První případy. Budou ale poslední?
Před vydáním nové nejvýkonnější grafiky od Nvidie, GeForce RTX 5090, se zástupci firmy nechali slyšet, že podle jejich mínění už byl problém pálících se napájecích konektorů na jejích grafikách vyřešen. Nový highendový model ale konzumuje téměř 600 W, a zahřívá tak kabely ještě víc než GeForce RTX 4090, na které se konektory tavily doposud. Nepřekvapí tedy, že se teď (dost rychle) objevily první zprávy o roztavených RTX 5090.
První případ
První zpráva tohoto druhu přišla vlastně už před týdnem, tehdy ale nebylo přímo ukázáno na GeForce RTX 5090 jako na viníka (nebo alespoň weby o věci referující měly benevolentní tendenci hledat chybu jinde). Hongkongský web zveřejnil, že jim při recenzi GeForce RTX 5090D a RTX 5080 (jejíž součástí bylo přeměření výsledků na kartě GeForce RTX 4090) testovací sestava začala vykazovat známky nestability. Jak později redaktoři zjistili, byl spálený 12+4pinový kabel, i když to nebylo hned patrné.
Podle PCM důvod chybujícího počítače redaktoři nejdřív hledali v SSD, které podezřívali ze selhání (z čehož TechPowerUp v kombinaci s nespolehlivostí strojových překladů nějak vyrobil větu, že špatné SSD mohlo vést k roztavení kabelu, což je dost kuriózní omyl), protože známky opálení kabelu kvůli přehřátí konektorů nebyly moc patrné. Stopy popálení nakonec PCM našel i na konektoru GeForce RTX 4090, z čehož většina komentátorů udělal závěr, že nejspíš viníkem byla tato karta, a ne GeForce RTX 5090.
PCM uvádí, že při testu kabel několikrát vypojovali a zapojovali, takže asi mohl být ochozený a nelze vyloučit špatné zapojení do RTX 4090. Ovšem úplně jisto, že by šlo o selhání „lidského faktoru“, jak to vidí VideoCardz, asi stoprocentně není.
![](https://www.hwcooling.net/wp-content/uploads/2025/01/RTX5090-3QTR-Back-Right-1024x768.jpg)
Nicméně po tomto sporném případu (který ovšem rozšířil pro změnu statistiky havárií generace RTX 4000) se přes víkend objevily dvě zprávy o spálených konektorech už přímo na – necelé dva týdny prodávaných – GeForce RTX 5090.
Tip: Nvidia: U RTX 5000 se konektory nebudou tavit, problém je vyřešený
Druhý případ
První se objevila od uživatele na Redditu, kterému se roztavily konektory na obou stranách kabelu, tedy u karty (GeForce RTX 5090 Founders Edition přímo od Nvidie – tato karta nepomáhá konektoru teplovodivou vložkou, kterou mají některé nereferenční karty) i u zdroje. Poškození je jak na samotném kabelu, tak došlo k poničení karty a zdroje. Přetížené tedy byly oba konce, což ukazuje na problém ne nějakého nedbalého zasunutí, ale na to, že byl kabel prostě na proudovou zátěž slabý. Otázka je, jestli šlo o „šmejdovost“ tohoto konkrétního výrobku. Mělo jít o přímý kabel (ne adaptér) značky Moddiy, což má být podle výrobce kabel novějšího standardu ATX 3.1 (12V-2X6) a výrobce u něj udává, že má zvládnout 600 W.
Uživatel uvádí, že se incident stal při hraní Battlefieldu 5 s odhadovanou spotřebou 500–520 W, což je hodně, ale není to ještě to nejhorší, co se u RTX 5090 dá naměřit. V jednu chvíli se objevil zápach pálení izolací a plastů, ale okamžité vypnutí PC už škodu neodvrátilo. Uživatel mimochodem tvrdí, že si dal pozor na to, aby konektor při instalaci pořádně zasunul, až dokud západka necvakne.
Detailní fotografie následků můžete vidět zde na Redditu.
Opět se zde asi bude dávat vina neoriginálnímu adaptéru. VideoCardz například píše, že by se měly používat jen originální adaptéry od Nvidie. Teprve uvidíme, zda se u nich nikdy problémy neobjeví, ale je pravda, že Nvidia má velmi silnou motivaci, aby zajistila jejich spolehlivost (pokud možno). Nicméně v momentě, kdy většina nových zdrojů má konektory pro přímý kabel mezi zdrojem a kartou, zní jako zvláštní rada je nechat nepoužité a připojovat GeForce RTX 5090 vždy přes čtyři osmipiny a přes adaptér z balení grafiky (na druhou stranu, když už pak ke spálení dojde, aspoň přijdete jenom o GPU a adaptér, ne i o zdroj, protože na osmipinech jeho kabeláže problém nebude). Celým argumentem pro 12+4pin bylo, aby se skříní nemusely do 600W grafiky táhnout čtyři kabely, což s adaptérem budete mít snad v ještě horší formě, než kdyby ty čtyři kabely šly až ke kartě (a to by asi i vypadalo líp).
Když tolik kabelů selhává, není problém ve standardu, který je specifikuje?
Nicméně je na uvážení, zda vinění samostatně koupeného kabelu není nepochopením problému. Pokud je tento typ konektoru tak choulostivý, že kolísání kvality má takto katastrofální následky, je to nejspíš problém v samotných parametrech standardu. Po uživateli nelze chtít, aby prorocky věděl, které kabely na trhu mohou být nebezpečné. Standardu 12+4pinového konektoru je vytýkáno, že ponechal příliš malou rezervu pro případ, kdy by nějaký problém zvýšil jeho odpor nebo zahřívání. Variabilita výrobní kvality, ale nejspíš i variabilita „správného zasunutí“, je něco, co samotný standard měl předjímat. Dosavadní vývoj tyto výtky spíš podporuje, než že by je vyvracel. A nehody se u něj děly už u 450W karet, kdy konektor byl na 75 % zátěže, kterou jeho specifikace předpokládá.
Více: Zase se taví 12pinové konektory u GPU: Omyly zastánců i odpůrců
Třetí případ
Třetí incident hlásí youtuber Toro Tocho, který testoval GeForce RTX 5090. V tomto případě byl také použitý přímý kabel (originální od výrobce zdroje, zdroj byl údajně od FSP Group) a v tomto případě uhořel na straně zdroje (jehož konektor byl zničen), ale ne u grafiky. Toro Tocho uvedl, že konektor nejspíš mohl mít špatný kontakt a asi byl u zdroje ochozený opakovaným zapojováním a odpojováním při recenzování různých grafik (nicméně pokud to dobře čteme, to je jeho domněnka či předpoklad). Vysoká spotřeba GeForce RTX 5090 pak podle něj opotřebovaný konektor dostala za hranice jeho schopností.
Toro Tocho uvádí, že přes značné poničení kabelu u zdroje si problému nevšiml během testování (zápach prý nebyl cítit) a spečení konektoru zjistil až po pokusu kabel vytáhnout. Roztavený plast a případně obnažené vodiče uvnitř tak teoreticky mohou unikat zjištění i u řady běžných uživatelů, což je nemilé hlavně vzhledem k záruce, protože závada se může stát ještě během ní, ale vy na to třeba přijdete až pozdě.
Pokud smím říct vlastní názor, přijde mi poněkud bizarní, jak se články o těchto událostech snaží hledat příčiny poničených grafik a kabelů všude možně (až při té gymnastice uklouznou jako v případě oné hypotézy TechPowerUpu). Ale dost lidí jako by si předem zakázalo ptát se, jestli 12+4pinový konektor třeba není nezpůsobilý k přenosu až 600 W (při 12V napětí).
Ani vybičování spotřeby grafických karet na 450–600 W mi tedy nepřijde jako dobrý nápad, ale i to se nejspíš dalo udělat bezpečně, když už. Například tou elementární drobností, kdy by karty se spotřebou nad 300 W měly tyto konektory dva. U produktu stojícího 1000–2000 $ se to na výrobních nákladech nemůže podepsat nijak dramaticky. Moc nevěřím argumentu, kterým je občas nespolehlivost 12pinu omlouvána, totiž že by cena grafik s jiným řešením (jako dvěma konektory) stoupla o tolik, že bychom pak radši chtěli své požární riziko zpátky.
V případě pálení konektorů na GeForce RTX 4090 byla Nvidia často obhajována argumenty o tom, že karet se přece prodaly tisíce, tisíce (jestli ne miliony, dodal by Kryton), takže nějaké desítky případů spálených konektorů, které se na internetu objevily už měsíc po vydání (a další nejméně stovky poté), jsou nic. U GeForce RTX 5090 se ale zatím, zdá se, karet neprodalo úplně mnoho, protože v první vlně bylo tohoto modelu v obchodech nezvykle nízké množství. To, že se objevily první spálené kusy už takřka po týdnu od vydání, nebudí úplně dojem, že by problém konektorů měl být vyřešený. No, ale uvidíme jak se bude situace vyvíjet, zatím jsou tyto grafiky jenom na začátku a má je asi málokdo.
Zdroje: VideoCardz (1, 2), Toro Tocho, El Chapuzas Informático Fotografie: Ivan6953 (Reddit)
Jan Olšan, redaktor Cnews.cz
⠀