Recenzia Samsung Galaxy Note10 – v malom tele veľký duch

S Pen

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

Zázračná palička

Najdôležitejšou súčasťou všetkých Galaxy Note je samozrejme stylus S Pen. Týmto sa Note10 líši prakticky od všetkých ostatných smartfónov na trhu a nemá tak žiadnu konkurenciu ak hľadáte smartfón so stylusom. Áno, občas sa nájde nejaký konkurent, no neexistuje žiaden, čo by toľko generácií ponúkal stylus ako Note.

S Pen sa už tradične nachádza na pravej strane spodnej časti telefónu. Pre jeho vybratie je potrebné zatlačiť na hlavu stylusu, ideálne nechtom, čím stlačíte tlačidlo na konci pera a tým sa vysunie strieborná hlavička, za ktorú potom stylus vytiahnete z tela. Stylus váži 3 grami, je plastový a pokrytý vrstvou farby. V prípade Aura Glow Note10 je stylus modrý. Farba je prekvapivo odolná voči odtlačkom a špine, čo je veľmi pozitívne. S Pen neodporúčame ohýbať, môžete ho totiž zlomiť.

Minulý rok s Note9 dostal S Pen Bluetooth pre vzdialené ovládanie, napríklad spúšť fotoaparátu. Tento rok pribudol 6-osí senzor (akcelerometer a gyroskop) vďaka čomu môžete využívať tzv. S Pen Air actions. V preklade ide o určité pohyby perom ako posun do strany, nahor alebo otáčanie v smere hodinových ručičiek, ktoré sa následne premietnu do nejakej akcie. Používať Air actions môžete v prostredí fotoaparátu alebo galérii. Konkrétne tak môžete na diaľku listovať medzi fotografiami či zobraziť detaily. Takisto môžete prepnúť režim fotoaparátu, prepnúť medzi prednou a zadnou kamerou alebo priblížiť obraz. Ide o určitú inováciu, no musím sa priznať, že moje dojmy sú z nej rozpačité. Gestá nie vždy fungovali správne alebo nefungovali vôbec. Pár záujemcom som ich tak ukázal ale ja sám som ich vôbec nepoužíval. Výrobca bude musieť presnosť pohybov zrejme vyladiť, ak chce, aby ľudia túto funkciu používali. Vzdialené fotografovanie či nahrávanie videí však funguje bezchybne.

Hlavnou úlohou S Pen však nie sú gestá ale možnosť robiť si poznámky, vystrihovať časti obrazovky či prevádzať písmo na text. Pri vytiahnutí pera z tela sa vám zobrazí menu s akciami. Tu nájdete možnosť vytvoriť poznámku, písať na obrazovku, vytvoriť dynamickú správu, inteligentný výber a mnoho ďalšieho. Jednotlivé funkcie si za chvíľu popíšeme. Toto menu viete vyvolať aj stlačením tlačidla na S Pen, ak ste dostatočne blízko obrazovky, alebo stlačením plávajúcej ikonky.

Tieto funkcie však fungujú len vtedy, ak je stylus blízko displeja a vidíte jeho kurzor. Vtedy už nefunguje rozpoznávanie dotyku prstami, len stylusom. Tento systém je prepracovaný veľmi dobre a nestane sa tak, že počas písania perom by ste si niečo nechtiac stlačili prstami na obrazovke. Aplikácie v menu si môžete ľubovoľne zvoliť a usporiadať. Na výber máte zo vstavaných funkcii ale aj vami nainštalovanými aplikáciami. Zvolených ich však môžete mať najviac 10 a aby ste videli 7. a ďalšie  v poradí, musíte už scrollovať, pretože na obrazovke vidíte len 6 ikon aj keď celé menu končí zhruba v polke obrazovky. Prečo sa nezobrazí na celú nám je záhadou.

Pozrime sa na jednotlivé režimy. Prvé dva sú samozrejme vytvorenie a zobrazenie poznámok.

Nasleduje inteligentný výber. Ten vám umožní označiť časť obrazovky a robiť s ňou ďalšie akcie. Výber môžete pripnúť na obrazovku, môžete do neho písať a uložiť ho, označiť a vybrať len určité časti alebo extrahovať text. Môžete tiež vytvoriť gif z obsahu na obrazovke.

Ďalšou funkciou je písanie na obrazovku, ktoré spraví screenshot a následne môžete naň písať.

Dynamické správy vám umožnia nakresliť animáciu s rôznymi efektami. Ako pozadie pri tom môžete použiť fotografiu, video, nasnímať momentku, či vybrať jedno z farebných pozadí. Výsledný efekt je nasledovný:

Náhľad slúži na vytvorenie malej plávajúcej ikony aplikácie či webstránky, ktorú následne viete na pár sekúnd zobraziť podržaním pera nad ňou. Lupa slúži podobne, podržaním pera nad nejakou oblasťou obrazovky ju priblížite o 150 až 300 %. Penup je zase aplikácia, kde nájdete rôzne výzvy na kreslenie a takisto výtvory iných ľudí. Nachádzajú sa tu tiež omaľovánky, ktorými môžete zabaviť svoje deti.

Poslednou zo zaujímavých funkcií je možnosť prekladu opäť podržaním pera nad konkrétnym slovom. Služba využíva Google Prekladač, takže preklady sú korektné, akurát vytrhnuté z kontextu, keďže prekladáte slovo po slove.

S Pen môžete použiť aj bez toho, aby ste telefón odomkli alebo vlastne čo i len prebudili. Stačí keď stylus vytiahnete z tela a máte možnosť si rýchlo zapísať poznámky na čiernej vypnutej obrazovke. Tie sa následne uložia medzi vaše poznámky. Takýto rýchly prístup k poznámkam je rozhodne jedna z najužitočnejších funkcií.

Moje dojmy z používania S Pen sú veľmi dobré. Ak je smartfón vaším pracovným nástrojom, Note10 vám ponúkne možnosti, aké na žiadnom inom smartfóne aktuálne na trhu nenájdete. Integrácia S Pen je hlboká a prepracovaná, čo je však za tie roky pochopiteľné. Samsung je v tejto oblasti jednoducho bezkonkurenčný. Už len správa snímok obrazoviek je vďaka S Pen rýchlejšia a intuitívnejšia. O možnosti písať na obrazovku či už ide o obrázok alebo PDF, extrahovanie textu či priblížení nehovoriac. Hoci nie som maliar a k omaľovankám som sa ani nepriblížil, stylus napriek tomu ponúka toľko funkcií, že určite aj bežný človek pre neho nájde využitie. Treba si len zvyknúť na to, že S Pen máte a že je potrebné ho z tela smartfónu vyberať. Alternatívne si môžete zakúpiť druhé pero a jedno mať v telefóne a druhé vo vačku. Presne tak, Note10 umožňuje používanie dvoch S Pen súčasne. Jediným negatívom, ktoré mi z používania napadá, sú asi naozaj len Air actions, ktoré nefungujú 100 %, no nikto vás nenúti ich používať a teda ide naozaj len o malé mínus.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Samsung vydává „Gen 5“ highendové NVMe moduly: SSD 9100 Pro

Před pár dny jsme tu měli výkonné SSD Micron 4600. Teď přináší něco podobného i Samsung, další z největších výrobců SSD „první ligy“ (čímž myslíme ty společnosti, které jsou současně výrobci pamětí NAND, a měly by tak mít největší knowhow ve flashových úložištích). Podobně jako Micronu také Samsungu dlouho trvalo přijít s výkonným SSD, které by využilo potenciál dvakrát rychlejšího rozhraní PCIe 5.0, ale teď takové SSD konečně vydává. Celý článok „Samsung vydává „Gen 5“ highendové NVMe moduly: SSD 9100 Pro“ »

  •  
  •  
  •  

Nová technologie má 5× zlepšit životnost OLED, při lepší kvalitě

Asi víte, že technologie obrazovek OLED má předpoklady k výrazně lepší kvalitě než LCD díky mnohem rychlejší odezvě a tomu, že podsvícení nekazí kontrast a černá je opravdu černá. Bohužel ale na rozdíl od LCD technologie OLED trpí omezenou životností pixelů, které provozem ztrácejí jas a může se v nich vypalovat obraz. Nejnovější inovace ve výrobě OLEDů ale slibuje velké zlepšení, které by mohlo problémy pro praktické účely odbourat. Celý článok „Nová technologie má 5× zlepšit životnost OLED, při lepší kvalitě“ »

  •  
  •  
  •  

Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem

Není to zas tak dlouho, co má Samsung v nabídce své první SSD využívající PCI Express 5.0 – SSD 990 Evo. Tento model ale není na rozdíl od ostatních „Gen5“ highendové úložiště, PCIe 5.0 používá pro potenciální zlepšení výkonu tam, kde jsou k mání jen dvě linky PCIe. Původní SSD 990 Evo nijak nevynikalo, ale Samsung teď uvádí novou vylepšenou generaci SSD 990 Evo Plus, která by naopak mohla být dost atraktivním levnějším SSD. Celý článok „Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *