ROG Strix B760-I Gaming WiFi: Na Mini-ITX s DDR5 za 200 eur

Ako to vyzerá v BIOSe

Medzi lacnejšími základnými doskami Mini-ITX pre platformu Intel LGA 1700 je iba zopár modelov. Po teste variantu Gigabyte, je tu teraz na preverenie Asus ROG Strix B760-I Gaming WiFi. Táto základná doska je určená pre pamäte typu DDR5 a zároveň v súvislosti s ňou môžeme stále poznamenať dobrú cenovú dostupnosť. Preštudujte si, čo všetko prináša a ako sa doske Asus darí v testoch.

Ako to vyzerá v BIOSe

Používateľské rozhranie EZ Mode je logicky rozdelené do viacerých segmentov, pri ktorých možno konštatovať dobrú prehľadnosť. Pre tých, ktorí základné dosky Asus poznajú, pôjde o známe rozloženie. Na úvodnej obrazovke (EZ Mode) je tak základný prehľad o pripojených komponentoch (CPU, RAM, SSD, ventilátory…), ako aj tlačidlá, za ktorými sa skrývajú ďalšie možnosti nastavení, a to či už ide o správu ventilátorov (Qfan Control), EZ System Tuning pre rýchle nastavenie „úsporného režimu“ (CPU) alebo voľbu bootovacích priorít.

A potom v rámci vrchnej navigácie Asus má aj prepínač na ReSize BAR či osvetlenie Aura. V tomto prípade však ovládate iba zariadenia pripojené ku konektorom (A)RGB, keďže vlastné LED  základná doska ROG Strix B760-I Gaming WiFi na svojom PCB nemá.

   

Na hlavnej obrazovke je možné aktivovať aj pamäťový profil (D.O.C.P/XMP), čo sa dá aj na karte Ai Tweaker v pokročilom režime. Do toho prejdete stlačením klávesu F7. V tejto sekcii môžete ladiť aj podrobnejšie nastavená, vrátane frekvencie pamäťového radiča. Tá bude pri rýchlejších pamätiach s vyššou priepustnosťou automaticky nastavená na Gear 2 (1500 MHz).

   

Keď prejdete k podrobnejším nastaveniam správy procesora, tak jednou z možností, ako ho nikdy nedostávať do teplotne nekomfortných situácií, je nastaviť mu maximálny limit zahrievania. Pri rýchlej voľbe Asus Performance Enhancement 3.0 môže byť vrchnou hranicou 90 °C.

Obmedzenie zahrievania je možné dosiahnuť, samozrejme, aj zastropovaním limitov napájania. Všetky testy štandardne prechádzame bez týchto limitov, kde je často úzkym hrdlom TIM. A tým teraz nemyslíme iba dostupný tepelný výkon chladiča, ktorý používame na testovanie, ale aj kvalitu kontaktu chladiča s CPU. Tá je už závislá aj od vlastností dosky, respektíve toho, do akej miery sa pri stanovenom prítlaku prehýba PCB, hoci nedostatky tohto typu v kritických miestach eliminuje aj štandardné používanie kovového backplate.

V továrenských nastaveniach môžu byť nastavené aj striktnejšie prúdové limity, ktoré procesor nepúšťajú do príliš vysokých frekvencií. S Core i9-13900K s BIOSom (v1658) z 31. mája 2024 je to 307 A. Je možné, že so staršími BIOSmi bol prúdový limit vyšší a jeho znížením sa má po novom zabezpečiť vyššia stabilita CPU, čo je v ostatnom čase všade možne dosť prepieraná téma.

   

LCC (Level 3) pre účely testov nemeníme a nechávame na „auto“ rovnako ako násobič, ktoré sa v záťaži AVX aplikuje na jednotlivé jadrá CPU. Jediné čo, tak pre vybrané testy so zníženým výkonom dlhodobú záťaž ako obvykle zastropujeme na 125 W a krátkodobú (s nastavením časového intervalu Tau 56 sekúnd) na 253 W.

   

Okrem konektora na vlastný termočlánok doska sníma ďalších päť miest vrátane VRM, podľa ktorých je možné nastaviť vývojovú krivku systémového ventilátora. Jedného ventilátora. Viac konektorov na systémové ventilátory Strix B760-I Gaming WiFi nemá.

    

Prispôsobiteľné sú všetky tri 4-pinové konektory, teda aj tie na pripojenie ventilátora či pumpy procesorového chladiča. Tie síce majú svoje špecifiká a nemôžete k nim priradiť všetky teplotné zdroje (konektoru pumpy sa nedá vybrať žiadny, k CPU_fanu je to potom iba „CPU/CPU Package“), ale intenzitu regulácie im však zmeniť môžete. To síce v obidvoch prípadoch v neúplnom, menšom rozsahu (pod 20 % PWM, resp. 60 % DC sa nedostanete), ale do určitej miery to ide.

Konektor pumpy je s ohľadom na čo najvyšší výkon kvapalinového chladiča naprieč jednotlivými profilmi (standard, silent, turbo) nastavený najagresívnejšie. Pre zníženie pretoku čerpadla musíte zájsť do manuálneho režimu, kde vývoj krivky otáčok upravíte ručne. „Systémový“ 4-pin (CHA_fan) je regulovateľný v celom rozsahu a pohodlne sa dostanete aj na veľmi nízke hodnoty, pri ktorých mnohé ventilátory s reguláciou PWM vypínajú motorček.

   


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Jak vybrat vhodný router v roce 2024

V dnešní zrychlené IT době je jedním z klíčových prvků mít doma a nebo v práci rychlý a zabezpečený internet. To vše je úzce propojené nejen s internetovým tarifem, ale také s výběrem správného routeru. Ten zapůjčený od poskytovatele internetových služeb nemusí být nejvýhodnější a nejspolehlivější. Mnoho uživatelů ještě používá WiFi 5 a nebo dokonce staré WiFi 4 routery. Celý článok „Jak vybrat vhodný router v roce 2024“ »

  •  
  •  
  •  

Handheld Asus ROG Ally X: Hodně vylepšení a obří kapacita baterie

Na Computexu 2024 byly nejen odhaleny nové procesory AMD a Intelu, ale také novinka pro mobilní hraní, totiž nové vylepšené zařízení ROG Ally X od Asusu. Jde o plnohodnotné herní PC umožňující hrát všechny hry na Steamu a podobných platformách pod Windows v podstatě kdekoliv díky handheldovému formátu podobného Steam Decku nebo konzoli Nintendo Switch. Proti nim je ale ROG Ally X o dost výkonnější zařízení. Celý článok „Handheld Asus ROG Ally X: Hodně vylepšení a obří kapacita baterie“ »

  •  
  •  
  •  

Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)

Z návrhu nového ventilátora TUF Gaming TR120 je evidentné, že Asus dobre diagnostikoval slabé stránky jeho predchodcu (a zo súčasného pohľadu nižšieho modelu) a zapracoval na nich s ohľadom na dosahovanie lepších výsledkov. Na tieto kľúčové zmeny sa dá aj ľahko poukázať a je pravdepodobné, že naprieč všetkými možnými scenármi pôjde aerodynamicky o jeden z najefektívnejších osvetlených ventilátorov v 120 mm formáte. Celý článok „Hrubší profil už aj na ventilátore ARGB Asus (TUF TR120)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *