Záver
Kupovať výkonné chladiče na procesory so spotrebou pod 100 W je vyhadzovanie peňazí von oknom. Dokazujú to výsledky testov lacnej novinky SilentiumPC – Spartan 5. S ohľadom na cenu je tento chladič suverénne najlepšia voľba na väčšinu procesorov AMD Ryzen a Alder Laky Intelu bez otvoreného násobiča. Že bude lepšie priplatiť si za Fera 5? Chybná teória a i tu platí, že menej je niekedy viac.
Záver
Po testoch Spartan 5 musíme Poliakom znovu vzdať hold. Toto sa naozaj podarilo. Ak vám prekáža vyššia hlučnosť boxovaného chladiča a zároveň chcete čo najlacnejšiu náhradu, tak k Spartan 5 za 15,50 eur/379 Kč len ťažko nájdete plnohodnotnú alternatívu. Konštatovať to môžeme aj na základe výsledkov konkurenčných chladičov, ktorých testy ešte len zverejníme.
Na procesoroch s obmedzenými limitmi napájania na TDP/65 W je Spartan 5 pri nastavení rovnakej hladiny hluku na úrovni Fera 5, čo je perfektné. Okolo sto wattov Spartan 5 stráca iba do 3 °C, čo je zanedbateľný rozdiel. Dostatočný chladiaci výkon na procesory s touto spotrebou má aj pri veľmi nízkych otáčkach, ktoré nebudete počuť ani v noci.
Chladiaci výkon bude dostatočný aj na Ryzeny 9, aj keď na nich bude už ten rozdiel v chladení oproti výkonnejších chladičom výraznejší. Spartan 5 už bude mimo svoje najefektívnejšie pásmo a bude tak hlučnejší. Z procesorov AMD ho ale neodporúčame na model 5800X, ktorý sa z Ryzenov 5000 zahrieva najvýraznejšie. Použiť Spartan 5 ho na nový Ryzen 7 5700X a od neho všetky nižšie modely sa ho už ale obávať nemusíte.
Z hľadiska pomer cena/chladiaci výkon nemôžeme pri Spartan 5 vyčítať vôbec nič. A za tieto peniaze by bolo asi neférové kritizovať subtílnejšiu montáž cez push-piny. Akurát teda na ten spôsob uchytenia k základnej doske myslite pri transporte počítača. Jedna vec mohla mať ale predsa len praktickejšiu realizáciu, a síce montáž ventilátora. V SilentiumPC evidentne nenašli spôsob, ako skĺbiť unifikovaný formát so sponou k pätici a výsledkom je použitie neštandardizovaného rámčeka.
Ventilátor za iný preto v prípade potreby, typicky poruchy, len tak nenahradíte. Ale dosť bolo nevďačnosti a sme radi, že v tejto cenovej relácii existuje takto účinný chladič, v rámci ktorého všetko do seba pekne zapadá. Či už ide o nadštandardne efektívny ventilátor alebo i sofistikovanejší pasív (na pomery tejto triedy určite) s členitejším povrchom na zväčšenie celkovej plochy rebrovania. O efektívnom návrhu radiátora svedčí aj relatívne malý rozdiel v chladení medzi maximálnymi a veľmi nízkymi otáčkami ventilátora.
Na základe vynikajúcich vlastností by Spartan 5 mal byť v strednej triede počítačových zostáv jasný bestseller. Záleží už len na tom, ako rýchlo si výrobcovia počítačových zostav aktualizujú prehľad. Vy ale viete presne, aký chladič (a prečo práve Spartan 5) odporúčať na chladenie procesorov so spotrebou 50–100 W. Chladič SilentiumPC si od nás prirodzene odnáša ocenenie „Smart Buy!“. Pre priaznivcov osvetlených počítačov je za 3-eurový príplatok k dispozícii aj variant s ventilátorom ARGB.
SilentiumPC Spartan 5 |
+ Veľmi nízka cena |
+ Bezkonkurenčný pomer cena/chladiaci výkon |
+ Do 100 W efektivita na úrovni väčšieho a drahšieho modelu SilentiumPC – Fera 5 |
+ Na pomery low-endu pozoruhodné konštrukčné detaily pasívu a ventilátora |
+ Vysoká efektivita aj pri veľmi nízkych otáčkach |
+ Nižší profil, lepšia kompatibilita so skrinkami. Drvivá väčšina chladičov so 120 mm ventilátorom je vyššia |
+ Jednoduchá a rýchla inštalácia |
+ Osvetlenie ARGB na voliteľnej báze, za príplatok |
- Subtílnejšia inštalácia cez push-piny |
- Prakticky nemožná výmena ventilátora |
- Termopasta iba na jednu montáž |
Orientačná koncová cena: 15,50 eur/379 Kč |
- Contents
- Detaily chladiča SilentiumPC Spartan 5
- Výsledky: Maximálny výkon
- Výsledky: Vyšší výkon (45 dBA)
- Výsledky: Stredný výkon (42 dBA)
- Výsledky: Nižšia hlučnosť (39 dBA)
- Výsledky: Nízka hlučnosť (36 dBA)
- Výsledky: Veľmi nízka hlučnosť (33 dBA)
- Výsledky: Na hranici počuteľnosti (31 dBA)
- Záver
Veľká vďaka za tento test. Veľmi ťažko sa hľadajú testy protipólu Noctuy D15.
Za tú cenu super voľba pre všetkých bežných ľudí.
Jedine vadia už len také drobnosti ako chýbajúci backplate a možnosť dať tam hocijaký ventilátor ale potom je tu Fera ktorá presne toto rieši plus pridáva heatpipe takže ani toto sa vlastne nedá vyčítať.
já bych dnes už chladič na sponu-piny nekupoval, to naposledy u freezer64, když ještě nebyla na světě noctua či ninja
navíc to uchycení větráku…
příplatek 250kč na feru se vyplatí, než kupovat takýto bazmek
Jasné, tie push-piny na vysokom chladiči s hmotnosťou pol kila nemajú čo robiť, ale inak sa na tých 15,50 eur asi dostať nedá. Veď len ventilátor Fluctus 120 PWM sa predáva za 12 eur (a tento má iba nižšie maximálne otáčky a iný tvar rámčeka), takže na zvyšok veľa zdrojov holt nezostáva…
Prolisovane puntiky na zvyseni povrchu je dobry napad, ale jen do doby nez se v prohlubnich usadi prach, pak to zacne naopak izolovat.
Meli byste chut chladic zaprasit a pak otestoovat znovu ? Tipl bych si na meritelne rozdily …
V takto mělkém prolisování žádný běžný prach neulpí, leda by se přimíchala nějaká mastnota, nebo šlo o jemný prach vzniklý při dřevovýrobě a pod.
Díky za tip! Nasimulovať to asi môžeme, ale výhľadovo to príliš reálne nevidím. Každopádne si to píšem na ten dlhý zoznam tém, ktoré by bolo fajn spracovať. 🙂
Idealne po roce od uvedeni, pozadejte ctenare webu HWcooling, idealne kuraky, nebo tam kde maji pocitac na dilne, aby vam poslali chladak obaleny svinstvem. Usetrite cas s vynalezanim jak chladic rychle uspinit.
Neumím si představit, že by někdo hulil tak, aby zanesl žebroví chladiče, ale třeba bych se divil 😀
Super test, vyzerá to byť super voľba do budget zostáv.