SilentiumPC Spartan 5 Max: Extra heatpipe pre CPU nad 130 W

Výsledky: Nižšia hlučnosť (39 dBA)

Chladič SilentiumPC Spartan 5 s prívlastkom „Max“ sa od, povedzme, základného variantu odlišuje iba tým, že má dvakrát toľko heatpipe. Teda štyri namiesto dvoch. Ostatné prvky sú pritom rovnaké a prirodzene tak prichádza otázka, o koľko zvýšia chladiacu efektivitu dve pridané heatpipe, ktoré má drahší chladič SPC navyše. O dosť, ale aj o vôbec nič – záleží na použitom procesore.

Výsledky: Nižšia hlučnosť (39 dBA)



Prečo v grafe pri chladiči chýba hodnota? Z dôvodu, že chladič v stanovenom režime už danú záťaž nezvládal. K najnižšej hladine hluku 31 dBA sa však boxované chladiče nedajú zregulovať, pretože do takto nízkych otáčkach začína významne prehovárať kvíliaci motorček ventilátorov.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360

Aké by boli výsledky štandardných testov základných dosiek, ak by sme s nimi používali chladič MSI MAG CoreLiquid I360? Lepšie. Respektíve by bolo dosahované nižšie zahrievanie jadier CPU, ktoré by tým pádom pracovali na vyšších frekvenciách, čo prirodzene znamená aj vyšší výpočtový výkon. Nie dramaticky, ale pokiaľ máme situáciu ilustrovať miskami váh, tak je ich pozícia celkom jednoznačná. Celý článok „Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy

Pri chladiči Fortis 5 Black ARGB nestačí len konštatovať, že má oproti Fortis 5 Black osvetlený ventilátor. Tých špecifík, ktoré formujú jeho vlastnosti, je viac. Na vonkajších znakoch to ešte nevidno, pretože uvádzané parametre sú rovnaké ako u modelu bez ARGB LED, ale pri rozpitvávaní výsledkov sme už na zopár rozdielov narazili. A určite možno písať o pozoruhodných rozdieloch, nad ktorými má zmysel sa pozastaviť. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel

Chladič Fortis 5 je už okrem štandardného variantu aj v kompletne čiernom vyhotovení. Oproti nižšiemu radu (Fera 5) má potom k dobru dve heatpipe, ktoré zvyšujú chladiaci výkon tohto chladiča. V praxi však uchladí viac iba niekedy. Vtedy, keď procesor dokáže z „extra materiálov“, ktoré má chladič Fortis 5 k dispozícii, profitovať. Ako to? Všetko si rozoberieme v detailnej analýze. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (6) Pridať komentár

  1. Vďaka za dobrý test.
    Vyzerá to tak že je tá heatpipe navyše je zbytočná. Pri CPU ktoré ju potrebujú si už majitelia určite priplatia za niečo výkonnejšie.

    1. Úplne takto by som ten chladič asi nezatracoval. Spartan 5 Max nie je zase o toľko ľahší ako Fera 5 a má len o 80–90 g menej rebier. V optimalnom pásme (možno okolo 140 W?, bežná prax Ryzenov s TDP 125 W) by Spartan 5 Max na Fera 5 zase toľko strácat nemusel a pritom je to furt o nejakých sedem eur lacnejší. Efektivita Spartan 5 od 130 W kvôli tým dvom heatpipe už dramaticky klesá. No, uvdíme, čo vypadne z tých testov pri vyššej tepelnej záťaži…

  2. zdravim mam stary fx 8320 co ma tdp 125 a potrebujem na nom vymenit chladic. , je lepsi tento model max alebo staci zakladny na ten starsi cpu ?

    1. Spíš bych rozhodoval mezi základním modelem a pak až prověřenou Ferou. Model Max mi smysl moc nedává.

    2. Spartan 5 bude určite stačiť, pokiaľ nebudete navyšovať spotrebu toho procesora pretaktovaním Výkonnejším chladičom pravdepodobne príliš nezískate. Čip je FX-8350 je vzhľadom na PCB centrovaný rovnako ako u Core i5-12400, s ktorým sme tieto chaldiče testovali, a zároveň je u neho menšia hustota teplného toku pre výrazne väčšiu plochu. Ale zase šírka čipu FX-8350 tie dve heatpipe presahuje a po stranách pomalší prestup tepla. V akej miere sa to však prejaví si odhadovať netrúfam. Každopádne prvá tehto príspevku platí. Otázka len je, aký veľký (alebo skôr malý) by bol zisk použitím výkonnejšieho chladiča.

      1. S ohledem na stáří procesoru asi můžeme vyloučit, že to má na ustavičné kompilování, komprimaci a rendering. Taky záleží, kde má počítač umístěný a jaké jsou jeho požadavky stran ticha. Max je jen vata do nabídky. Fera je pak sázka na jistotu i při vysoké zátěži, navíc s možností ještě vylepšit ventilátor.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *