ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur

Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi v detailoch

Medzi lacnejšími základnými doskami Mini-ITX pre platformu Intel LGA 1700 je iba zopár modelov. Po teste variantu Gigabyte, je tu teraz na preverenie Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi. Táto základná doska je určená pre pamäte typu DDR5 a zároveň v súvislosti s ňou môžeme stále poznamenať dobrú cenovú dostupnosť. Preštudujte si, čo všetko prináša a ako sa doske Asus darí v testoch.

Nad aktuálnymi základnými doskami pre procesory Intel (LGA 1700) sa už síce zaťahujú mračná – nástup LGA 1851 je už pomerne blízko, ale niektoré modely sú pre neskoršiu modernizáciu lepšie pripravené. Tie, čo podporujú pamäte DDR5. To je aj prípad Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi, ktorá síce nasledujúcu generáciu procesorov (Intel Arrow Lake) podporovať nebude, ale pamäte zo zostavy na nej postavenej použiteľné budú.

Podpora novšieho štadnardu pamätí (DDR5) doskou ROG Strix B760-I Gaming WiFi je jeden z hlavných rozdielov aj oproti nedávno testovanej doske Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4. Čipset (B760) je síce rovnaký, ale podporuje „iba“ pamäte DDR4 a hoci existuje aj variant pre pamäte DDR5 (Gigabyte B760I Aorus Pro), jeho dostupnosť je slabšia a na niektorých trhoch možno hovoriť až o nedostupnosti. V tomto smere (dostupnosti) je na tom ROG Strix B760-I Gaming WiFi lepšie a pokiaľ ide o dosky Mini-ITX zo série „700“, tak variantom pre DDR4 sa Asus ani nevenuje. Všetky modely podporujú pamäte DDR5 a starší štandard sa v podstate týka, čo sa týka platformy LGA 1700, iba low-endových modelov s čipsetmi H610.

Hoci je do určitej miery atraktívne porovnanie ROG Strix B760-I Gaming WiFi s Gigabyte B760I Aorus Pro DDR4, tak pri pohľade na porovnateľnú cenu majte na pamäti, že ako celok vás pre drahšie pamäte DDR5 vyjde drahšie doska Asus, ale odmenou za to je dlhšia „životnosť“ s ohľadom na ich použiteľnosť pri neskoršej modernizácii. Tento aspekt, prirodzene, nemusí zohrávať žiadnu úlohu, ak tak (s pamäťami DDR4) či onak (s pamäťami DDR5) zvyknete vymieňať celú zostavu, keď už tá „stará“ nestačí. Takže to s tými pamäťami DDR5, ktoré sa dajú eventuálne použiť aj neskôr, môže byť iba teoretická výhoda, ktorú niekto neuplatí, zatiaľ čo iný môže.


Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi

Jedná sa o lacnejší z dvojice modelov vo formáte Mini-ITX určených pre platformu Intel LGA 1700. Okrem Strix B760-I Gaming WiFi má Asus v ponuke ešte Strix Z790-I Gaming WiFi, to ale za viac ako dvojnásobnú cenu. Lacnejšia a pre väčšinu používateľov atraktívnejšia možnosť je zrejme jasná, hoci výbava Strix B760-I Gaming WiFi je prirodzene slabšia.

O fyzickom formáte už reč bola – Mini-ITX (170 × 170 mm). Je pravda, že po zohľadnení krytu okolo I/O konektorov, trochu presahujúceho PCB, je to na výšku trochu viac (175 mm), ale iba o 5 mm, čo by nemalo mať príliš vplyv na kompatibilitu. Azda len v skrinkách s veľmi malým odsadením dosky od steny (skrinky), kde sa počíta s ventilátormi. Môže to byť bod, ktorý bude v takýchto prípadoch prichádzať do kolízie (s ventilátormi) eventuálne ako prvý. To ale takisto nemusí, pretože tento výstupok môže byť mimo os konštrukcie systémových ventilátorov.

Základné rozloženie slotov sa konvenciám dosiek Mini-ITX nijako nevymyká. Sloty DIMM na pamäte (DDR5) sú dva (s podporou dvojkanálového zapojenia), sloty SATA štyri a slot PCI Express (×16) tradične jeden, v piatej generácii (PCIe 5.0). Aj v tomto smere je doska nadčasová, pokiaľ ide o úplnú podporu grafických kariet ďalších generácií a v prípade SSD môže najrýchlejšie dostupné rozhranie prísť vhod už teraz.

   

Vzdialenosť slotu PCIe ×16 od procesorovej pätice je na pomery dosiek Mini-ITX nadštandardná. Od stredu po stred pätíc PCIe a LGA 1700 je to 92 mm. Takýto odstup je dostatočný aj na montáž najväčších (a najširších) chladičov CPU na to, aby nedochádzalo ku kolízii s rozširujúcou kartou. A čím väčší odstup týchto komponentov je, tým lepší je prístup k poistke slotu PCI Express, čo znamená pohodlnejšiu demontáž typicky grafickej karty.

Sloty M.2 na SSD však podporujú iba PCIe 4.0. Oba, ktoré táto základná doska má. Na slote pripojenom k procesoru je väčší pasív s pestrofarebnou potlačou ROG Strix, ktorá na čo najlepší vizuálny vnem efektne reaguje aj na svetlo a z každého uhla vyzerá trochu inak.

Druhý slot na SSD M.2 (PCIe 4.0), takisto štvorlinkový, je na zadnej strane základnej dosky, kde si treba dať pozor na výšku chladiča. Tá môže byť taká, akú dovoľuje skrinka, respektíve jej podnos na základnú dosku. Pri niektorých skrinkách v týchto miestach môže byť asi aj výrez a vtedy môže byť kompatibilita s SSD s vyššími chladičmi lepšia.

Kaskáda pre procesor má 13 (12+1) napájacích fáz. Tie sú ochladzované dvoma pasívmi, kde každý charakterizuje rebrovaný profil. A pozoruhodná je aj mriežka krytu medzi VRM a I/O konektormi. Aj tá bude pre intenzívnejší prietok vzduchu okolo hliníkových monolitov prispievať k efektívnejšiemu chladeniu.

   

Integrované obvody s MOSFETom sú Vishay SiC659 s najvyššou efektivitou pri prúdovej záťaži okolo 10 A, teda podľa technickej dokumentácie. Ovládač VRM je už OnSemi ASP2100R.

   

Zvukový čip Realtek ALC1220 na doske ROG Strix B760-I Gaming WiFi poteší tých, ktorý napríklad ALC897 na Gigabyte B760I Aorus Pro (DDR4) považujú za nedostačujúci.

Takmer v plnej zostave je aj externá výbava zvukových konektorov. Vedľa piatich 3,5-milimetrových jackov chýba iba optický výstup S/PDIF. Na „jeho“ pozícii je konektor USB-C, z dvojice externých ten pomalší (s 5 Gb/s). Rýchly port USB-C gen. 2×2 je už v sekcii medzi ostanými konektormi USB. Vo vyhotovení s koncovkou konektora typu A je tu ďalších šesť konektorov USB. Polovica z toho štandardu 3.2 gen. 2 (t.j. s 5 Gb/s) a polovica pomalých štandardu 2.0. Tie sú vhodné na pripojení periférií (klávesnica, myš, headset, multifunkčné zariadenie, …) , ktoré rýchlejšie rozhranie (ako USB 2.0) nepodporujú.

Videovýstupy sú v pomerne bežnej konfigurácii dvoch konektorov kombinujúcich HDMI (2.1) a DisplayPort (1.4). Eternetový konektor RJ-45 je jeden, pripojený k 2,5-gigabitovému adaptéru Intel I226-V. Doska má potom aj WiFi 6E (Intel AX211), pričom na zadnom paneli sú dva konektory SMA na anténu, ktorá je súčasťou príslušenstva. Jedná sa o polohovateľné vyhotovenie so stojančekom na horizontálne uloženie.

Upozornenie: Článok pokračuje ďalšími kapitolami.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Jak vybrat vhodný router v roce 2024

V dnešní zrychlené IT době je jedním z klíčových prvků mít doma a nebo v práci rychlý a zabezpečený internet. To vše je úzce propojené nejen s internetovým tarifem, ale také s výběrem správného routeru. Ten zapůjčený od poskytovatele internetových služeb nemusí být nejvýhodnější a nejspolehlivější. Mnoho uživatelů ještě používá WiFi 5 a nebo dokonce staré WiFi 4 routery. Celý článok „Jak vybrat vhodný router v roce 2024“ »

  •  
  •  
  •  

Handheld Asus ROG Ally X: Hodně vylepšení a obří kapacita baterie

Na Computexu 2024 byly nejen odhaleny nové procesory AMD a Intelu, ale také novinka pro mobilní hraní, totiž nové vylepšené zařízení ROG Ally X od Asusu. Jde o plnohodnotné herní PC umožňující hrát všechny hry na Steamu a podobných platformách pod Windows v podstatě kdekoliv díky handheldovému formátu podobného Steam Decku nebo konzoli Nintendo Switch. Proti nim je ale ROG Ally X o dost výkonnější zařízení. Celý článok „Handheld Asus ROG Ally X: Hodně vylepšení a obří kapacita baterie“ »

  •  
  •  
  •  

Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)

Z návrhu nového ventilátora TUF Gaming TR120 je evidentné, že Asus dobre diagnostikoval slabé stránky jeho predchodcu (a zo súčasného pohľadu nižšieho modelu) a zapracoval na nich s ohľadom na dosahovanie lepších výsledkov. Na tieto kľúčové zmeny sa dá aj ľahko poukázať a je pravdepodobné, že naprieč všetkými možnými scenármi pôjde aerodynamicky o jeden z najefektívnejších osvetlených ventilátorov v 120 mm formáte. Celý článok „Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *