Recenzia Samsung Galaxy Note10 – v malom tele veľký duch

Batéria a nabíjanie

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

Menšie telo, menšia batéria

Výhodou veľkých smartfónov je možnosť integrovať veľkú batériu. Note séria bola vždy chápaná ako nástroj na prácu a výdrž na jedno nabitie je preto kľúčová. Vzhľadom na zavedenie ideológie dvoch modelov Note je jasné, že jeden si to v tejto oblasti odskáče a je to práve základný Note10 s menšími rozmermi. Viac ako centimeter na dĺžku a 5 mm na šírku menšie telo jednoducho nemôže obsahovať tak veľkú batériu ako Note10+. Menší model tak disponuje 3500mAh batériou čo v kombinácií s Full HD neevokuje žiaden problém. Treba si však uvedomiť, že používanie Note10 bude iné ako pri iných smartfónoch. Ide o pracovný nástroj a tak som sa k nemu aj správal.

Note preto držíte v ruke podstatnú časť dňa a na IFA 2019 v Berlíne bol mojím primárnym nástrojom na foto a videodokumentáciu. Písanie poznámok, vyhľadávanie informácií či editovanie už vytvorených videí a fotografií boli na dennodennom poriadku. Ide o naozaj extrémnu záťaž, ale veď to je zmysel série Note, nie?

Note10 v mojich rukách teda prešiel náročným testovaním a nesklamal ani neohúril. Osobne výdrž batérie vidím ako mierne negatívum, no naozaj, to sa dalo čakať vzhľadom na menšiu kapacitu batérie a menšie rozmery telefónu. Ide o daň, ktorú musíte zaplatiť, ak nechcete nosiť vo vrecku nohavíc veľkú tehlu.

Extrémne náročné podmienky na IFA ma nútili telefón dobíjať už poobede, čo však úzko súvisí s neustálym používaním fotoaparátu. Pri 26 % batérie som mal len 2 hodiny SOT a 1 hodinu zapnutého fotoaparátu. Druhý deň pri 33 % batérie bolo SOT 1 hodina a 36 minút, fotoaparát zapnutý 56 minút. Opäť veľmi podobný výsledok. Telefón pri týchto hodnotách bežal 10 hodín od posledného nabitia na 100 %. Pri menej extrémnom, ale stále intenzívnom používaní som sa dostal na 4,5 hod SOT. Samozrejme, bežnému človeku by telefón vydržal ešte dlhšie, no myslím si, že práve IFA a neustále používanie fotoaparátu a telefónu samotného sú práve tie podmienky, na ktoré Note budete používať. Pretože pokiaľ neplánujete na telefóne pracovať, prečo by ste si Note kupovali?

 

Pre mňa bol Note10 na IFA primárnym nástrojom, svoju bezzrkadlovku som vytiahol naozaj len výnimočne, takže telefón som mal prakticky nonstop v ruke. Keď zvážim, že toto nie je bežný štýl používania, ide o stále dobré hodnoty. Pri skromnejšom používaní by nemal byť problém sa dostať na 7 – 8 hod SOT, čo by znamenalo aj dvojdňovú výdrž. Záleží len a len na vašom používaní a to moje bolo extrémne náročné.

S Note8 som mal podobnú skúsenosť, keď som ho používal asi 3 mesiace. V náročných podmienkach tiež vydržal len 3 – 4 hodiny, no mal menšiu 3300mAh batériu a QHD displej. Note10 s väčšou batériou, menším rozlíšením a úspornejším procesorom tak pochopiteľne dosahuje o málinko lepšie výsledky, no viac menej sa stále pohybujeme v rovnakých číslach. Osobne som preto veľmi zvedavý na Note10+, ktorý má výrazne väčšiu 4300mAh batériu. Tá by mohla predĺžiť výdrž o hodinu až dve pri rovnakých podmienkach.

Aby sme však telefónu nekrivdili, spravili sme pod netradičnou a neprimeranou záťažou aj test výdrže batérie v Geekbench 4 a 5.  V Geekbench 4 za 3 hodiny testu poklesla batéria zo 100 % na 55 %. Dá sa tak povedať, že celková výdrž by bolo okolo 6 hod SOT. Pre porovnanie, OnePlus 7 Pro po rovnakom teste mal ešte 72 % batérie.  Pri teste do úplného vybitia v Geekbench 4 a bez stmavenia displeja vydržal Note10 6 hod a 28 minút. Teda predpoklad z trojhodinového testu bol prekročený len mierne. Nie je to zlá hodnota, no ani nijak výnimočná. Zodpovedá to zhruba aj mojim skúsenostiam, že keď som telefón odpojil z nabíjačky o 6 – 7 hod ráno, tak na obed okolo 12 – 13 hod som už musel pripájať externú nabíjačku. Osobne som veľmi zvedavý, aké výsledky v tomto teste dosiahne Note10+ s väčšou batériou.

Ďalšou kategóriu, ktorá sa týka batérie je nabíjanie. Tu sme sa tiež dočkali niekoľko zmien oproti predchádzajúcim Note modelom. Vylepšené bolo rýchle nabíjanie, ktoré teraz ponúka výkon 25 W namiesto 15 W, bezdrôtové nabíjanie je tiež rýchlejšie s 12 W, pribudla podpora pre USB Power Delivery 3.0 a nechýba ani reverzné 9 W nabíjanie. Nabíjačka v balení ponúka maximálny výkon.

Rýchlosť nabíjania sme preverili a tu je podrobný priebeh:



Celkové nabitie teda trvá 1 hodinu a 21 minút, čo rozhodne žiadne rekordy netrhá. Nabíjanie je rýchlejšie ako v predchádzajúcich modeloch, no na špičku na trhu to nemá.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Samsung vydává „Gen 5“ highendové NVMe moduly: SSD 9100 Pro

Před pár dny jsme tu měli výkonné SSD Micron 4600. Teď přináší něco podobného i Samsung, další z největších výrobců SSD „první ligy“ (čímž myslíme ty společnosti, které jsou současně výrobci pamětí NAND, a měly by tak mít největší knowhow ve flashových úložištích). Podobně jako Micronu také Samsungu dlouho trvalo přijít s výkonným SSD, které by využilo potenciál dvakrát rychlejšího rozhraní PCIe 5.0, ale teď takové SSD konečně vydává. Celý článok „Samsung vydává „Gen 5“ highendové NVMe moduly: SSD 9100 Pro“ »

  •  
  •  
  •  

Nová technologie má 5× zlepšit životnost OLED, při lepší kvalitě

Asi víte, že technologie obrazovek OLED má předpoklady k výrazně lepší kvalitě než LCD díky mnohem rychlejší odezvě a tomu, že podsvícení nekazí kontrast a černá je opravdu černá. Bohužel ale na rozdíl od LCD technologie OLED trpí omezenou životností pixelů, které provozem ztrácejí jas a může se v nich vypalovat obraz. Nejnovější inovace ve výrobě OLEDů ale slibuje velké zlepšení, které by mohlo problémy pro praktické účely odbourat. Celý článok „Nová technologie má 5× zlepšit životnost OLED, při lepší kvalitě“ »

  •  
  •  
  •  

Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem

Není to zas tak dlouho, co má Samsung v nabídce své první SSD využívající PCI Express 5.0 – SSD 990 Evo. Tento model ale není na rozdíl od ostatních „Gen5“ highendové úložiště, PCIe 5.0 používá pro potenciální zlepšení výkonu tam, kde jsou k mání jen dvě linky PCIe. Původní SSD 990 Evo nijak nevynikalo, ale Samsung teď uvádí novou vylepšenou generaci SSD 990 Evo Plus, která by naopak mohla být dost atraktivním levnějším SSD. Celý článok „Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *