Recenzia Samsung Galaxy Note10 – v malom tele veľký duch

Fotoaparáty

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

3 je viac ako 2

Veľkých zmien sme sa dočkali v sústave fotoaparátov. Predchádzajúce modely Note8 a Note9 disponovali „len“ dvojicou fotoaparátov, teda klasickým a teleobjektívom. Note10 dostáva aj tretí, širokouhlý, po vzore Galaxy S10 modelov. Prakticky ide o rovnaký fotoaparát, len s drobnými zmenami.

Hlavný snímač má 12 Mpix, 1/2,55″ senzor s 1,4µm pixelmi a viariabilnou clonou f/2,4. Je vybavený zaostrovaním Dual Pixel PDAF a podporuje OIS. Videá dokáže nahrávať až v 4K pri 60 fps. Ohnisková vzdialenosť tohto snímača je ekvivalentom 27 mm. Uhol záberu je 77°.

Teleobjektív s dvojnásobným priblížením má tiež 12Mpix rozlíšenie, no na rozdiel od Note9 a S10 dostal väčšiu clonu (f/2,1). Rovnako ako hlavný fotoaparát, aj teleobjektív ponúka video 4K@60 fps, OIS a PDAF. Senzor má rozmery 1/3,6″ a 1.0µm pixely. Teleobjektív má 45° uhol záberu a 52 mm ekv. ohniskovej vzdialenosti.

Tretím snímačom na zadnej strane Note10 je širokouhlý snímač, ktorý má vyššie 16Mpix rozlíšenie, clonu f/2,2 s 123° uhlom záberu a 12 mm ohniskom. Tento snímač nemá OIS a absentuje tiež AF, teda disponuje len FF. Video je možné nahrávať vo Full HD a 4K len pri 30 fps.

K nahrávaniu videa teleobjektívom máme jeden zaujímavý poznatok. Režimy 60 fps vo Full HD a 4K rozlíšeniach síce na pri zvolení teleobjektívu fungujú, no reálne sa na snímanie používa výrez z hlavného snímača. Reálne tak teleobjektív funguje len pri 30 fps. Overili sme to fyzickým prekrytím senzoru prstom.

 

Predný snímač má 10Mpix rozlíšenie, clonu f/2,2, Dual Pixel PDAF a dokáže nahrávať videá až v 4K pri 30 fps. 4K rozlíšenie a zaostrovanie predstavujú úplny vrchol toho, čo momentálne na trhu nájdete. Tieto funkcie sú navyše zabalené do unikátneho formátu kruhového výrezu v displeji, v ktorom predná kamera zaberá len minimum miesta.

Prostredie fotoaparátu ponúka rýchle a intuitívne ovládanie pri ktorom máte dostupných množstvo funkcií na jeden dotyk bez nutnosti chodiť do nastavení. Prepínanie medzi kamerami a režimami je vyriešené tlačidlami ale aj možnosťou potiahnutia prstu po obrazovke vertikálne alebo horizontálne.

Funkcií a nastavení je požehnane. Fotoaparát dokáže skenovať QR kódy a optimalizovať scény pomocou AI, ako uvidíte nižšie. Prispôsobiť si môžete zobrazené režimy fotoaparátu ako aj zapnúť plávajúcu spúšť alebo aktivovať fotografie pohybu, čo je ekvivalent Live Photo na iPhone. Nastavení je požehnane a všetky sú dostupné na jeden, dva kliky. V tomto by si mohol brať Apple príklad.

Umelá inteligencia dokáže rozpoznať scénu, ktorú fotíte a okrem jej vylepšenia môže ponúknuť sken textu. Toto sa mi osvedčilo na výstavisku IFA, kde som si fotil plány jednotlivých hál. AI rozpozná okraje nákresu a obrázok oreže. Dole vidíte ako to vyzerá v prostredí fotoaparátu a aký je rozdiel medzi fotografiou a výrezom. Tento scenár funguje aj pri fotografovaní dokumentov, či iných objektov, kde sa nachádza text. Občas však treba chvíľu počkať ale spraviť iný uhol záberu aby orezanie bolo podľa vašich predstáv.

Medzi nové funkcie fotoaparátu patrí Zoom-In Mic, teda zosilnenie mikrofónu pri priblížení videa. Výrobca udáva, že pri dvojnásobnom priblížení by aj hlasitosť mala byť dvakrát vyššia (približne o 6 dB) a pri štvornásobnom priblížení až trikrát hlasnejšia (cca o 9 dB). Túto funkciu využijete najmä pri koncertoch, ako si ukážeme nižšie. Z nášho testovania však vyplynul jeden zvláštny problém a to fakt, že pri návrate k bežnému 1× alebo ultraširokému 0,5× režimu výrazne stratíte kvalitu zvukového prejavu vo videu. Ak chcete mať čo najlepšiu zvukovú nahrávku, musíte byť stále v režime teleobjektívu, čo zase nemusí byť ideále. Ak ste blízko pri javisku alebo chcete zachytiť atmosféru okolo vás. Tu je už Zoom-in Mic v praxi:

Note10 dostal do výbavy aj integrovaný video editor, ktorý sme použili na úpravu všetkých videí z IFA 2019. Práca v ňom je rýchla a intuitívna. Môžete začať jedným videom alebo hneď pridať viacero naraz. Editujete prechody medzi videami, môžete pridať popisky k videám alebo upraviť rýchlosť záznamu či nakresliť niečo s S Pen. Prácu s video editorom nájdete na nasledujúcom videu:

Poďme k hodnoteniu fotografií a videí z Note10. Za dobu môjho testovania som spravil vyše 1400 fotografií a videí, za čo môže predovšetkým IFA 2019, dva hudobné koncerty a dovolenka v Tatrách. Dovolím si tak tvrdiť, že máme dostatočnú zbierku dát na hodnotenie výkonu Note10 v tejto oblasti. Poďme teda na to.

Nakoľko má Note10 tri fotoaparáty a najlepšie uvidíte rozdiely medzi nimi pri porovnaní toho istého záberu, prinášame vám sériu takýchto snímkov.

   


   


   


   


   


   


   


   


   


   


   


   


   


   


   


Pozrime sa ešte ako funguje nočný režim. Vľavo je normálna fotografia, vpravo nočný režim.

   

   

   

   

   

   

Nočný režim bezpochyby pomáha širokouhlému objektívu, tam je vidieť značné zlepšenie osvetlenia fotografií. Z ostatných dvoch režimov mám zmiešané pocity. Nočné fotografie z hlavnej kamery a teleobjektívu pôsobia akýmsi kresleným dojmom a nie veľmi vierohodne. Dokonca sa mi zdá, že normálne fotografie sú vernejšie.

Okrem fotografií sme samozrejme intenzívne testovali aj nahrávanie videí a okrem testov Zoom-In Mic vám prinášame aj zostrih našej cesty do Berlína na IFA 2019 očami Note10. Všetky videá sú z telefónu vo Full HD@60 fps a zostrihané pomocou video editora.

Telefón počas celého používania neprestal prekvapovať. Okrem skvelých fotografií cez deň možno pochváliť aj tie v noci, hoci širokouhlý snímač v zlých podmienkach neexceluje. Ak si však vystačíte s hlavným a teleobjektívom, ani fotografie za nedostatku svetla pre vás nebudú problém. Najviac ale prekvapila stabilizácia videa, ktorá je famózna. Na to, že som telefón držal v jednej ruke a kráčal či už po letisku alebo v Berlíne, videá vyzerajú ako keby som poučil stabilizátor. Sám som bol prekvapený, ako dobre stabilizácia funguje a aké plynulé zábery sa dajú natočiť prakticky kdekoľvek, aj za behu. Note10 tak moje náročné testovanie zvládol na výbornú a vďačím mu za skvelo strávené chvíle v Berlíne, pri ktorých som sa nemusel obťažovať vyťahovať fotoaparát, lebo som vedel, že telefón spraví výborné snímky kdekoľvek a kedykoľvek. Alfou a omegou je stále osvetlenie a v noci sa nedajú očakávať zázraky, čo je vo videu aj pár fotografiách vidieť. Celkovo je však Note10 veľmi univerzálny fotomobil a bude zaujímavé ho porovnať s odvekým rivalom v podobe iPhone 11 Pro, ktorý práve prišiel na trh. V pláne máme vyskúšať aj Note10+, takže ďalšie zaujímavé zábery vám prinesieme čoskoro.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Samsung vydává „Gen 5“ highendové NVMe moduly: SSD 9100 Pro

Před pár dny jsme tu měli výkonné SSD Micron 4600. Teď přináší něco podobného i Samsung, další z největších výrobců SSD „první ligy“ (čímž myslíme ty společnosti, které jsou současně výrobci pamětí NAND, a měly by tak mít největší knowhow ve flashových úložištích). Podobně jako Micronu také Samsungu dlouho trvalo přijít s výkonným SSD, které by využilo potenciál dvakrát rychlejšího rozhraní PCIe 5.0, ale teď takové SSD konečně vydává. Celý článok „Samsung vydává „Gen 5“ highendové NVMe moduly: SSD 9100 Pro“ »

  •  
  •  
  •  

Nová technologie má 5× zlepšit životnost OLED, při lepší kvalitě

Asi víte, že technologie obrazovek OLED má předpoklady k výrazně lepší kvalitě než LCD díky mnohem rychlejší odezvě a tomu, že podsvícení nekazí kontrast a černá je opravdu černá. Bohužel ale na rozdíl od LCD technologie OLED trpí omezenou životností pixelů, které provozem ztrácejí jas a může se v nich vypalovat obraz. Nejnovější inovace ve výrobě OLEDů ale slibuje velké zlepšení, které by mohlo problémy pro praktické účely odbourat. Celý článok „Nová technologie má 5× zlepšit životnost OLED, při lepší kvalitě“ »

  •  
  •  
  •  

Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem

Není to zas tak dlouho, co má Samsung v nabídce své první SSD využívající PCI Express 5.0 – SSD 990 Evo. Tento model ale není na rozdíl od ostatních „Gen5“ highendové úložiště, PCIe 5.0 používá pro potenciální zlepšení výkonu tam, kde jsou k mání jen dvě linky PCIe. Původní SSD 990 Evo nijak nevynikalo, ale Samsung teď uvádí novou vylepšenou generaci SSD 990 Evo Plus, která by naopak mohla být dost atraktivním levnějším SSD. Celý článok „Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *