Recenzia Samsung Galaxy Note10 – v malom tele veľký duch

Operačný systém

Galaxy Note séria vždy predstavovala vrchol toho, čo dokáže Samsung ponúknuť a ani tento rok tomu nie je inak. Istej zmeny sme sa však dočkali a namiesto jedného Note tu máme dva – Note10 a Note10+. Na test sa nám dostal do rúk kompaktnejší z dvojice a po zhruba mesiaci používania a ceste do Berlína na IFA sme ho previedli naším podrobným testovaním. Ide o najlepší telefón súčasnosti?

One UI nie je TouchWiz

Internetom stále kolujú historky o tom, ako Samsungy sekajú a zamŕzajú. Prirovnal by som to k vtipom o horiacich domoch s AMD grafikami a procesormi. Niektorí ľudia stále žijú v historií a nevedia si pripustiť, že už je iná doba a tak ako AMD vstalo z popola, aj Samsung má novú nadstavbu. Áno, TouchWiz trápili spomínané problémy, no nejakú dobu už Samsung dodáva telefóny s novou nadstavbou One UI.

Tá prináša masívny redizajn, zrýchlenie ako aj kopec zaujímavých funkcií. Pozrime sa teda ako vyzerá.

Novému vzhľadu dominujú farby a veľké ikony. Domácu obrazovku si však môžete prispôsobiť vašim preferenciám. Zmeniť môžete mriežku a tým pádom počet aplikácií na ploche, pridať tlačidlo pre menu či úplne menu aplikácií odstrániť a mať všetky aplikácie na ploche na štýl iOS. Takisto môžete povoliť niektoré akcie ako potiahnutím prsta nadol zobrazíte notifikácie a rýchle prepínače.

Vzhľad systému si môžete prispôsobiť vďaka rôznym pozadiam a témam, ktoré nájdete v obchode Galaxy Themes. Ja som si takto našiel čiernu tému, ktorá využíva výhodu AMOLED displeja vo vypínaní pixelov pri zobrazení čiernej a takisto šetrí moje oči v tme. Tém a pozadí je neúrekom a určite si nájdete takú, čo sa vám bude páčiť. Väčšina je bezplatná, no nájdu sa aj spoplatenené kúsky, ktoré sú väčšinou lepšie spracované.

Súčasťou systému sú samozrejme nastavenia, kde nájdete aj sekciu starostlivosť o zariadenie. Tu môžete sledovať stav vašej batérie, úložiska, pamäte a zabezpečenia. Počas môjho používania Note10 dostal dve aktualizácie, čo je dobré znamenie. Momentálne je asi najdôležitejšou otázkou príchod Android 10 s One UI, kedže v minulosti výrobca medzi firmy prinášajúce najrýchlejšie aktualizácie nepatril.

Nadstavby od Samsungu majú podľa môjho názoru najviac prepracovný multitasking. Okrem klasického zobrazenia dvoch aplikácií nad sebou, ktoré je súčasťou Androidu ako takého, tu nájdeme aj ďalšie možnosti ako používať dve aplikácie naraz.

Môžete si vytvoriť okno s aplikáciou, podobne ako na počítači, a to následne posúvať či meniť jeho veľkosť. Následné ho viete prepnúť do plávajúcej ikonky na štýl Messenger bublín alebo zmeniť jeho priehľadnosť. Reálne tak viete mať zobrazené video a stále používať zvyšok telefónu ako zvyčajne, teda nie nevyhnutne len dve zvolené aplikácie naraz.

Obrazovka AlwaysOn patrí medzi najlepšie funkcie Samsung nadstavby. Vďaka displeju AMOLED neustále vidíte aktuálny čas a notifikácie bez toho, aby ste museli čokoľvek stláčať. Fungovanie AlwaysOn si môžete nastaviť v troch režimoch. Buď je zobrazený stále, vo vami vybraných časoch, alebo ho zobudíte dotykom  displeja. Na výber máte tiež z viacerých dizajnov AlwaysOn obrazovky, kde si môžete vybrať rôzne štýly digitálnych aj analógových hodín či dokonca zobraziť kalendár alebo nejaký obrázok. Vybrať si môžete tiež farbu, v akej sa vám budú informácie zobrazovať, nemusí to byť sterilná biela.

Moderným trendom sú biometrické zabezpečenia a ani Note10 v tomto nezaostáva. Ponúka ultrasonickú čítačku prstov, ktorá je bezpečnejšia ako optické, pretože vytvára 3D sken vášho odtlačku. Druhé možnosť zabezpečenia je tvárou. Využíva sa na to predná kamera. Výrobca tak upustil od skenovania dúhovky, ktoré bolo v predchádzajúcom modeli. Note10 som používal s oboma týmito prvkami aktívnymi a moje dojmy sú trochu rozpačité. Čítačka funguje dobre a pomerne spoľahlivo, no nie najrýchlejšie. Optické čítačky, ktoré už používam nejaký ten rok sú určite rýchlejšie. Áno, nie sú možno také bezpečné, ale keď telefón odomykáte 150krát za deň, každé pomalšie odomknutie je otravné. Chválim však možnosť odomknutia zo zamknutej obrazovky, nemusíte ju prebúdzať.

 

K odomknutiu tvárou mám tiež isté výhrady. Na dennom svetle funguje skvelo, horšie je to v tme. Tu sa zhoršuje úspešnosť a rýchlosť odomknutia. V nastaveniach si môžete zapnúť prisvetlenie tváre, čo značne pomáha, no stále som s tým trochu bojoval. Som totiž zvyknutý na extrémne rýchly FaceUnlock z OnePlus smartfónov a bezpečný a vždy fungujúci FaceID z iPhone XS Max. Každý má svoje výhody a nevýhody, no Note10 nie je taký rýchly ani bezpečný. Opäť teda rovnaká situácia ako s čítačkou odtlačkov – funguje to, ale na zadok z toho nepadám.

Počas cesty do Berlína na IFA som narazil na jeden zvláštny problém. S ničím takým som sa ešte nestretol. Ide o to, že keď vstúpite do inej krajiny a telefón sa zaregistruje do inej siete, Note10 vyžadoval reštart. Je to veľmi nezvyčajné a zvláštne, pokladám to za chybu, tak snáď to výrobca čím skôr opraví. S inými problémami som sa nestretol, telefón nesekal, ani raz sa mi nereštartoval (okrem spomenutej zmeny siete) ani nič podobné. A mesačné náročné používanie by malo takéto chyby odhaliť. Takže za mňa je One UI správnym krokom a rozhodne zlepšenie oproti TouchWizu.

Súčasťou systému je aj vynovený Samsung Dex, na ktorý sa pozrieme v samostatnom článku.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Samsung vydává „Gen 5“ highendové NVMe moduly: SSD 9100 Pro

Před pár dny jsme tu měli výkonné SSD Micron 4600. Teď přináší něco podobného i Samsung, další z největších výrobců SSD „první ligy“ (čímž myslíme ty společnosti, které jsou současně výrobci pamětí NAND, a měly by tak mít největší knowhow ve flashových úložištích). Podobně jako Micronu také Samsungu dlouho trvalo přijít s výkonným SSD, které by využilo potenciál dvakrát rychlejšího rozhraní PCIe 5.0, ale teď takové SSD konečně vydává. Celý článok „Samsung vydává „Gen 5“ highendové NVMe moduly: SSD 9100 Pro“ »

  •  
  •  
  •  

Nová technologie má 5× zlepšit životnost OLED, při lepší kvalitě

Asi víte, že technologie obrazovek OLED má předpoklady k výrazně lepší kvalitě než LCD díky mnohem rychlejší odezvě a tomu, že podsvícení nekazí kontrast a černá je opravdu černá. Bohužel ale na rozdíl od LCD technologie OLED trpí omezenou životností pixelů, které provozem ztrácejí jas a může se v nich vypalovat obraz. Nejnovější inovace ve výrobě OLEDů ale slibuje velké zlepšení, které by mohlo problémy pro praktické účely odbourat. Celý článok „Nová technologie má 5× zlepšit životnost OLED, při lepší kvalitě“ »

  •  
  •  
  •  

Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem

Není to zas tak dlouho, co má Samsung v nabídce své první SSD využívající PCI Express 5.0 – SSD 990 Evo. Tento model ale není na rozdíl od ostatních „Gen5“ highendové úložiště, PCIe 5.0 používá pro potenciální zlepšení výkonu tam, kde jsou k mání jen dvě linky PCIe. Původní SSD 990 Evo nijak nevynikalo, ale Samsung teď uvádí novou vylepšenou generaci SSD 990 Evo Plus, která by naopak mohla být dost atraktivním levnějším SSD. Celý článok „Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *