Scythe Grand Tornado 120: Aj LCP ventilátor môže byť „lacný“

Výsledky: Statický tlak cez šesťuholníkovú mriežku

Na výsledky ventilátora Grand Tornado 120 sme sa mimoriadne tešili. Geometricky vyzerá dobre a zároveň patrí medzi najlacnejšie LCP modely. Scythe nás pritom medzi rečou informoval, že Grand Tornado 120 má prekonať legendárny Gentle Typhoon (D1225C). A vlastne je to pravda, prekonáva ho, aj keď možno iných spôsobom, než by ste očakávali. S radiátormi si ale LCP ventilátor Scythe rozumie naozaj dobre.

Výsledky: Statický tlak cez šesťuholníkovú mriežku

Upozornenie: „Vyšší je lepší“ (výsledok statického tlaku v grafoch) platí len pre porovnávanie ventilátorov rovnakých plošných formátov. Čo veličina „statický tlak“ vyjadruje a ako jej rozumieť sme rozoberali v tomto článku.








Prečo niekedy pri ventilátore chýba hodnota? Dôvodov môže byť viac. Obvykle je to preto, že nebolo možné daný ventilátor zregulovať na cieľovú hladinu hluku. Niektoré majú vyššie minimálne otáčky (alebo otáčky sú aj nízke, ale má príliš hlučný motorček) alebo sa jedná o pomalší ventilátor, ktorý si na vyššie decibely nedosiahne. Výsledky v grafoch chýbajú ale aj vtedy, ak sa rotor šúcha o sito nylonového filtra. Vtedy túto kombináciu vyhodnocujeme ako nekompatibilnú. A nula v grafoch je prirodzene aj v situáciách, kedy nameriame 0,00. To je častý jav pri mimoriadne nízkych otáčkach s prekážkami alebo v rámci meraní vibrácií.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Scythe Mugen 6 (Black Edition): Má druhý ventilátor konečně smysl?

Chladičům Scythe zde věnuji méně pozornosti, než kolik by si opravdu zasloužily. Dneškem bych to rád napravil, a tak vám přináším hned dvojitou dávku testů chladičů Mugen 6 a Mugen 6 Black Edition. Tyto chladiče se vyjma barevného provedení mezi sebou liší jen v přítomnosti druhého ventilátoru v případě černé verze. Vzhledem k jejich konstrukci mám vysoká očekávání ohledně účinnosti a snad budu spokojený i s akustickým projevem. Celý článok „Scythe Mugen 6 (Black Edition): Má druhý ventilátor konečně smysl?“ »

  •  
  •  
  •  

Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia

Aký má u chladiča Scythe Fuma 3 dopad na efektivitu a akustický profil úprava konfigurácie ventilátorov? O možných zmenách referujeme v doplnkových testoch, kde je v jednom z režimov pasív rozšírený o tretí ventilátor a v druhom sme nahradili nízkoprofilový ventilátor za hrubší model, čím sme ale zároveň chladič obrali o jednu z inzerovaných výhod – protichodné otáčanie ventilátorov. Celý článok „Bonusové testy Scythe Fuma 3: Tretí ventilátor a rovnaká rotácia“ »

  •  
  •  
  •  

Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu

Dalším chladičem, na který se letos ještě stihneme podívat je Scythe Fuma 3. Tento chladič využívá několik atypických konstrukčních prvků, čímž se odlišuje od běžných dvouvěžových chladičů ve své třídě. S cenovkou jen lehce nad 50 € by navíc mohl nabídnout zajímavý poměr ceny a účinnosti. Navíc se jedná o mojí první zkušenost s chladiči od Scythe, takže jsem také patřičně zvědavý, jak si Fuma 3 povede v zátěžových testech. Celý článok „Scythe Fuma 3 – Dvojice rotorů v protipohybu“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (19) Pridať komentár

  1. Hmmm… ďalší čo sa pozerá na plece alebo chrbát P12 v rev.1 a začne dominovať až v pásme „neprístojnom“ (>=45 dBA)
    Inaq, Ľubo…
    1) ďakujem…2 recenzie v rýchlom tempe v oblasti srdcu mne blízkej <3
    2) keď už riešite s Arcticom ten serverový ventilátor… že či ti nepošlú aj vzorky poslednej revízie P12
    😛

    1. Najnovšia revízia má aké číslo? Trochu ma od toho odrádza to, že zmeny by mali byť iba kozmetické, na úrovni balenia a tak. Pri P12 Max je to iné, tam došlo medzi revíziami aj k výmene lížísk (fluidné namiesto guľočkových) a tak… práve P12 Max sú ventilátory, ktoré by ma zaujímali v ďalších testoch, pokiaľ ide o „mainstream“.

  2. Děkuji za test. Tohle je zcela zbytečná vrtule. Proto bych nadpis upravil méně lichotivým způsobem, než jen levná.

    1. Není to špatný ventilátor. Je stavěný na dost vysoké otáčky, projevuje se nízkými vibracemi. V těch 45 dBa je na polovině rychlosti. Nevím, co si slibuješ od toho serverového Arcticu, ale od projevu si rozhodně nic neslibuj.

      1. Jasné, pokiaľ nejde o hlučnosť a priorita je čo najvyšší prietok/chladiaci výkon, tak v tejto cenovej relácii sa ťažko hľadá nejaká rozumnejšia alternatíva. Uvidíme čo Arctic P12 Max…

        1. Myslím si, že na chlazení racku k serverovém kumbále může být v mnoha ohledech lepší než zmíněný Arctic S12038 4K. Ten už má skutečně hlučný motorek.

          1. Grand Tornado 120, alebo P12 Max? U toho prvého je pozoruhodná hodnota MTBF, ak teda Scythe vyložene nekecá. 🙂

            1. 370 000 h = 42 rokov non-stop
              😀
              Jasné, …
              Nuž v tom lepšom prípade zobrali dostatočne veľkú vzorku, nechali fučať dostatočne dlho, aby sa im niekoľko vzoriek pokazilo a potom s použitím vhodného μ a σ vypočítali dobu, pri ktorej sa im z najväčšou pravdepodobnosťou pokazí polovica…
              Alebo si tipli 😉
              …asi neexistuje entita, čo by toto overovala … tipujem
              😀

              1. Hodnoty MTBF budú väčšinou zodpovedať teoretickému výpočtu, kde premenné budú rôzne mechanické prvky. Podobne, ako je to pri teplovodivých pastách. V špecifikáciách výrobcu uvádzaná tepelná vodivosť sa obvykle nemeria, ale je odvodená od známych parametrov chemických prvkov, z ktorých je zložená. 🙂

                Isteže, tiež sa pozerám na to v porovnaní s NF-A12x25 PWM viac ako dvojnásobné MTBF trochu skepticky, ale toto exaktne neprekukneme, no. Každopádne to puzdro pôsobí naozaj robustne a aj na jeho úkor trochu trpí chladiaca efektivita, respektíve prietok vzduchu na jednotku hlučnosti.

                  1. paráda, ty nájdeš všetko … skúsim si odchytiť nejakého štatistu, čo mi to vysvetlí.
                    ja zatiaľ len vidím,
                    …že použili vzorku o 2 ks väčšiu ako je minimálna pri 90% CI (tá je 38), takže OK.
                    …a že životnosť brutálnejšie závisí od teploty ako som si myslel … cca každým 10°C životnosť klesne o polovicu brrrr

                    1. Na tému MTBF som od známeho počúval „prednášku“ a trochu ho mrzí, že sa neudáva celý interval, ale iba tá stredná hodnota.

                      Vieme z nejakých zdrojov, na akú záťaž sa tie hodiny vzťahujú? Maximálna rýchlosť to asi nebude? Blbé je, že toto som už z rôznych zdrojov zisťoval a prichádzali na to rôzne odpovede a celkovo metodiky vyhodnocovania, takže ani tieto údaje (MTFB) pravdepodobne nebudú vzájomne porovnateľné.

      2. Od serveroveho Arcticu si sľubujem, že pošlú aj poslednú revíziu P12 😛
        …inaq 4. rev ju tu už vyše roka…. ktovie ako to vypadá s rev. 5 🙂

        1. Sú pri tej rev. 5 viditeľné nejaké technické zmeny typu iného geometrického tvaru, použitia iných materiálov či ložísk alebo motorčeka s inými parametrami? Podľa produktovej stránky, ak zobrazuje poslednú revíziu, je ten ventilátor stál bez rotorovej obruče.

          1. Tak to ja neviem… tuším, že je momentálne asi 4. rev, a pýtal som sa, že ktovie či už robia na 5. …
            Ale ak správne čítam tvoju reakciu, tak pokiaľ tam nebude výrazná zmena, tak asi dáš pri testovaní prednosť iným… čo je logické…beriem 😉

            1. Uvidíme, v roku 2025 budeme s Arcticom spolupracovať intenzívnejšie ako kedykoľvek predtým a možno príde aj na to premeranie P12 v rev. 5. Nesľubujem, ale… samozrejme, na mojej roadmape majú prioritu ventilátory s dizajnmi, ktorými sme sa ešte nezaoberali.

    2. Úplne by som ten ventilátor nezatracoval. Vzhľadom na cenu 20 eur dosahuje na radiátoroch atraktívne výsledky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *