Temné ventilátory, efektný blok: Nové vodníky DeepCool LT

DeepCool LT720 a LT520

DeepCool rozšíril ponuku svojich kvapalinových chladičov o dva modely so 120 mm ventilátormi. Väčší LT720 (s troma ventilátormi) a LT520, ktorý má o ventilátor menej. Oproti sérii vodníkov LS sú použité neosvetlené ventilátory, no ARGB LED konštruktéri implementovali do puzdra vodného bloku so zrkadlovým efektom. Nielen to má byť v tejto časti chladiča atraktívne, ale i samotná pumpa.

Asi by sa dalo konštatovať, že kvapalinové chladiče DeepCool LT by mali na prvý pohľad zaujať tých používateľov, ktorí nesympatizujú s kompletne osvetlenými rotormi ventilátorov na vodníkoch DeepCool LS, ale nejaká svietiaca ozdoba v rámci bloku už byť môže.

Najnovšie vodníky DeepCool sú v dvoch formátoch, v 360 mm (LT720)240 mm (LT520). S tým, že radiátor na dĺžku tri za sebou uložené ventilátory presahuje v obidvoch prípadoch o 42 mm. L720 má na dĺžku 402 mm a LT520 zase 282 mm.

Použité ventilátory FK120 rýchlostne presahujú tie (F120), ktoré sa predávajú samostatne, o 400 ot./min. Pri maximálnej rýchlosti je dosahovaných až 2250 ot./min. Vtedy má prietok vzduchu podľa špecifikácií dosahovať až 145,86 m3/h a statický tlak 3,27 mm H2O. Rovnaký statický tlak je uvádzaný aj pri vodníkoch LS720/520 s ventilátormi FC120, takže vplyvom rôzneho materiálu by nemalo naprieč týmito modelmi dochádzať k rozdielnemu prietoku telom radiátora a chladiaci výkon by mal byť rovnaký. Ložiská ventilátorov sú kvapalinové (FDB), informáciu o MTBF DeepCool neuvádza.

Na rozdiel od mnohých konkurenčných vodníkov je tu iná pumpa. Nejedná sa totiž o dielo Aseteku a DeepCool sa chváli vlastnou pumpu vo svojej štvrtej generácii. Tá ma motorček s trojfázovým krútiacim momentom (čo je z pohľadu dosahovania čo najnižších vibrácií a čo najnižšej hlučnosti dobre) a rýchlosťou 3100 ot./min. S ohľadom na efektívnejšie prúdenie kvapaliny má byť vnútri bloku lepšie (než bývala) usporiadané mikrokanáliky. Tie sú medené rovnako ako celý blok. Radiátor je už ale hliníkový, ale súdiac podľa dlhšej, 5-ročnej záruky, bude spomaľovač galvanickej korózie zrejme pomerne efektívny.

Vizuálne pútavé majú byť vodníky LT720 a LT520 najmä pre vyhotovenie krytu vodnej pumpy. Ten je zo štyroch strán vyhotovený z číreho materiálu, za ktorým sú tienené ARGB LED, ktoré osvetľujú štvorcové a obdĺžnikové  svetlovody. Tých sa zdá byť vnútri viac, v rôznych úrovniach, čo je dosiahnuté vďaka ich zrkadleniu. V súvislosti s týmto efektom DeepCool spomína viac-rozmerovú estetiku.

Na záver ešte podpora, cena a dostupnosť týchto vodníkov. Podporované sú platformy Intel LGA 1700/1200/115x/2066/2011(-v3) a AMD AM5/AM4 a chladiče nainštalujete takisto na Threadrippery na platformách TRX4 a TR4. Odporúčaná koncová cena je v rozmedzí 145–150 eur (LT720), respektíve 125–130 eur (LT520). V obchodoch by mali byť chladiče dostupné od januára 2023.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360

Aké by boli výsledky štandardných testov základných dosiek, ak by sme s nimi používali chladič MSI MAG CoreLiquid I360? Lepšie. Respektíve by bolo dosahované nižšie zahrievanie jadier CPU, ktoré by tým pádom pracovali na vyšších frekvenciách, čo prirodzene znamená aj vyšší výpočtový výkon. Nie dramaticky, ale pokiaľ máme situáciu ilustrovať miskami váh, tak je ich pozícia celkom jednoznačná. Celý článok „Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy

Pri chladiči Fortis 5 Black ARGB nestačí len konštatovať, že má oproti Fortis 5 Black osvetlený ventilátor. Tých špecifík, ktoré formujú jeho vlastnosti, je viac. Na vonkajších znakoch to ešte nevidno, pretože uvádzané parametre sú rovnaké ako u modelu bez ARGB LED, ale pri rozpitvávaní výsledkov sme už na zopár rozdielov narazili. A určite možno písať o pozoruhodných rozdieloch, nad ktorými má zmysel sa pozastaviť. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel

Chladič Fortis 5 je už okrem štandardného variantu aj v kompletne čiernom vyhotovení. Oproti nižšiemu radu (Fera 5) má potom k dobru dve heatpipe, ktoré zvyšujú chladiaci výkon tohto chladiča. V praxi však uchladí viac iba niekedy. Vtedy, keď procesor dokáže z „extra materiálov“, ktoré má chladič Fortis 5 k dispozícii, profitovať. Ako to? Všetko si rozoberieme v detailnej analýze. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *