Recenzia Fractal Design Pop Air (RGB). Fádnosť bokom

Príjemný exteriér

Séria Pop je nový rad skriniek od firmy Fractal Design. Pop sa delí na dve kategórie, Air a Silent, a tie na tri veľkostné varianty. Nám do redakcie dorazila skrinka Pop Air, čo je model veľkostne uprostred. Ako jediná zo série ponúka široký výber farebného prevedenia. Pop Air má perforovaný predný panel a chladenie by malo byť efektívnejšie, keďže je otvorená väčšia plocha masky.

Základné parametre


Príjemný exteriér

V škatuli s polystyrénovou výplňou toho veľa nečakajte. Okrem skrinky je pribalený aj najnutnejší základ, ako sú skrutky a jednorázové sťahovacie pásky. Na uchytenie radiátora vodného chladenia k vrchnej časti skrinky dostanete prídavný držiak. Ten je súčasťou príslušenstva. Nechýba, samozrejme, ani návod.

Prvý dojem zo skrinky je pozitívny. Ako prvé zaujme farebné vyhotovenie skrinky. Farebné varianty ponúka iba skrinka Air. Okrem farieb je možné vybrať medzi plechovou bočnicou namiesto temperovaného skla, s podsvietenými ventilátormi alebo bez nich či variant s bielou konštrukciou namiesto čiernej. Spolu máte na výber až deväť rôznych verzií jednej skrinky. Vyhotovenie je na solídnej úrovni, ako býva u značky Fractal Design zvykom. Temperované sklo pri recenzovanej verzii je osadené v drážkach konštrukcie.

Hrúbka skla je 2,85 mm. Ukotvené je dvoma šróbami zozadu skrinky. Je škoda, že nevyužili západkový systém úchytu bočníc z drahších sérií, ako napríklad Meshify a neaplikovali ho aj do novej rady skriniek. Ale ak nezasahujete dovnútra skrinky často, tak to nie je niečo, čo by ste nutne potrebovali.

Predný panel je síce z veľkej časti perforovaný, no nemá jemný prachový filter na nasávaní. Ten sčasti nahrádza perforácia s dierkami, ktoré majú priemer 0,9 mm. Oproti ostatným, podobným konštrukciám, je toto sito jemnejšie, ale na prachový filter stále trochu prihrubé (a neefektívne).

Na lepší imidž sú do perforovaného plechu vylisované šesťuholníkové výčnelky. Z plochy masky sú mierne vystúpené a pri pohľade kolmo na skrinku ich takmer nevidíte. Samotný plech je tenký a aj pri letmom dotyku sa prehýba.

Aj keď sa môže zdať, že je predný panel z jedného celku, nie je tomu tak. Spodná plastová časť je vyberateľná. Slúži ako krytka pre dve krátke 5,25″ pozície. Tú môžete využiť napríklad pre čítačku nosičov CD, rozšírenie konektorov USB alebo aj pre regulátor otáčok ventilátora. Šuplík vo vnútri jednej z dvoch pozícii slúži ako odkladací priestor pre drobné veci. Sám si neviem predstaviť, že by som tam odkladal karty SD alebo cukríky. No na druhú stranu treba pochváliť, že je prázdny priestor využitý aspoň takýmto spôsobom.

Predný panel sa dá pre ľahšie čistenie z konštrukcie vybrať. Samozrejme aj pre manipuláciu s pozíciami ventilátorov. Celá séria skriniek Pop je osadená 120 mm ventilátormi Aspect. V našom prípade sú to Aspect 12 RGB, 3-pinová verzia (iba s DC reguláciou). Ak by ste chceli dva predinštalované ventilátory vymeniť za väčšie, tak máte možnosť za dva 140 mm ventilátory. Poprípade sem môžete umiestniť aj radiátor vodného chladenia do veľkosti 280 mm.

   

Perforáciu nájdete aj na vrchnej časti skrinky. Do nej môžete uchytiť dva 120/140 mm ventilátory alebo radiátor vodného chladenia do veľkosti 240 mm. Tam treba dať ale pozor, aby výška pamäťových modulov nebola viac ako 46 mm. Ochrana proti prachu tu nie je až taká nutná, keďže slúži ako výduch a nie nasávanie. Ale predsa je tu mriežka s rovnakými otvormi ako vpredu, 0,9 mm. Tá drží na mieste cez magnety po celom obvode. Umiestnená je v žľabe. Ten je o niečo hlbší a tak sa ľahko vyhnete nechcenej manipulácii s mriežkou. 

Funkčný I/O panel sa tiahne skrinkou po dĺžke a nie po šírke. Lemovaný je oranžovým pásom – farba sa odvíja od farebnej varianty skrinky. Tlačidlo zapnutia je umiestnené o niečo nižšie ako konštrukcia, takže ho nájdete ľahko aj po hmate. Pri zapnutom podsvietení svieti taktiež v rovnakej farbe ako ventilátory. Vedľa neho je tlačidlo prepínania medzi farbami a režimami podsvietenia. Následne sa nachádzajú dva konektory 3,5 mm Jack, dva konektory USB a zakrytá časť s nápisom „Type C“. Je to tak, ak chcete mať aj konektor Typu C musíte si ho dokúpiť samostatne. Odporúčaná cena tohto rozširujúceho príslušenstva je 10,99 eur/272 Kč.

   

Zadná časť skrinky vyniká odlišným tvarom pre perforáciu. Namiesto štandardných včelích plastov Fractal Design použil trojuholníky. Inak je všetko po starom. Otvor pre I/O panel základnej dosky, sedem krytiek otvorov pre rozširujúce karty PCI Express a otvor pre zdroj. Ten je určený pre ATX zdroje.

Skrinku držia vzpriamene štyri nožičky s protišmykovými podložkami. Tie kladú dostatočný odpor, aby nebola skrinka nechcene posúvaná. Pred prachom je zdroj chránený prachovým filtrom s jemnou perforáciou.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Duel: Endorfy Navis F360 vs. Fractal Design Lumen S36 V2

Novú etapu testov procesorových chladičov na HWCooling štartujeme so súbojom dvoch kvapalinových chladičov typu AIO. Tak Navis F360 ako aj Lumen S36 V2 predstavujú to najlacnejšie s 360-milimetrovým radiátorom, čo Fractal Design (Lumen S36 V2), respektíve Endorfy (Navis F360) majú. Isteže, nejde o vyložene lacné chladiče, s oboma sa však spája veľmi vysoký chladiaci výkon. Celý článok „Duel: Endorfy Navis F360 vs. Fractal Design Lumen S36 V2“ »

  •  
  •  
  •  

Tipy na darček: Poriadne sedenie za PC od Fractal Design

Nepodceňujte základ ergonómie pri fungovaní za počítačom. Tým je seriózne kreslo, od ktorého sa odvíja pohodlie, pracovná efektivita, ale i zdravotné aspekty. To, na čom sedíte, je skrátka t viacerých dôvodov dôležité a Fractal Design ponúka svoje riešenia. Kreslá Refine sa robia na niekoľko spôsobov, v rôznych vyhotoveniach. Ak ešte rozmýšľate, čo komu dopriať pod stromček, máme zopár tipov. Celý článok „Tipy na darček: Poriadne sedenie za PC od Fractal Design“ »

  •  
  •  
  •  

Dilema. Akú skrinku Fractal Design pod stromček?

Jednou z možností, ako potešiť v nasledujúcom období seba či svojich blízkych, môže byť vo forme novej počítačovej skrinky. Či už v rámci hotovej zostavy alebo samostatne – pokiaľ by bola súčasťou prekvapenia aj stavba novej zostavy. A horúcimi kandidátkami sú, prirodzene, populárne skrinky Fractal Design. Na zopár z mnohých modelov sme sa v rámci malého prehľadu podrobností. Celý článok „Dilema. Akú skrinku Fractal Design pod stromček?“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *