Část z prvních majitelů narazila na nestabilitu a nefungující karty
Obvykle se za plus grafik Nvidia považují vyladěné ovladače, ovšem nová generace RTX 5000 možná šla na trh v o něco větším spěchu než obvykle, protože recenze nějaké problémy spojené s nimi zmiňovaly. Zdá se, že část karet má také problém po aktualizaci ovladačů a také se u nových grafik patrně objevují problémy s fungováním PCI Expressu 5.0, který karty podporují jako první grafiky na trhu.
Na internetu se objevily několik dní po vydání GeForce RTX 5080 a GeForce RTX 5090 zprávy o tom, že některým uživatelům přestala karta fungovat po instalaci ovladačů nebo rebootu počítače, kdy se neukázal obraz a PC tomu nešlo nabootovat do Windows. Většina z těchto zpráv byla zatím z Asie a týká se jak GeForce RTX 5090, tak RTX 5090D (verze pro export do Číny).
Zdá se, že operační systém v tomto případě grafiku přestal „vidět“. Při spuštění s integrovanou grafikou karta GeForce chyběla ve správci zařízení i v BIOSu. Nefungovala kvůli tomu ani opětovná instalace ovladačů, protože nenašly hardware. To ze začátku vyvolalo i komentáře o tom, že ovladač grafiky „bricknul“, ale zatím není doklad, že by je nějak hardwarově poškodil, takže toto doufejme nebude pravda.
PCI Express 5.0
Zdá se totiž, že tento problém může spíše souviset s jinou věcí a spojení s aktualizací ovladačů může být spíš klamným indikátorem. Hned mezi prvními recenzemi se totiž objevilo, že někteří recenzenti narazili na problém s nefungujícím PCI Expressem 5.0. Karty GeForce RTX 5000 ho používají jako první mainstreamové grafiky pro PC (pokud nepočítáme PCIe 5.0 SSD do slotu M.2).
Na problémy s PCIe 5.0 narazil nejprve Der8auer, který o nich mluvil v recenzi GeForce RTX 5080. Jeho karta nebyla schopná spolehlivě fungovat s rychlostí PCI Express 5.0. Projevy problému byly právě to, že počítač s kartou nechtěl najet, nebo pády her. Zřejmě proto, že komunikace na sběrnici nebyla stabilní (korektní) při rychlosti PCI Express 5.0.
![](https://www.hwcooling.net/wp-content/uploads/2025/01/nvidia-geforce-rtx-5090-founders-edition-0000-1024x576.jpg)
Je proto možné, že problémy hlášené uživateli s černými obrazovakami a kartami, které nefungují, jsou ve skutečnosti způsobené tím, že v daném počítači nefunguje stabilně PCIe 5.0 ×16 mezi grafikou a deskou a procesorem. Nemělo by tedy snad jít o „bricknutí“. Většina hlášení je zatím z Asie a není v nich mnoho podrobností, takže nevíme, na jakých platformách a s jakým procesorem uživatelé problémy mají. Anglický web Club386 (jde o nástupce bývalého Hexusu) dnes informoval, že se mu problém podařilo pozorovat na jedné hotové sestavě nejmenovaného výrobce, ale zatím také bez podrobností – mimo to, že šlo o počítač s Ryzenem 9 9800X3D, tedy na platformě AMD AM5.
Co Club386 ale uvádí, je že se karta umravnila po nastavení grafického slotu na rychlost PCIe 4.0 ×16 v nastaveních BIOSu (přesněji UEFI). To podporuje teorii, že problém je ve skutečnosti s PCI Expressem 5.0. Pokud skutečně aktualizace ovladačů rozbíjela předtím fungující PC, možná by to mohlo být proto, že tyto ovladače se přes GPU pokouší zapnout PCI Express 5.0 na silu tehdy, kdy BIOS desky automaticky zvolí nižší rychlost (Nvidia by to mohlo teoreticky chtít dělat proto, aby předešla propadům výkonu tehdy, když desky při automatickém nastavení zvolí nějakou nízkou rychlost jako PCIe 1.1 – takové chování desky grafiky totiž také popisoval Der8auer, který nejprve u karty pozoroval nízký výkon kvůli PCIe 1.1 a po ručním nastavení PCIe 5.0 pak pro změnu zmíněné problémy se stabilitou). Je ale možné že s ovladači nakonec problém nesouvisí vůbec.
Problém mohou dělat PCIe risery ve skříních
Některé problémy s nefungujícím PCI Expressem 5.0 mohou být způsobené tím, že se karta instaluje do skříně, která má vertikální nebo jinak nestandardní pozic grafiky pomocí tzv. riseru, tedy kabelové prodlužky ze slotu. Délka této prodlužky a kontakty konektoru navíc zhoršují kvalitu signálu, takže takový riser nejspíš ve většině případů nebude PCIe 5.0 korektně podporovat. Většina skříní koupených v minulosti i těch, které jsou teď často pořád v prodeji, nejspíš má starší risery, které byly vyrobené a testované jen s grafikami s PCI Expressem 4.0 ×16.
Je to slabina tohoto typu skříní, která možná leckoho nenapadne, ale máte-li takovou škatuli, možná budete v budoucnu vždy muset chodit do BIOSu a měnit rychlost rozhraní pro grafiku na PCIe 4.0 (bohužel se vám to nejspíš vždy vrátí na „auto“ po aktualizacích BIOSu nebo resetu CMOS paměti a budete to muset dělat vždy znovu). Riser je transparentní pasivní prvek, takže deska ani grafika bohužel nepoznají, že mají mezi sebou komponentu, která PCIe 5.0 nepodporuje. V některých případech se možná bude PCIe 5.0 riser dát dokoupit, ale ne vždy může být možné najít padnoucí pro vaši skříň a je to výdaj navíc – pravděpodobně celkem vysoký.
![](https://www.hwcooling.net/wp-content/uploads/2024/09/fractal-design-era-2_10.jpg)
Na informace skoupá hlášení o problémech, která se zatím objevila, bohužel nezmiňují, jaké skříně uživatelé zkoušeli použít a zda tedy nemohlo jít právě o problém riserů (Hardware Canucks ale potvrzuje, že při automatickém nastavení se na takových riserech karta, respektive deska pokouší používat PCIe 5.0). Není to bohužel uvedeno ani u onoho případu sestavy, kterou má k dispozici Club386. Problémy hlášené Der8auerem byly však při osazení grafiky do test benche bez riseru, takže toto asi nemůže být jediné vysvětlení.
Kromě zrady v podobě riserů je také možným vysvětlením, že někteří uživatelé karty instalovali do počítačů s přetaktováním. Je teoreticky možné, že jejich procesory nejsou stabilní, ale doteď se to neprojevilo a „odhalil“ to až pokus provozovat PCIe 5.0 grafiku. Vedle přetaktovaných procesorů by mohlo jít i o problém latentně nestabilních či poškozených procesorů Raptor Lake, které potichu degradovaly kvůli špatnému řízení napájení (a mohou degradovat dál, pokud uživatel neaktualizoval BIOS desky na opravenou verzi firmwaru).
Problém s návrhem karet Founders Edition?
Je třeba říct, že určitá komplikace by mohla být způsobená také kartami Founders Edition od Nvidie. Ty mají PCB rozdělené do několika částí a důležité je, že slot PCIe ×16 a GPU samotné jsou na dvou samostatných kusech desky, které jsou propojené plochým flex kabelem s konektory. Toto opět může být slabé místo; lze říct, že karta má v sobě uvnitř něco jako riser. Ten je sice v tomto případě testovaný na podporu PCIe 5.0 a měl by tuto rychlost zvládat, může to ale teoreticky o něco zhoršovat kvalitu signálu proti běžnému PCB z jednoho kusu (bez specializovaného testování to ale nelze vědět). Toto řešení by proto teoreticky mohlo přispět k problémům s nestabilním PCIe 5.0 ×16, pokud je schopnost desky a procesoru tuto rychlost zvládat už předtím na hraně.
![](https://www.hwcooling.net/wp-content/uploads/2025/02/PCB-je-u-GeForce-RTX-5000-Founders-Edition-rozdělené-do-tří-částí-jak-obrazové-výstupy-tak-PCI-Express-musí-unvitř-karty-cestovat-přes-kabelovou-prodlužku.png)
Je to ale komplikováno tím, že nějaké problémy byly hlášené i u grafik nereferenčních (či přesněji, karet ne od Nvidie, nepoužívajících design Founders Edition). Ty by tedy neměly používat interní ploché kabely a dělené PCB potenciálně zhoršující signál sběrnice PCI Express. Teoreticky je tedy možné, že nejde o příčinu problémů, nebo možná spíš ne o příčinu jedinou, protože tato komplikace logicky hrozí větší choulostivostí.
Tak jako tak, problémy se stabilitou PCI Express 5.0 by nebyly úplně nepochopitelné. Desky jsou sice už na trhu dlouhou dobu, ale během ní pro ně téměř neexistovaly PCI 5.0 ×16 karty, takže na jednu stranu doteď jejich fungování s takovými kartami nebylo dobře prověřené, na stranu druhou jsou nové GeForce první takové karty a možná validace jejich fungování neodhalila všechny možné problémy a nekompatibility.
Aktualizováno: Extrémně uspšchané vydání a minimální testování?
Zdá se, že validace GPU nemusela být zrovna striktní a pečlivá, jak byste to asi při pověsti a síle značky Nvidia čekali. Podle Der8auera Nvidia vydání grafik GeForce RTX 5000 extrémně uspěchala a zdaleka v případě této premiéry neplatila představa, že má firma hardware dávno dopředu hotový.
Partnerští výrobci karet údajně dostali jen dva týdnů nebo dokonce jen dva dny(!) na testování svých návrhů karet ve finální hotové verzi a dokonce i grafiky Founders Edition zřejmě firma posílala na recenze skoro z výrobní linky. Nvidia ale aspoň mohla kompatibilitu a funkčnost předtím testovat s kvalifikačními a inženýrskými vzorky, zatímco výrobci karet kvůli obavě Nvidie z úniků asi tuto možnost možná ani neměli a opravdu funkční hotové karty asi mohli před odesláním do recenzí testovat jen velmi zběžně.
I ona nedostupnost karet v obchodech je zdá se opravdu způsobená tím, že vydání bylo téměř papírové s minimální zásobou karet. Někteří partneři (Zotac v Jižní Koreji, MSI v USA) dokonce museli sdělit, že karty při vydání vůbec nebudou mít, MSI své vydání oficiálně odložilo až na 6. 2. V tomto kontextu lze mít důvodné podezření, že nedostatečná kompatibilita s PCI Expressem 5.0 může být způsobená jednoduše tím, že karty nebyly dostatečně testovány. AMD se teď u Radeonů RX 9000 populárně vytýká zpackané vydání, ale je dost otázka, zda je to při tomto výkonu Nvidie na místě.
Na HWCoolingu jsme již testovali grafiky GeForce RTX 5090 i RTX 5080 Founders Edition (tedy ty s oním potenciálně věci komplikujícím návrhem) a už i nereferenční modely RTX 5080 od Asusu a Gigabyte, přičemž ani u jedné z recenzovaných karet problémy nebyly pozorovány.
Testováno to ovšem bylo jen s jednou hodně novou deskou (Aorus X870 Elite WiFi7 a procesorem Ryzen 7 9800X3D), nevíme tedy jistě, jestli by třeba starší desky z let 2021–2023 na problémy s fungováním PCIe 5.0 nenarazily. Na druhou stranu při vývoji karet by mělo testování probíhat i na takových platformách, takže nekompatibility by měly být vychytané. Je zde ale určité riziko, že starší desky nebyly ve své době korektně otestovány kvůli absenci karet, které by PCIe 5.0 uměly, takže to může být jejich podpora této technologie, která není vyhovující standardu.
Zatím tedy nezbývá než čekat na další informace. Může ještě trvat poměrně dlouho, než bude známo víc o povaze problému a jeho závažnosti.
Zdroje: VideoCardz (1, 2), Club386
Jan Olšan, redaktor Cnews.cz
⠀
Bože! Doufám, že odklad AMD po vydání podobné problémy nepřinese.
Týká se to jen FE. Panuje domněnka, že za to může způsob, jakým je hlavní PCB připojeno ke slotu (sekundární PCB, páskové připojení).
V článku se mi zdá pár nepřesností. Jednak De8auer nebyl první, ve videu odkazuje mimo jiné na igor´sLAB. U těch nereferenčních jde o ojedinělé případy, jak jsem pochopil. Risery se taky budou významně lišit kvalitou a jsou na trhu docela nově. Problémy u AIB karet bych tak přikládal šumu.