Ryzeny 4000 pro notebooky se blíží: osm jader, 7nm, až 4,3 GHz

Mobilní verze 7nm APU Renoir už uniká na internet, uvedení je asi blízko

Vypadá to, že letos by AMD mohlo vydat zajímavé procesory Ryzen s integrovanou grafikou. APU mělo dosud na starším procesu a jenom se čtyřmi jádry, ale Ryzeny 4000 s grafikou podle všeho budou osmijádra a již také na 7nm procesu. Na web se už dostaly parametry pár modelů, podle kterých by mohla mít hodně zajímavý výkon CPU, ovšem zatím není moc jasné, jak pokročí grafická část.

Na internet teď na přelomu roku probublaly dva či tři modely Ryzenů 4000 pro notebooky, které by měly být založené na novém čipu s jádry Zen 2 a zřejmě už vyráběném na 7nm procesu. Mělo by tedy jít o APU s kódovým označením Renoir, která se později (snad v létě nebo na podzim) také asi objeví v řadě Ryzenů 4000 pro desktopový socket AM4.

Mobilní Ryzeny 4000: 7nm osmijádrová APU

Twitterista Tum Apisak našel v databázi 3DMarku procesor Ryzen 7 4800H, který by měl patřit do výkonnější řady, která měla dosud 35W TDP, i když teoreticky by třeba mohlo být zvýšeno na 45 W, jako používá Intel. Tento procesor poskytuje 16 vláken, jde o osmijádro s aktivním SMT. Jeho takty údajně mají být 2,9 GHz v základu a až 4,3 GHz při boostu, což by na 35W procesor bylo dost slušné – bezpochyby jde o zásluhu 7nm výrobního procesu. Podle Apisaka údajně procesor v 3DMarku Fire Strike – přesněji v jeho testu herní fyziky – dosahuje někde mezi 19 000 a 20 000 body.

Není ale známo, jak silná je integrované grafika. Ta by podle informací z linuxových ovladačů měla stále mít architekturu Vega, ale zřejmě díky 7nm výrobě na vyšší frekvenci. U Ryzenu 7 4800H má GPU běžet až na taktu 1600 MHz. Nevíme ale, kolik bude jednotek. Objevily se úniky, ukazující jen na 5 nebo 7 CU (320/448 stream procesorů), to ale není potvrzené a protože by šlo o krok zpět proti až 11 CU v APU Raven Ridge a Picasso, zatím bych tyto informace nebral vážně. Mobilní Ryzeny 4000 budou už možná podporovat paměti LPDDR4X s vyšší propustností, takže by dávalo smysl, aby měly výkonnější integrované GPU. Zvlášť když na jeho výkon nyní tlačí Intel u procesorů Ice Lake a výhledově Tiger Lake.

Pro změnu v databázi PCMarku se zase objevil Ryzen 7 4700U, což by bylo 15W (ovšem s možností zvýšení spotřeby až na 25 W) APU pro mainstreamové notebooky. Tento model má údajně mít základní frekvenci jen 2,0 GHz. Podobné frekvence mají 14nm/12nm APU při čtyřech jádrech. Maximální boost má zde být 4,2 GHz, čili ne o moc nižší proti 35W modelu. Zvláštnost ale je, že PCMark detekuje jen osm vláken, byť to má být na osmi fyzických jádrech. Je proto možné, že tento model bude mít SMT vypnuté – pokud tedy nešlo třeba jenom o deaktivaci v BIOSu pro potřeby testování.

Ryzen 7 4700U v databázi PCMarku (Zdroj: VideoCardz)

I Ryzen 7 4800U?

UserBenchmarku (via Tum Apisak) se objevil výsledek pro změnu pro Ryzen 7 4800U, a u toho je již detekováno osm jader a 16 vláken, tedy SMT aktivní. Ovšem základní frekvence má být o něco nižší, jen 1,8 GHz. Maximální boost pro jedno jádro není uveden – možná by to také mohlo být 4,3 GHz – je uvedeno jen, že průměrná boostová frekvence během testu byla 3,65 GHz. Ani zde bohužel nemáme podrobnosti o GPU, nicméně podle specifikací byly osazené paměti DDR4 v SO-DIMMech běžící na 3200 MHz. Takže řadič bude snad oficiálně podporovat tuto frekvenci i v 15W procesorech (mobilní Ryzeny 2000/3000 podporovaly DDR4-3200 jen v případě 35W modelů a 15W APU dovolovala jen DDR4-2400).

Latence pamětí byla jinak 93,5 ns. Výsledek asi nemusí být příliš vyladěný, šlo o test v notebooku (údajně HP EliteBook 845 G7). Mimochodem, pokud nejde o nějaký fake, tak tento záznam v UserBenchmarku také ukazuje, že by tato APU mohla opět mít zmenšenou L3 cache. Podle grafu latencí by zřejmě měla mít kapacitu jen 4 MB na jeden CCX (takže osmijádrový procesor by obsahoval 4 + 4 MB). Procesory Matisse jádry Zen 2 mají L3 cache s kapacitou 16 MB na jeden CCX, takže tady by byl velký rozdíl.

Údajný Ryzen 7 4800U v databázi UserBenchmarku

V UserBenchmarku je také záznam pro test integrované grafiky APU Renoir proti mobilnímu Radeonu Vega 10 (tedy verzi s 640 stream procesory). Pro nové 7nm APU to vypadá na zvýšení 3D výkonu o desítky procent, což by bylo nadějné. Ale nevíme, zda byly srovnávané procesory se stejným TDP, takže toto zatím berte s rezervou. Také by třeba mohlo jít o efekt daný 3200MHz RAM, kdežto Vega 10 v Ryzenu 7 2700U/3700U by měla jen DDR4-2400.

Doufejme tedy, že AMD nezklame a vylepší o hodně i integrované GPU (spolu s možností použít rychlejší RAM). Pak by toto APU mohlo být díky energetické efektivitě hodně výkonné a zajímavé i v desktopové podobě pro socket AM4, například v Mini-ITX sestavách. Jen škoda, že asi zase nebude možné normálně koupit 35W desktopové verze.

Mobilní verze těchto APU Ryzenů 4000 by mohly být odhalené příští týden na CES 2020, nicméně na verzi pro desktop se asi bude čekat déle. Protože APU generace 3000 pro socket AM4 vyšla až loni v létě, zde to asi bude podobné a také se zřejmě objeví až v druhé polovině roku. Dost možná až současně s desktopovými CPU Ryzeny 4000 „Vermeer“, které už budou mít jádra Zen 3.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu

Od chvíle, kdy na trh přišla první SSD využívající PCI Express 5.0, byly jejich přínosy v sekvenčních přenosových rychlostech zkalené závažnou nevýhodou: vysokou spotřebou řadiče Phison E26, na němž byly všechny založené. Ta vede k vysokým teplotám, zpomalování nebo dokonce u některých SSD k pádům systému. Toto se naštěstí začíná měnit a na trh konečně přichází energeticky efektivní „Gen 5 SSD“, která tak budou užitečná v noteboocích. Celý článok „Corsair MP700 Elite: První netopící Gen5 SSD se 7nm řadičem je tu“ »

  •  
  •  
  •  

Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou

V první polovině letošního roku se objevily překvapivé zprávy o tom, že přes blížící se příchod nové generace desktopových procesorů Arrow Lake a platformy LGA 1851 chystá Intel také novou generaci pro socket LGA 1700. Tou měly být procesory označené Bartlett Lake, které by převzaly 7nm proces i architekturu ze starší generace Raptor Lake, ale odvrhly by hybridní technologii a místo toho nabídly 12 velkých jader bez E-Core. Celý článok „Procesory Intel Bartlett Lake s 12 jádry bez big.LITTLE nebudou“ »

  •  
  •  
  •  

Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake

Od zimy sílí kauza vadných procesorů Intel Raptor Lake, které postupně odcházejí kvůli vysokým napětím, což se typicky projeví nestabilitou ve hrách. Intel přislíbil opravu mikrokódu, která má problém eliminovat (nebo aspoň výrazně zpomalit?), již vzniklé existující poškození ale zůstane. Intel nehodlá procesory plošně vyměnit, ale udělá alespoň jeden pozitivní krok – prodlouží jejich záruku, aby majitelé měli větší jistotu do budoucna. Celý článok „Intel prodloužil záruku problematických procesorů Raptor Lake“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *