Tavení konektoru? Část GeForce RTX 5090 ho řeší termální vložkou

Napájecí konektor se přidává k věcem, které se musí na PCB karty chladit

Od generace GeForce RTX 4000 visí nad grafikami Nvidia (naštěstí by to mělo hrozit hlavně u nejvýkonnějších) problém s přehříváním a tavením 12+4pinových napájecích konektorů. U novějších je použitá verze konektoru 12V-2×6, která má chránit před špatným zasunutím, a nedávno jsme tu probírali i další opatření od Zotacu. Zdá se, že na teď vycházejících grafikách se objevila ještě jedna ochrana, která řeší samotnou příčinu, tedy teplotu.

Jak si všiml Tom’s Hardware (a asi i další pozorní pozorovatelé), některé z nereferenčních grafik GeForce RTX 5090, které byly recenzované 24. 1. (den po termínu, kdy se v recenzích objevil referenční model Founders Edition přímo od Nvidie) přišly na chytrý nápad: chladič je upravený tak, aby přímo pomáhal i teplotě zkoušeného konektoru. Vypadá to jako něco, co se zpětně viděno vyloženě nabízí, ale i evidentní věci si někdy dlouho nikdo neuvědomí.

Na rozborce provedenou webem techPowerUp je vidět, že karty od Asusu a od MSI (ale možná i další) mají přesně v místě 12+4pinového konektoru nasazenou teplovodivou podložku na PCB, která odvádí teplo z tohoto místa na backplate karty, který slouží jako pasiv či rozvaděč tepla. Takové vložky se pod backplate dávají například i v místě paměťových čipů nebo VRM, protože značený tepelný výstup těchto komponentů se z nich šíří všemi cestami a ohřívá tak i druhou stranu PCB pod sebou, tudíž backplate je příležitost, jak odebrat něco tepla, o které je pak ulehčeno samotnému aktivnímu chladiči na hlavní straně grafiky s GPU. Použití pro napájecí konektor je zdá se novinka.

GeForce RTX 5090 Suprim SOC od MSI. Jedna z karet, které k 12+4pinovému napájecímu konektoru přidávají teplovodivou podložku

Bohužel i napájecí konektor je na grafikách osazený tak, že je proti backplatu na druhé straně PCB, takže tento zlepšovák s teplovodivou vložkou pomáhá jen nepřímo. Konektor musí nejprve zahřát PCB, aby z něj prostoupilo signifikantní teplo na druhou stranu PCB. Do nějaké míry by to ale vždy pomáhat mělo.

Vypadá to, že u dotyčných grafik by mohl konektor ochlazovat i přímo proud vzduchu z žeber chladiče, který na plastový port může funět (toto asi nemusí být úplně novinka, je ale možné, že u některých problematických RTX 4090 byl zrovna konektor v místě, které bylo mimo průvan). Bohužel je konektor konstruovaný tak, že ve směru ofukování jsou nejdřív čtyři signální vodiče, které se nehřejí, a problematické kontakty vodičů vedoucích proud jsou až pod nimi blíže k PCB. I samotné plastové pouzdro ukrývající horké kontakty není pro chlazení ideální, ale primárně je potřeba ochlazovat to (i když od rozpálených vodičů zase mohou dojít poškození izolace kabeláže).

ROG Astral GeForce RTX 5090 od Asusu. Jedna z karet, které k 12+4pinovému napájecímu konektoru přidávají teplovodivou podložku

Tento návrh chlazení by mohl zlepšit situaci se zahříváním konektoru. Výhoda je, že aktivně snižuje teplotu, takže má nějaký efekt ve všech situacích, které povedou k zvýšeným teplotám, včetně třeba když nastane deformace (a tím nerovnoměrný odpor) kvůli pokrouceným vodičům nebo třeba defektu či nekvalitnímu konektoru.

Doteď se většina opatření proti tavení konektoru zaměřovala na to, aby se zabránilo nedostatečnému zasunutí konektoru, včetně revize samotného konektoru 12V-2×6. Zda jsou plnohodnotným řešením rizika, tedy závisí na tom, zda je jediným možným zdrojem problémů opravdu špatné zasunutí, což tvrdí Nvidia. Ta jakožto v podstatě původce celého problému není v úplně nestranné a neovlivněné pozici a je otázka, zda nebagatelizuje fundamentální choulostivost konektoru a riziko, že může selhat i při stoprocentním zasunutí.

Každopádně bude dobře, pokud se tato praxe s teplovodivou vložkou pod konektorem a další úpravy chladiče zlepšující teploty této části karet stanou standardem. U grafik RTX 5090 Founders Edition zdá se toto řešení chlazení konektoru není, a vypadá to, že v kritickém místě zrovna není umožněno, aby na konektor vál vzduch z pasivu kvůli tomu, jak jsou uložené ventilátory a kvůli neprostupnému baseplatu chladiče.

Zdroj: Tom’s Hardware

Jan Olšan, redaktor Cnews.cz


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Unikla fotka možné GeForce RTX 5090 Ti. Dva konektory, 800 W?

Když Nvidia na začátku měsíce odhalila grafiky GeForce RTX 5000, potvrdily se zvěsti, že nejvyšší model nafoukne opět spotřebu, a to až na nevídaných 575 W, jen kousek od úplného limitu 12+4pinových konektorů. Bohužel to ale nemusí být to nejhorší. Vypadá to totiž, že Nvidia zvažuje nebo už přímo chystá ještě nenažranější GPU, jehož spotřeba by si už vyžádala dva 12+4pinové konektory. A to již teď v generaci Blackwell. Celý článok „Unikla fotka možné GeForce RTX 5090 Ti. Dva konektory, 800 W?“ »

  •  
  •  
  •  

Nvidia: U RTX 5000 se konektory nebudou tavit, problém je vyřešený

Když na podzim 2022 vyšla grafika GeForce RTX 4090, ukázalo se poměrně rychle, že jí používané 12+4pinové konektory 12VHPWR mají značné problémy s přehříváním, které u nich vede k roztavení a destrukci, od čehož se objevily desítky případů prakticky vzápětí po vydání. Panují obavy, že se konektor může spálit i u GeForce RTX 5090, která ho zatěžuje ještě víc. Nvidia k tomu teď vydala vyjádření, v němž nebezpečí odmítá. Celý článok „Nvidia: U RTX 5000 se konektory nebudou tavit, problém je vyřešený“ »

  •  
  •  
  •  

GeForce RTX 5090 od Zotacu mají LED proti roztavení 12+4pinu

Nová generace grafik Nvidia opět zvyšuje spotřebu, u GeForce RTX 5090 dokonce TDP stoupne na rekordních 575 W u referenčních karet (a možná ještě víc u OC modelů). To zatíží jejich jediný napájecí konektor 12V-2×6 (dříve 12VHPWR) ještě víc než u GeForce RTX 4090, kde, jak známo, docházelo k ne zrovna vzácným problémům s jeho přehřátím a zničením. Zotac u chystaných karet vymyslel zlepšovák, který má pomoct, ale nebude všemocný. Celý článok „GeForce RTX 5090 od Zotacu mají LED proti roztavení 12+4pinu“ »

  •  
  •  
  •  

One comment Pridať komentár

  1. namiesto kvalitne dimenzovaných konektorov odolávajúcich tepelným stratám prechodových odporov furt vymýšľajú takéto „obezličky“, aby to len tak-tak vydržalo… dokedy?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *