětí. Pokud každopádně máte problémy s kombinací nějakého Ryzenu 9000 a deskou ASRock, zkuste stáhnout tento beta BIOS a nahrajte ho pomocí USB portu a funkce flahsback (a poté důkladně vyresetujte CMOS a zkuste desku s procesorem spustit včetně pamětí a grafické karty s připojeným monitorem).

Zatím zůstává nejasné, zda část nahlášených procesorů, které někdy uživatelé reklamovali, opravdu nemohla mít i fyzické poškození nezávisle na tomto softwarovém „bricknutí“. Asi to bude jasné až po delší době. Procesory nejsou součástkou, která by selhávala často, ale stává se to někdy, takže část případů může být „přirozená“.

Je ale možné, že se stále někdy vyskytují problémy s tím, že základní deska pustí do CPU příliš vysoké napětí, což sice obyčejné Ryzeny 7000 a 9000 přežijí, ale X3D procesor to zničí (a při vyzkratování pak může procesor dokonce zpětně poškodit desku přetížením napájecích pinů v socketu).

Zdroje: ASRock, ASRock Japan, VideoCardz, Reddit

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

AMD chystá Radeon RX 9070 GRE. Levnější RDNA 4 s 12GB pamětí?

AMD už při vydání Radeonů RX 9070 a 9070 XT prozradilo, že v druhém čtvrtletí vydá ještě Radeon RX 9060 XT. Ten ale má používat čip Navi 44 s jen 128bitovou sběrnicí a 2048 shadery. Mezi ním a Radeonem RX 9070 bude tedy velká mezera. Navíc by neexistoval žádný model se 192bitovými pamětmi (který by mohl být zlevněný kompromisní 12GB kapacitou paměti). Vypadá to, že ale přece jen bude něčím vyplněná – Radeonem RX 9070 GRE. Celý článok „AMD chystá Radeon RX 9070 GRE. Levnější RDNA 4 s 12GB pamětí?“ »

  •  
  •  
  •  

Unikly informace k Zenu 6 od AMD: Proces N2X a takty přes 6 GHz?

Ještě je to asi déle než rok, než od AMD uvidíme procesory s novou generací architektury jádra CPU – Zen 6 má patrně vyjít až koncem roku 2026 nebo začátkem roku 2027. Zatím je nouze o informace, do které ale teď přicházejí nová (údajná) zjištění od youtubera Moore’s Law is Dead. Ten uvádí, že se dostal k dokumentům ukazujícím plánované procesory Ryzen pro notebooky a desktopová PC, které budou na Zenu 6 založené. Celý článok „Unikly informace k Zenu 6 od AMD: Proces N2X a takty přes 6 GHz?“ »

  •  
  •  
  •  

Desktopové APU se Zenem 5 pro socket AM5 vyjde koncem roku

Už to bude tři čtvrtě roku, co má AMD na trhu Ryzeny AI 300 „Strix Point“, což jsou první APU (tedy monolitické úsporné procesory s relativně slušným integrovaným GPU) založená na architektuře Zen 5. Doteď nebylo jasné, zda tyto procesory někdy budou mít desktopovou verzi pro socket AM5. Teď se o ní poprvé objevily zprávy a vypadá to, že nějaké procesory se Zenem 5 a lepší integrovanou grafikou jsou na cestě. Celý článok „Desktopové APU se Zenem 5 pro socket AM5 vyjde koncem roku“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *