Test AMD Ryzen 9 7900X: Medzigeneračný skok ako HROM

Cyberpunk 2077

Agresívnejšie napájacie limity? Dobre, ale pri vyššej efektivite, než to dokáže Intel, povedalo si AMD pri prácach na procesoroch Ryzen 7000. A takto to aj naozaj je, a to aj napriek rekordne vysokým frekvenciám, ktoré sú pre nový, nevyladený výrobný postup naozaj neobvyklé. Pokiaľ je toto len začiatok… každopádne nie je všetko ružové a nové procesory AMD majú aj tienisté stránky, na ktoré sa bude treba v budúcnosti zamerať.

Cyberpunk 2077

Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 1280 × 720 px; prednastavený grafický profil Low; API DirectX 12; extra nastavenie žiadne; testovacia scéna: vlastná (Little China).

   



Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 1920 × 1080 px; prednastavený grafický profil High; API DirectX 12; extra nastavenie žiadne; testovacia scéna: vlastná (Little China).

   



Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 2560 × 1440 px; prednastavený grafický profil High; API DirectX 12; extra nastavenie žiadne; testovacia scéna: vlastná (Little China).



Testovacie prostredie: obrazové rozlíšenie 3840 × 2160 px; prednastavený grafický profil Ultra; API DirectX 12; extra nastavenie žiadne; testovacia scéna: vlastná (Little China).

   



  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Batttlemage: Novinky a detaily GPU architektury Intel Xe2 [Rozbor]

Intel odhalil novou generaci svých grafických karet Arc, nazvanou Battlemage nebo také „Série B“. Ta obsahuje novou výrazně zlepšenou architekturu, s níž má Arc teď druhou šanci získat si přízeň hráčů – byť to bude muset dělat hlavně pomocí nízkých cen, protože nyní vydaná GPU budou konkurovat jen v pásmu levnějších mainstreamových grafik. Zatímco samotným kartám jsme věnovali tento článek, zde se podíváme na samotnou architekturu. Celý článok „Batttlemage: Novinky a detaily GPU architektury Intel Xe2 [Rozbor]“ »

  •  
  •  
  •  

Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem

Není to zas tak dlouho, co má Samsung v nabídce své první SSD využívající PCI Express 5.0 – SSD 990 Evo. Tento model ale není na rozdíl od ostatních „Gen5“ highendové úložiště, PCIe 5.0 používá pro potenciální zlepšení výkonu tam, kde jsou k mání jen dvě linky PCIe. Původní SSD 990 Evo nijak nevynikalo, ale Samsung teď uvádí novou vylepšenou generaci SSD 990 Evo Plus, která by naopak mohla být dost atraktivním levnějším SSD. Celý článok „Samsung uvádí úsporné SSD 990 Evo Plus s PCIe 5.0 a 5nm řadičem“ »

  •  
  •  
  •  

Zachrání Samsung Gen5 SSD? Konečně uvede vlastní špičkový model

Od vydání prvních SSD využívajících PCI Express 5.0 je provází jeden problém – vysoká spotřeba, která u modulů s řadičem Phison E26 vede k přehřívání, nebo dokonce zasekávání systému, případně potřebě aktivního chlazení. „Gen5“ SSD se kvůli tomu zatím moc neprosazují. Nové modely by to ale měly zlepšit a vypadá to, že by situaci mohl zachránit Samsung, jehož highendové PCIe 5.0 ×4 SSD by už konečně mělo mířit na trh. Celý článok „Zachrání Samsung Gen5 SSD? Konečně uvede vlastní špičkový model“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (14) Pridať komentár

  1. Testovat hry na 720@low je nezmysel a nepochopenie problemu. CPU v hre stravi vacsinu casu pripravou dat pre GPU. Ak nastavite detaily na low, tak CPU ma o 90% menej prace a prestava byt limitom. Testujte radsej na 720@Ultra ako kazdy normalny web.

    1. Ále. Nemajte obavy, pri zostrojovaní metodiky sme sa voľbou rozlíšení a grafických nastavení zaoberali naozaj podrobne a vplyv úloh, ktoré opisujete, sa prejavuje na výslekdoch 1080p@high. Rozdiel oproti 720p@high/ultra je veľmi malý a než testovať dvakrát „to isté“, tak to máme rozčlenené takto, s ohľadom na väčšiu informačnú výživnosť. 😉

      Viete, že keby mal procesor o 90 % menej práce, ako píšete, tak by úmerne tomu bola nižšia aj jeho spotreba?

      1. Ja sa venujem programovaniu hier a CPU pocita uplne ine veci ked bezi hra na low. Uz nepocita viditelnost pre tisice objektov pre rendering, nepocita koliziu a animacie pre sto postav ci aut, ale len pre 10. Zvysok casu travi v slucke a kontroluje ci uz moze zacat dalsi frame a vykon to zerie podobne.
        Ale kludne si testujte ako chcete, ja si pozriem ine testy.

          1. Hmm, tak toto s tou spotrebou som si všimol až teraz. Verím, že herný vývojár ste výborný, ale bacha na „jasné závery“ k veciam, do ktorých, povedzme, zase až tak nevidíte. Tiež by som si nedovolil nič odvážne tvrdiť k programovaniu alebo ani k iným hardvérovým témam, ku ktorým na vynášanie jednoznačných záverov nemám dostatok znalostí.

        1. Netvrdím, že je to inak (v tomto smere do problematiky vidíte určite viac než my). Pôvodne sme 720p na high/ultra nastavené mali, ale pre veľmi podobné výsledky (nielen spotreby, ale i herného výkonu/fps) s 1080p@high sme sa rozhodli tie detaily v 720p znížiť na low, aby sme to merali skrátka pri dostatočne inej práci (mrknite, aký je v 720p@ultra a v 1080p@ultra rodziel medzi 7900X a 12900K v testoch na TechPowerUp!, žiadny). Pre vás sú teda určujúce výsledky 1080p@high a nie je snáď dôvod naše testy obchádzať. 🙂

          Niekto pri súčasnom výkone high-endových GK od 720p upustil už úplne a za štandard, z ktorého výchádza, má 1080p.

  2. Najprv zväčša prečítam všeobecné info, potom prebehnem niektoré výsledky, hneď idem ku spotrebe (a potom odrobne čítam ostatné), musím povedať, AMD je to isté čo Intel, neuveriteľné, že neustále zvyšujú spotrebu v nečinnosti, ktorá sama o sebe stačí na prevádzku celých bežných notebookov vrátane displeja. Skokovo z prechodu z jednej generácie na druhú, zdvojnásobili spotrebu pri nič nerobení, takmer 20W.

    Som prekvapený že už teraz je vonku recenzia, tak skoro som ju nečakal. Mám však pripomienku ku malej nepresnosti, prehodené popisky v tabuľke v úvode:

    Hardvérové kódovanie AV1, HEVC, VP9 AV1, HEVC, VP9
    Hardvérové dekódovanie HEVC, VP9 HEVC, VP9

    kódovanie, encoding je bez AV1, dekódovanie s AV1.

    Tento procesor pre mňa nie je, výkon má výborný, mňa bude zaujímať základný Ryzen 5. Otázka budú ceny DDR5 dosiek, vcelku rád by som už šiel do DDR5. Predpokladám, že AM5 tu bude aspoň 4-5rokov, nejak som nespokojný, každú chvíľu mením. Ale ako pozerám, z Alder Lake 12100 nemá zatiaľ vyznam ísť teraz do Zen4, v testoch ktoré ma zaujímajú najviac. „Slabých“ +20-30% ale spotreba, takto súdruhovia spotrebu o 15% neznížime!

    Čo by ma presvedčilo na prechod na AM5, mám vysoké očakávania na G verzie, s rýchlymi DDR5, s RDNA2, možno neskôr aj RDNA3 jednotkami. V každom prípade, konečne AMD má zabudovanú grafiku v každom procesore, to je super vec. V prípade multimonitorov, nevadí ani zvýšená idle spotreba. Pri pripojení 2 monitorov, si grafické karty berú bežne cez 10W, do pracovného stroja to vychádza +- spotrebou výhodnejšie ako s dodatočnou grafikou. Ako som si všimol, testy videa sú na SW úrovni, nepoužíva sa akcelerátor v grafike, to bude bonusová úspora času i energie. I keď pri AMD neviem ako kvalitné enkódery má, nVidia je špička, intel qsync, ak treba niečo rýchhlo, dá sa. U AMD som čítal reakcie, že nie celkom dávno boli s tým problémy, ale vraj mnohé či všetky sú vyriešené.

    Možno to je na samostatný test, vyskúšať, po nástupe nových nvidia, amd, intel ich enkódery, HEVC, VP9, prípadne aj AV1, ak bude v nových AMD/nvidia grafikách. Procesorový výkon už je dosť vysoko, teraz silné integrované grafiky.
    Vďaka za super recenziu!

    1. Díky sa dobrý postreh k (de)kodérom, opravené.

      Testy Ryzen 5 7600X vydáme v piatok, na základný model, ak je ním mienený R5 7600, si ale zase asi chvíľu počkáme. 🙂

      1. Ak bude recenzia 7600X, 7600 bude tak trochu do počtu. Osobne a určite nie jen ja, sa teším na nové APU, grafická časť sa síce zlepšovala aj pri Vegách, brzdou však bola DDR4 RAM. DDR5 by mohol byť veľmi zaujímavý boost.
        To však musí Samák začať testovať aj integrované grafiky, že? 😀

        Mňa láka malá ITX skrinka ku TV, na tú vzdialenosť mi FHD vyhovuje, avšak min. na 60Hz a lepšia ako stredná grafika, aby to zabíjanie času stálo za to. Nové APUčka by to mohli splniť.

        Počkáme si. Ešte raz vďaka!

        1. integrovana grafika v r7000 je vykonovo na 50% v porovnani s r5000G. Co sa tyka testu hier, tak som presiel kopec recenzii, tu vysiel ryzen7000 najhorsie, vsade inde ovela lepsie = metodika ktoru nastavil autor nebude najlepsia. Na computerbase.de otestovali aj znizene TDP r7000, a to zneho konecne robi normalny procesor. Tak ako je default je to nepouzitelne. Uzamknutim na 105/144W strati 5-7% vykonu ale 80-100W dole. Len tak btw. 7600x je uz vo velkosklade za 350€ nakup, za tuto cenu + ceny dosiek, ktore su len odhadovane a zatial nezname + ceny ddr5 je ryzen7000 nepredajny,

          1. Na druhou stranu tě jako early adoptera trápí jen ta cena, použití už je široce odladěné (viz parádní výsledky Topaz, nebo i pěkné výsledky u Puget). Ale kdo se zatím zdrží a vyčká na příchod modelů s V-Cache, asi chybu neudělá.

            1. Mimochodom, to veľké zrýchlenie v AI aplikáciach Topaz má zrejme čo dočinenia s implementáciou VNNI. Snáď zajtra (ak to Jano stihne dať dokopy) k tomu výjde článok, kde bude viac podrobností. 🙂

  3. Vďaka za podrobnú recenciu.

    Neplánujete zbehnúť testy niektorého zo 7xxx procesorov nakomplet aj v ECO móde? Vzhľadom na nárast spotreby možno ani nie som jediný kto to plánuje takto prevádzkovať…

    1. Plánujeme, ale v rámci testov základných dosiek, kde to dáva väčší zmysel. Na rovnakej doske sa úplne presne neukáže ten rozdiel v efektivite napájania naprieč rôznymi režimami (bez limitov napájania a s tým eko nastavením).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *