Prvé výsledky Raptor Lake: Rozprávka v jednom vlákne a…

Minitest procesora Intel Core i9-13900K

Kompletné testy procesora Intel Core i9-13900K (Raptor Lake) vydáme až zajtra. Vzorka sa do redakcie dostala po šibeničnom termíne a v plnom rozsahu testy nebolo možné stihnúť, ale zatiaľ máme pre vás aspoň niečo, čo vás môže vhodne naladiť. Jedno z príjemných prekvapení je vyšší jednovláknový výkon pri nižšej spotrebe, než majú procesory AMD Ryzen 7000. A to aj pri rekordných 5,8 GHz.

Najvýkonnejší procesor z 13. generácie Core má v porovnaní s Core i9-12900K jednak dvojnásobný počet E jadier (16) a na ôsmich výkonných, „P“ jadrách má zase +600 MHz. V jednovláknovej záťaži sa jedno jadro taktuje až na 5,8 GHz, podobne, ako to je u Ryzen 9 7950X. Tento procesor otestovaný ešte nemáme, ale nad o 100 MHz pomalším Ryzenom 9 7900X procesor Core i9-13900K obvykle víťazí so zhruba 7-percentným náskok a predstavte si, to pri spotrebe nižšej o približne 8 % (cca 4,5 W). Pri kódovaní zvukovej nahrávky, čo je jednovláknová úloha, má Core i9-13900K spotrebu 48,6 W a Ryzen 9 7900X má 53,0 W.



Core i9-13900K je v grafoch priebežne na prvom mieste aj v súhrne testov Speedometer 2.0, ktoré merajú výkon vo webovom prostredí. Niektoré čiastkové úlohy zamestnajú síce aj viac jadier než jedno, ale tieto výsledky hovoria aj tak prevažne o jednovláknovom výkone.


Z herných testov sme na ukážku vytiahli merania zo Shadow of the Tomb Raider. Výkon je tu vyšší ako u Core i9-12900K a znovu pri o trochu nižšej spotrebe, ale napriek tomu je tu v porovnaní s Ryzen 9 7900X slabšia efektivita.

Core i9-13900K dosahuje porovnateľný výkon pri spotrebe vyššej o 15 % (132 vs. 115 W). V hernej záťaži sa frekvencie držia na 5,5 GHz aj s priemerným chladičom. Rýchlejšie o 600 MHz, než bývali (u Ci9-12900K) sú aj „efektívne“ jadrá.


V mnohovláknovej záťaži s 5500 MHz príliš nepočítajte (touto problematikou sa budeme podrobnejšie zaoberať v pripravovanom veľkom teste). Napriek tomu je výkon často veľmi pôsobivý. Pri kódovaní videa kodérom AV1 je o 30 % rýchlejší ako cenový konkurent Ryzen 9 7900X.

Drahší Ryzen 9 7950X s rovnakým počtom vlákien (32) ako má Core i9-13900K to, čo sa týka pomeru cena/výkon často nemá vôbec jednoduché.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu

Od chvíle, kdy na trh přišla první SSD využívající PCI Express 5.0, byly jejich přínosy v sekvenčních přenosových rychlostech zkalené závažnou nevýhodou: vysokou spotřebou řadiče Phison E26, na němž byly všechny založené. Ta vede k vysokým teplotám, zpomalování nebo dokonce u některých SSD k pádům systému. Toto se naštěstí začíná měnit a na trh konečně přichází energeticky efektivní „Gen 5 SSD“, která tak budou užitečná v noteboocích. Celý článok „Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu“ »

  •  
  •  
  •  

Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou

V první polovině letošního roku se objevily překvapivé zprávy o tom, že přes blížící se příchod nové generace desktopových procesorů Arrow Lake a platformy LGA 1851 chystá Intel také novou generaci pro socket LGA 1700. Tou měly být procesory označené Bartlett Lake, které by převzaly 7nm proces i architekturu ze starší generace Raptor Lake, ale odvrhly by hybridní technologii a místo toho nabídly 12 velkých jader bez E-Core. Celý článok „Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou“ »

  •  
  •  
  •  

Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake

Od zimy sílí kauza vadných procesorů Intel Raptor Lake, které postupně odcházejí kvůli vysokým napětím, což se typicky projeví nestabilitou ve hrách. Intel přislíbil opravu mikrokódu, která má problém eliminovat (nebo aspoň výrazně zpomalit?), již vzniklé existující poškození ale zůstane. Intel nehodlá procesory plošně vyměnit, ale udělá alespoň jeden pozitivní krok – prodlouží jejich záruku, aby majitelé měli větší jistotu do budoucna. Celý článok „Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

    1. Jasné, regulácia all-core boostu funguje trochu inak ako u AL. Tych 5500 MHz to ani bez obmedzení (napájania a napríklad negatívneho offsetu násobiča pre zátaž AVX) pri 360 W dlhodobo nefunguje. Naše kompletné testy sa snáď poradí vydať ešte dnes. Okrem neskorého obdržania vzoriek sme museli ešte pretestovávať naprieč buildami OS a tak… je to oštara s tými procesormi. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *