SilentiumPC Navis F240 ARGB: Malý vodník s velkým potenciálem

Klíčové vlastnosti

Koncem dubna uvedla společnost SilentiumPC na trh dvojici nových AIO chladičů z řady Navis. Jedná se o modely F240 a F240 ARGB, které se mezi sebou liší pouze RGB podsvícením. Oba tyto chladiče jsou osazeny ventilátory Fluctus, takže lze očekávat příjemný akustický projev a zároveň i solidní účinnost chlazení. V kombinaci s velmi atraktivní cenovkou mají tyto chladiče potenciál stát se bestsellerem ve své třídě.

Klíčové vlastnosti chladiče

Konstrukce AIO chladiče F240 ARGB se od předchozích modelů z řady Navis příliš neliší. Jedná se o běžný all-in-one kapalinový chladič s hliníkovým radiátorem. Základním prvkem chladiče je chladicí blok pro procesor s měděnou základnou. Uvnitř tohoto bloku se ukrývá pumpa, díky které cirkuluje ohřátá kapalinu z bloku skrze dvojici hadic do radiátoru a zpět.

V radiátoru se kapalina ochlazuje pomocí dvojice ventilátorů Fluctus 120 PWM. Hadice jsou opatřeny ochranným opletem a jejich celková délka činí 390 milimetrů. Neměli byste tedy mít velké problémy s instalací chladiče v drtivé většině běžných skříní a ani v kompaktnějších skříních by neměl být větší problém s uložením nadbytečné délky hadic. Pro jednodušší manipulaci jsou navíc hadice k chladicímu bloku uchyceny pomocí otočných fitinek.

   

Jak už u většiny AIO chladičů na trhu bývá dobrým zvykem, Navis F240 ARGB je také zcela bezúdržbový. Navíc je již po vybalení připraven k instalaci do sestavy včetně osazených ventilátorů na radiátoru a úhledně vyvázané kabeláže od ventilátorů. Stačí si jen přichystat odpovídající díly z montážní sady dle patice vašeho procesoru, před aplikací teplovodivé pasty na procesor nezapomenout sejmout ochrannou fólii na bloku s pumpou a nainstalovat chladič na procesor. Poté si stačí promyslet, kde bude nejlepší nainstalovat radiátor dle druhu a typu vaší počítačové skříně.

Kabely jsou navíc u tohoto chladiče vyřešeny elegantně. Umožňují totiž průběžné propojení (platí jak pro PWM, tak pro ARGB kabely). Všechny ventilátory si tak můžete zapojit v sérii do jediného PWM a/nebo ARGB konektoru na základní desce. Pumpa je oproti předchozím chladičům Navis konečně vybavena i PWM kabelem pro regulaci otáček. A pokud nemáte na základní desce vhodný ARGB konektor, můžete využít Nano-Reset ovladač, který najdete v balení. Do tohoto ovladače stačí zapojit kabel od tlačítka Reset u vaší skříně, čímž funkci tohoto tlačítka změníte na přepínač mezi mnoha režimy podsvícení. Napájení ovladače je řešeno SATA kabelem.

   

Kontaktní plocha chladicího bloku je z mědi a zaujme na poměry AIO chladičů relativně velkými rozměry. Teoreticky by tento chladič pokryl i většinu plochy tepelného rozvaděče (IHS) procesorů AMD Threadripper. Navis F240 však bohužel patici TR4/sTRX4 nepodporuje. Ostatní typy procesorů však tento blok pokryje s velkou rezervou, nemusíte se tedy obávat nerovnoměrného odvodu tepla z IHS na základnu chladiče.

Chladič Navis F240 ARGB je důkladně chráněn uvnitř kartonové krabice pomocí monobloku z polymerové pěny. Máte tedy jistotu, že chladič přečká bez úhony i nešetrné zacházení od přepravních společností.

   

V příslušenství najdete vše, co byste mohli potřebovat k instalaci chladiče. Stačí si tak pouze nachystat odpovídající šroubky v okolí procesorové patice, aplikovat pastu Pactum PT-3 z dodávané tuby a upevnit chladič na procesor. A jak už jsem také uvedl dříve v předchozím textu, jako malý bonus najdete v balení také Nano-Reset ovladač, kterým můžete ovládat podsvícení základny chladiče i ventilátorů, i když vaše základní deska není vybavena konektorem pro ARGB. Příslušenství pak doplňuje sada krátkých šroubků pro přichycení radiátoru ke skříni a stručná uživatelská příručka.

Parametry pumpy, radiátoru a ventilátorů

Zatím sice nemohu tento chladič srovnat s jinými ze stejné kategorie, to se ale brzy změní. Parametry jsou nicméně vcelku standardní a výška chladícího bloku s pumpou je příjemně nízká. Navis F240 ARGB je kompatibilní se všemi současnými procesorovými paticemi vyjma TR4/sTRX4, což ale není u chladiče z této třídy žádné velké překvapení, byť je jeho kontaktní plocha příjemně velká (52,5 mm x 58,5 mm). Záruka je sice pouze tříletá, což je v dnešní době pěti- nebo šestiletých záruk trošku škoda, ale o to příjemnější je cena, v čemž Navis F240 ARGB tvrdě soupeří se vzduchovými chladiči vyšší třídy. A pokud oželíte RGB podsvícení, vyjde vás Navis F240 ještě o 11 eur/272 Kč levněji, což už je velmi atraktivní cenovka pro AIO chladič.



S chladičem jsou dodávané dva ventilátory Fluctus 120 PWM ARGB, což jsou stejné ventilátory, jaké lze najít například u chladiče Fera 5 ARGB. S ventilátory řady Fluctus mám v poslední době pozitivní zkušenosti, zde tomu tedy jistě bude nejinak.




  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360

Aké by boli výsledky štandardných testov základných dosiek, ak by sme s nimi používali chladič MSI MAG CoreLiquid I360? Lepšie. Respektíve by bolo dosahované nižšie zahrievanie jadier CPU, ktoré by tým pádom pracovali na vyšších frekvenciách, čo prirodzene znamená aj vyšší výpočtový výkon. Nie dramaticky, ale pokiaľ máme situáciu ilustrovať miskami váh, tak je ich pozícia celkom jednoznačná. Celý článok „Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy

Pri chladiči Fortis 5 Black ARGB nestačí len konštatovať, že má oproti Fortis 5 Black osvetlený ventilátor. Tých špecifík, ktoré formujú jeho vlastnosti, je viac. Na vonkajších znakoch to ešte nevidno, pretože uvádzané parametre sú rovnaké ako u modelu bez ARGB LED, ale pri rozpitvávaní výsledkov sme už na zopár rozdielov narazili. A určite možno písať o pozoruhodných rozdieloch, nad ktorými má zmysel sa pozastaviť. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel

Chladič Fortis 5 je už okrem štandardného variantu aj v kompletne čiernom vyhotovení. Oproti nižšiemu radu (Fera 5) má potom k dobru dve heatpipe, ktoré zvyšujú chladiaci výkon tohto chladiča. V praxi však uchladí viac iba niekedy. Vtedy, keď procesor dokáže z „extra materiálov“, ktoré má chladič Fortis 5 k dispozícii, profitovať. Ako to? Všetko si rozoberieme v detailnej analýze. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *