Termopást TF zatiaľ stačí, Thermalright uviedol novinku „CFX“

Nový rad termopást Thermalright by mohol byť začiatok pre lacnejšie modely

Až doteraz všetky súčasné teplovodivé pasty Thermalrightu boli z radu TF. Týmto označením sa najnovšia pasta (CFX) už nepýši. Je to zrejme preto, že pre jej vlastnosti sa už nehodí do súčasnej pyramídy. Nová termopasta CFX sa podľa parametrov radí medzi špičku firemnej ponuky, ale nazdávame sa, že v prepočte na jednotku „schopnosti odvádzať teplo“ za ňu zaplatíte možno menej, než je u Thermalrightu bežné.

Thermalright vydal novú termopastu CFX, pri ktorej možno zvažoval aj označenie TF5. Zaplnila by sa tak medzera medzi TF4 a TF6. To by i dávalo logiku, keďže vyššie číslo za TF znamená vyššiu tepelnú vodivosť. A pasta Thermalright CFX by so svojimi 12 W/mk medzi TF4 (9,5 W/mk) a TF6 (12,5 W/mk) v tomto smere pekne zapadla. Z marketingového hľadiska by to už ale až taký zmysel dávať nemuselo.

Namiesto kategorizácie do stredu rebríčka ju Thermalright zo zabehnutej série vyčlenil. Dôvodov pre to môže byť, samozrejme viac, ale to zase až také dôležité nie je. Thermalright CFX za vyššími modelmi TF6 a TF7 tepelnou vodivosťou veľmi nezaostáva a výraznejší odskok má až top model TFX (14,3 W/mk). Ten má podobný, trojpísmenkový formát označenia a písmeno C v skratke CFX by mohlo znamenať „Classic“ a X top model, od ktorého by sa zase dali odvodiť lacnejšie modely CF8, CF7, … s horšími teplovodivými vlastnosťami.

Viskozita medzi parametrami uvedená síce nie je, ale na základe mernej hmotnosti 2,3 g/cmsa dá predpokladať, že bude pasta CFX redšia než modely TF, ktoré majú výrazne vyššiu mernú hmotnosť. Napríklad TF6, ktorá má k paste CFX najbližšie, až o 57 %. Aj to je možno dôvod tej výraznejšej zmeny v označení.

Na rozdiel od TF6 tu Thermalright zdôrazňuje aj jednoduchosť aplikácie, čím je zrejme mienené, že sa pasta dobré roztiera alebo, že sa efektívne roztlačí a rozleje medzi styčné plochy aj pri menšom prítlaku chladiča. Vďaka nižšej viskozite sa pasta prirodzene dostane aj do miest, kam hustejšie pasty v zhoršených podmienkach (napríklad pri tom nižšom prítlaku chladiaceho systému) nepreniknú.

Vo výsledku sa na efektivite prestupu tepla z čipu do chladiča podieľa aj konzistencia a teoreticky by mohli byť takéto pasty aj výrobne lacnejšie, keďže sa na ne používa menej materiálu. Z čoho pasta CFX pozostáva výrobca neuvádza, ale má byť bez obsahu kovových častí a je elektricky nevodivá.

Zo špecifikácií je však možné vyčítať aj jedno zhoršenie, hoci to je skôr v teoretickej rovine. Rozsah odporúčaných pracovných teplôt sa trochu znížil. Spodná hranica zostala na -50 °C, vrchná hranica je ale už „iba“ 150 °C. Pri iných pastách je pritom okolo 250 °C (± 10 °C). Takéto vysoké teploty však nájdu uplatnenie skôr v priemyselných zariadeniach ako v bežných počítačoch, do ktorých je v tomto smere dostatočne robustná aj pasta CFX.

Do predaja ide zatiaľ iba malé, 2-gramové balenie. Cenu Thermalright zatiaľ nezverejnil, nové označenie by mohlo mať hlbšie opodstatnenie a model CFX bude na vrchole lacnejších termopást Thermalrightu, ktoré budú postupom času pribúdať.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Písali sme pred 7 rokmi. Testy, ktoré ste mohli prehliadnuť

Niektoré články zastarávajú rýchlejšie, iné sú aktuálne pomerne dlho. Takéto, trvácnejšie publikácie sa obvykle nezameriavajú na konkrétny produkt, ale tému ako takú, so štipkou všeobecnosti. Články tohto typu dostávali u nás priestor vždy, od začiatku HWCooling a asi ničomu neuškodí, keď ich znovu pripomenieme. Teda, aspoň v rámci nejakého výberu, ktorý bolo škoda, keby vám navždy unikol. Celý článok „Písali sme pred 7 rokmi. Testy, ktoré ste mohli prehliadnuť“ »

  •  
  •  
  •  

Hlavne čo najnižšia cena: Nová termopasta Endorfy Pactum 1

Endorfy vydalo teplovodivé pasty Pactum 1. Tie sa vyznačujú predovšetkým nízkou cenou. Nižšia je aj tepelná vodivosť, ale to stále na takej úrovni, ktorá by mohla pre mnohé aplikácie dostatočná. Pasty Pactum 1 sú dostupné v dvoch variantoch. Zatiaľ čo jeden je vhodný skôr na domáce použitie, tak druhý, väčší, nájde uplatnenie aj v dielňach servisných technikov. Celý článok „Hlavne čo najnižšia cena: Nová termopasta Endorfy Pactum 1“ »

  •  
  •  
  •  

Zástup noviniek BeQuiet!: Lacné zdroje ATX 3.0 a termopasty

Krátko po zdrojoch Dark Power 13 BeQuiet! vydáva výrazne lacnejšie alternatívy z radu Pure Power (12 M), a to až v piatich výkonnostných variantoch začínajúcich na 550 W. A aj v tomto prípade sa jedná o zdroje, ktoré majú spĺňať prísnejší štandard ATX 3.0. Okrem toho BeQuiet! rozširuje ponuku teplovodivých pást, z ktorých jedna je vlastne tekutý kov s vyššou udávanou tepelnou vodivosťou, než má populárny Conductonaut. Celý článok „Zástup noviniek BeQuiet!: Lacné zdroje ATX 3.0 a termopasty“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *