Recenzia Samsung Galaxy Note10 – v malom tele veľký duch

Displej

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

Parametre a testy displeja

Displej Note10 je rozhodne jedným z hlavných lákadiel tohto smartfónu. Samsung v oblasti displejov patrí dlhodobo k špičke a ani teraz tomu nie je inak. Note10 dostal 6,3″ Full HD+ Dynamic AMOLED displej s podporou HDR 10+, kontrastom 2 000 000 : 1, maximálnym jasom 1200 nit, dlhodobým jasom 800 nitov a filtrom modrého svetla s certifikáciou.

Už sme si spomínali, že displej má mierne zaoblené rohy, ktoré však nie sú nijako rušivé ani nespôsobujú nechcené dotyky. Displej je veľmi dobre čitateľný na slnku a ťažko mu niečo vytknúť. Pri bežnom používaní je displej nádherný, obsah HDR vám vyrazí dych. Rozhodne ide o jeden z najlepších displejov na trhu. Pravdou však je, že v jednej oblasti sme sa dočkali kroku späť. Tou je rozlíšenie.

Predchádzajúce modeli mali tiež 6,3″ displej a QHD rozlíšenie, Note10 však má len Full HD. Úprimne, ak nie ste zvyknutí na QHD, bude sa vám zdať displej Note10 nádherný. Pre trénované oko však už taký úžasný nie je a nižšiu ostrosť som si hneď všimol. Rozdiel je ešte väčší, ak Note10 porovnáte s iným QHD telefónom alebo priamo Note10+, ktorý si QHD rozlíšenie zachoval.

Mám pocit, že nižšie rozlíšenie Note10 je čisto marketingový ťah, aby bol Note10+ príťažlivejší. V praxi je samozrejme 401 ppi viac než dostatočných, no pravdou je tiež, že keď platíte 950 eur za špičkový smartfón, očakávate len to najlepšie a Full HD+ to naozaj nie je. Neexistuje iné rozumné vysvetlenie, veď predchádzajúci Note9 mal tiež 6,3″ displej a QHD rozlíšenie. Názor si však spravte sami, ten náš ste práve čítali.

Prejdime na naše testy kvality displeja. Na odmeranie presnosti zobrazenia farieb sme použili sondu X-rite i1 Display Pro a aplikáciu HCFR.

Najskôr sa pozrieme na jas. Pri vypnutom adaptívnom jase sme namerali najnižší jas pri bielom pozadí 1,96 nitu a maximálny 408 nitov. Ak však svieti priame svetlo na oblasť predného fotoaparátu, kde je senzor okolitého svetla, jas sa dostane až na hodnotu 736 nitov.

Druhým meraním bol test kontrastu. Nakoľko ide o AMOLED displej, dal by sa označiť kontrast za nekonečný, no my sme ho aj tak sondou odmerali. Pri čiernej farbe displej neemituje žiadne svetlo, pri bielej farbe sme zase mali okolo 404 nitov, z čoho vyšiel výsledný kontrast šialených 40 476 401 179:1. Nejde o chybu, naozaj je to 40 miliárd ku jednej.

Pozrime sa na podanie farieb. Začneme režimom sýte farby.

Z podania farieb vidíte, že gamut výrazne prekračuje krivku sRGB a dosahuje až na parametre AdobeRGB. Podanie farieb je tak veľmi presné.

Gama má pri tmavších odtieňoch sivej menšie odchýlky a čím bližšie je k bielej, tým je väčšie Delta E.

Druhý režim sú prirodzené farby, ktorý je už na prvý pohľad akýsi vyblednutý. Pravda je však niekde inde.

Prirodzené farby kopírujú sRGB spektrum a teda sa potvrdilo, že sú akési vyblednuté oproti sýtemu režimu. Na druhej strane je podanie vernejšie a len červená ma mierne vyššiu odchýlku Delta E.

Krivka gammy je oproti sýtemu režimu v istých úrovniach šedej lepšia, v iných zase horšia. Ťažko tak posúdiť, čo je lepšie.

Z testov vyplýva, že displej Note10 má špičkový jas, kontrast aj podanie farieb a je na vás, či budete preferovať presnosť sRGB spektra a mdlejšie farby, alebo živšie podanie s gamutom podobným AdobeRGB.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Samsung vydává „Gen 5“ highendové NVMe moduly: SSD 9100 Pro

Před pár dny jsme tu měli výkonné SSD Micron 4600. Teď přináší něco podobného i Samsung, další z největších výrobců SSD „první ligy“ (čímž myslíme ty společnosti, které jsou současně výrobci pamětí NAND, a měly by tak mít největší knowhow ve flashových úložištích). Podobně jako Micronu také Samsungu dlouho trvalo přijít s výkonným SSD, které by využilo potenciál dvakrát rychlejšího rozhraní PCIe 5.0, ale teď takové SSD konečně vydává. Celý článok „Samsung vydává „Gen 5“ highendové NVMe moduly: SSD 9100 Pro“ »

  •  
  •  
  •  

Nová technologie má 5× zlepšit životnost OLED, při lepší kvalitě

Asi víte, že technologie obrazovek OLED má předpoklady k výrazně lepší kvalitě než LCD díky mnohem rychlejší odezvě a tomu, že podsvícení nekazí kontrast a černá je opravdu černá. Bohužel ale na rozdíl od LCD technologie OLED trpí omezenou životností pixelů, které provozem ztrácejí jas a může se v nich vypalovat obraz. Nejnovější inovace ve výrobě OLEDů ale slibuje velké zlepšení, které by mohlo problémy pro praktické účely odbourat. Celý článok „Nová technologie má 5× zlepšit životnost OLED, při lepší kvalitě“ »

  •  
  •  
  •  

Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem

Není to zas tak dlouho, co má Samsung v nabídce své první SSD využívající PCI Express 5.0 – SSD 990 Evo. Tento model ale není na rozdíl od ostatních „Gen5“ highendové úložiště, PCIe 5.0 používá pro potenciální zlepšení výkonu tam, kde jsou k mání jen dvě linky PCIe. Původní SSD 990 Evo nijak nevynikalo, ale Samsung teď uvádí novou vylepšenou generaci SSD 990 Evo Plus, která by naopak mohla být dost atraktivním levnějším SSD. Celý článok „Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *