ROG Strix Z890-F Gaming WiFi. Téma LGA 1851 podľa Asusu

Záver

Testy základných dosiek rozširujeme o Asus ROG Strix Z890-F Gaming WiFi. Tá je cenovo medzi modelmi Gigabyte (Z890 Aorus Elite WiFi7) a MSI (MPG Z890 Carbon WiFi), ktorá už boli predmetom podrobných analýz HWCooling. Aj v tomto prípade sa jedná o dosku určenú pre procesory Intel Core 200S (Arrow Lake). Viac smerom k výkonnejším triedam procesorov, keďže testovanú Strix Z890-F Gaming WiFi mimo iné charakterizuje aj robustné VRM.

Záver

Základná doska Asus ROG Strix Z890-F Gaming WiFi je atraktívna z viacerých dôvodov. Jedným z nich je to, čo sa pri základných doskách posudzuje snáď najčastejšie – robustné VRM. Svedčia o tom aj nadštandardné nízke teploty zaznamenané na povrchu napäťových regulátorov. A to pri porovnateľnej spotrebe, aká bola pri základnej doske MSI MPG Z890 Carbon WiFi s podstatne vyšším zahrievaním VRM.

Pri pohľade na hodnoty nižšej spotreby CPU v grafoch základnej dosky Asus môžete namietať, že teplotný pokles je daný týmto. Nie je to však úplne pravda, pretože zatiaľ čo pri doske MSI je prúdová záťaž kompletne na kábloch EPS, tak pi doske Asus je čiastočne rozložená aj do 24-pinu. A spotrebu po tejto „linke“ už naše testy nezohľadňujú a treba počítať s o trochu vyššou spotrebou. Nie výrazne, ale určite môže byť reč o tom, že spotreba VRM dosky ROG Strix Z890-F Gaming WiFi je porovnateľná ako u MSI MPG Z890 Carbon WiFi s tým, že v prvom prípade dochádza k nižšiemu zahrievaniu. A to je dobre, plus pre Asus, hoci, samozrejme, záleží aj na efektivite chladičov obidvoch základných dosiek. V tomto smere ale zásadné rozdiely nebudú. Aj chladič ROG Strix Z890-F Gaming WiFi je robustný, s dobre členitým povrchom na čo najvyššiu efektivitu chladenia.

Veľmi vysoká je u základnej dosky aj energetická efektivitavýpočtový či herný výkon na jednotku spotreby. V tomto smere sa doska Asus (ROG Strix Z890-F Gaming WiFi) s doskou MSI (MPG Z890 Carbon WiFi) prebíja na prvých miestach. Raz má navrch jedna, raz druhá. Je to mimoriadne tesné, často pod rozlíšením chyby merania.

Každopádne môžeme konštatovať, že ROG Strix Z890-F Gaming WiFi je skvelo pripravená základná doska aj pre najvýkonnejší procesor platformy LGA 1851 – Intel Core Ultra 9 285K, ktorého výkon je možné ďalej zvyšovať manuálnym pretaktovaním. Skôr než na limity základnej dosky narazíte na limit možností chladiča CPU. Treba však poznamenať i to, že energetická efektivita v továrenských nastaveniach je slabšia. Nejde však o to, že by boli použité neefektívne súčiastky na VRM, to vôbec – naopak, tie sú veľmi efektívne – ale internú správu napájania Asus ladil s ohľadom na čo najvyššiu stabilitu. Minimálne teda v konfigurácii s procesorom CU9 285K s použitým BIOSom v1101. Toto sú však veci, ktoré je možné používateľským nastavením ovplyvniť. U takto drahej základnej dosky sa s tým na dosiahnutie optimálnych výsledkov prirodzene počíta.

Enegregická efektivita Z890 Aorus Elite WiFi7 bezprostredne po inštalácii procesora a bez akýchkoľvek úprav nastavení BIOSu je každopádne vyššia. Teda, znovu, v situáciách, v ktorých základné dosky testujeme. To znamená s konkrétnym BIOSom, s konkrétnym procesorom a bez limitov napájania. Po nastavení dlhodobej záťaže na 125 W sa tejto rozdiely v efektivite stierajú a doska od dosky sú už minimálne. Týka sa to aj ROG Strix Z890-F Gaming WiFi.

Do rozhodovania, či je ROG Strix Z890-F Gaming WiFi vhodná alebo nevhodná základná doska do danej zostavy, vstupuje aj ostatná výbava. Tá je v čele s až piatimi slotmi M.2 na SSD, viac ako dvadsiatimi portami USB, z ktorých je 14 externých – na zadnom paneli. Niekomu môžu byť ale málo iba dva sloty PCIe ×16 a ocenil by aj viac ako štyri konektory SATA (III) na pripojenie palcových úložísk. A možno aj druhý sieťový adaptér (ako je napríklad na základnej doske MSI MPG X870E Carbon WiFi), Asus tu má iba jeden – 2,5-gigabitový. Vedľa neho je ale, tak ako aj na konkurenčných základných doskách, rýchly bezdrôtový modul s WiFi7.

Chvályhodný je aj nový, páčkový montážny mechanizmus pre prvý chladič SSD a konečne nekompromisné možnosti na správu ventilátorov. Či je ROG Strix Z890-F Gaming WiFi „správna“ základná doska, to si už musí rozhodnúť každý sám na základe svojich priorít.

* Vzťahuje sa na konfiguráciu s BIOSom v1101 a s procesorom Intel Core Ultra 9 285K.

Niektoré z testovaných dosiek sú dostupné aj v e-shope Datacomp

Špeciálna vďaka patrí aj firmám Blackmagic Design (za licenciu k DaVinci Resolve Studio) a Topaz Labs (za licencie k aplikáciám DeNoise AI, Gigapixel AI a Sharpen AI)


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7

Pre procesory AMD Ryzen 9000 (a eventuálne aj 7000) vyšli nové základné dosky B850, ktoré sľubujú najmä nižšie ceny (oproti základným doskám X870/E). O konkrétnych modeloch sa toho do poslednej chvíle, dokým nevyšli, príliš nevedelo. Teraz sa ale pozrieme na dva, jeden od Asusu a druhý od Gigabyte, ktorý si neskôr podrobne rozoberieme aj v detailných testoch. Zatiaľ teda iba malý náhľad. Celý článok „Prvý pohľad na dosky B850. ROG Strix a Aorus Elite WiFi7“ »

  •  
  •  
  •  

Asus NitroPath: Vylepšené sloty DIMM zrychlí pamětí až o 400 MHz

Na trh teď přichází nová základní desky pro procesory AMD (s čipsetem X870E) i pro nové procesory Intel Core Ultra 200S (s čipsetem Z890). Na deskách Asusu bude k vidění jedna novinka, která má zlepšit výkon operačních pamětí. Jde o nové provedení slotů DIMM, které zvenku nevypadá odlišně, ale uvnitř má zlepšováky, s nimiž by se DDR5 měla dát přetaktovat na vyšší frekvence a mít lepší signál pro stabilnější fungování. Celý článok „Asus NitroPath: Vylepšené sloty DIMM zrychlí pamětí až o 400 MHz“ »

  •  
  •  
  •  

Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze

Základné dosky s čipsetmi AMD X870 sú už v obchodoch. Na rozdiel do starších modelov určených pre platformu AM5, kompatibilných aj s procesormi Ryzen 9000, dosky X870 povinne podporujú rozhranie USB4 a drobných zmien je viac. Rozbory základných dosiek s novými čipsetmi AMD začíname modelom Asusu – TUF Gaming X870 Plus WiFi. Silné VRM má aj stredná trieda. Celý článok „Asus TUF Gaming X870 Plus WiFi: S USB4 za rozumné peniaze“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (2) Pridať komentár

  1. 103,3°.. ok, pisem si do zoznamu „co nekupit“. Ze vas to este bavi, testovat predrazene veci, ktore sa nesmu kupit…
    inak savvavddnr…

    1. Hmm, to ste ale z meraní vybrali zahrievanie procesora, ktorého vysoká hodnota je pre základnú dosku dobrá vizitka. Z dôvodu, že dokáže udržať procesor pri takomto vysokom výkone. Vysoké teploty CPU budú aj na tých lacných, ktoré preferujete. Respektíve na tých, samozrejme, iba vtedy, pokiaľ skôr nedôjde k škrteniu výkonu na úrovni poddimenzovaného VRM. Modelov Z890 sa to zrejme týkať nebude, ani tých najnižších, ale neskoršie B860 alebo niečom ako H810 už s takto výkonných procesorom ťažkosti mať budú. Teda, ak vôbec ich nastavenia umožnia ísť s napájacími limitmi na krv. 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *