Ethernetový adaptér Axagon ADE-25RC
Otestovali sme externý sieťový adaptér, ktorý má byť užitočný pre pripojenie starších alebo lacnejších stolových počítačov, notebookov k rýchlejším routerom či switchom. ADE-25RC, ako Axagon tento ethernetový adaptér označuje, sa pripája pomocou rozhrania USB-C a veľkostne sa zmestí akurát medzi prsty. Cestovné rozmery ho tak dobre predurčujú aj na použitie s mobilnými zariadeniami.
Sieťový adaptér Axagon ADE-25RC sa hodí tam, kde je dostupný rýchlejší ako gigabitový ethernet. Fyzicky sa jedná o malý kváder (64,4 × 23,3 × 14,1 mm) s hliníkovým plášťom, z ktorého trčí 15 cm krátky chvostík. Ten je ukončený konektorom USB-C a na druhej strane, smerom k telu adaptéra, je pripevnený napevno. Opatrenie kábla pri tele ADE-25RC je však dobre zabezpečené proti poškodeniu vplyvom častého ohýbania. To viacvrstvovou izoláciou, ktorá kábel chráni v mieste najväčšej záťaže.
Základom Axagon ADE-25RC je čip Realtek RTL8156B s priepustnosťou 2,5 Gb/s. Rozhranie USB štandardu 3.2 gen. 1 je preň štedro naddimenzované.
Pozor si dajte iba na pomalé porty USB 2.0, ktoré budú tento adaptér výrazne brzdiť. Takáto kombinácia je však v praxi krajne nepravdepodobná, keďže adaptér používa konektor USB-C spájajúci sa obvykle s rýchlejšími rozhraniami. Dostatočne rýchlymi na to, aby dosahované prenosové rýchlosti narážali na maximálne možnosti adaptéra ako takého. Tie sú pri 2,5 GbE obojsmerne (sťahovanie aj nahrávanie) okolo 300 MB/s.
Konečná rýchlosť je čiastočne závislá aj od konkrétnych základných dosiek, ale ich vplyvom budú už iba malé, prakticky zanedbateľné rozdiely. Do rozmedzia 270–300 MB/s by ste sa mali dostať vždy. Samozrejme z pohľadu maximálneho výkonu sekvenčného čítania a zápisu a teda platí, že rýchlosti nebudú obmedzované charakterom prenášaných (typicky veľmi malých) súborov a ani okolitými zariadeniami, ktoré by mohli byť pomalšie. Typicky ako sú HDD či starší router s iba gigabitovými portami.
V rýchlejších portoch USB (od 3.2 gen. 1, respektíve 3.0) sa už očakáva dosahovanie prenosových rýchlostí narážajúcich na maximálne možnosti adaptéra ako takého.
Vonkajšie vyhotovenie samotného adaptéra (s celkovou hmotnosťou 26 gramov, mimochodom) je veľmi jednoduché. Ethernetový konektor RJ-45 je zboku, na strane s menšou plochou. Tá je iba o trochu väčšia ako lem konektora samotného.
Podrobné špecifikácie sieťového adaptéra ADE-25RC nájdete v tabuľke na axagon.eu.
Metodika
Rýchlosť testujeme kopírovaním 10 GB veľkého súboru medzi SSD Samsung 980 Pro (1 TB) a Patriot Hellfire (480 GB). To v rámci lokálnej siete, kde na jednej strane je Sonnet Solo10G (a na druhej testovaný sieťový adaptér). Rýchlosť sťahovania či nahrávania uvádzaná v megabajtoch za sekund vychádza z podielu celkovej veľkosti súboru k času, ktorý bol potrebný na jeho prenos. Výsledky zapisované do grafov sú aritmetickým priemerom troch priechodov.
Výsledky meraní majú v prvom rade potvrdiť špecifikovanú rýchlosť a tiež funkčnosť ako takú. Sieťový adaptér USB-C je testovaný na základnej doske Z890 Aorus Elite WiFi7.
„…ktorý má byť užitočný pre pripojenie starších alebo lacnejších stolových počítačov, notebookov…“
„…sa pripája pomocou rozhrania USB-C …“
Nuž neviem, rozmýšľam, či sa mi tieto dve veci nebijú…
hh, presne tohle jsem se chystal napsat.
Je to takova rada, jakoze kdyz nemas na Audi, kup si levneho Mercedesa.
Tohle udelatko si umim predstavit jako reseni pro nefunkcni sitovku v notebooku. Mate vylomeny konektor a oprava se nevyplati.
Mela by k tomu byt redukce usb-c to usb-A. Uzitecnost by vzrostla.
Podľa mňa sa nebijú. Zoberme to postupne po slovách:
– starší je napríklad Acer Swift 1 s Gemini Lake… z 2017? a má USB-C.
– lacnejších, to je napríklad ten prípad základných dosiek A620, ktoré majú iba gigabitový ethernet a áno, sú často bez konektorov USB-C (a v takých prípadoch).
Teraz mi napadlo, že do tam bude asi ešte vhodné dopísať použiteľnosť s nadštandardne tenkými notebookmi, na ktorých profil sa konektor RJ-45 ani nezmestí. 🙂
Pro notebook s pouze wifi pripojenim to bude dobry upgrade.
„Výsledky testov potvrdili sľubované a rým sú rýchlosti do približne 293 MB/s jedným aj druhým smerom.“
— „Pro notebook s pouze wifi pripojenim to bude dobry upgrade.“
To máte pravdu, určite áno. Doplnené aj do záveru.
Zmysel nedávajúca veta opravená.
— „Mela by k tomu byt redukce usb-c to usb-A. Uzitecnost by vzrostla.“
Možno sa dočkáte v nejakej z ďalších revízií. Gigabitový sieťový adaptér ADE-TXCA má na jednom kábli dve koncovky, okrem C aj typu A. Tak možno, pokiaľ o to bude záujem používateľov, sa tento koncept dostane aj do 2,5 Gb variantov. 🙂
Tento adaptér se vyrábí i ve verzi s USB-A, roky jsem to používal se Synology DS918+.
áno to viem (však tu máme rok súťaž s Axagonom 😛 ), aj Ľubo v komentári vyššie, to uvádza.
Išlo len o vyjadrenie pochybnosti nad tým zdôvodnením týkajúcich sa „starších“ kompov … keďže ja na staršom notebooku nemám USB C 😛
Aj taká skrinka od renomovanej spoločnosti napr. Fractal Define C nemá vpredu vyvedený USB typu C
A polovica mojich kolegov v práci ho nemá ani vzadu na výstupe z dosky 😀
…na druhej strane je pravda, že v tom prípade by bol tento typ zbytočný a stačila by 1Gbps verzia ADE-TXCA 😉
No hnal bych to na vyšší místa, bez pardonu. Všichni přece musí mít usb-c 😹
To bol ale asi ten pomalší variant s 1 GB/s? ADE-25RC je relatívne novinka a 2,5 Gb adaptér s konektorom USB-A Axagon, pokiaľ nič neprehliadam, v ponuke nemá.
Beriem späť, potom je 2,5 Gb aj ADE-25R s konektorom USB typu A.
Ale aj R aj RC sú „relatívne“ novinka, …z roku 2022 😉
Zahřívá se dongle nějak významně, aby bylo nutné hliníkové tělo?
Našel jsem specifikace jiného výrobce, který uvádí špičkové hodnoty odpovídající přibližně 2,5 W. Nabízí to v plastovém provedení, ale asi bych vsadil raději na kovový plášť. Ovšem nikde žádná záruka, že komponenty uvnitř se nepotí v plastové izolaci ukryté pod pláštěm.
Na dotyk ten plášť nebude výrazne nad izbovou teplotou ani pri intenzívnej maximálnej záťaži (pri tých cca 290 MB/s). Spotreba karty PCEE-G25 je bezpečne pod 1 W a toto bude najskôr podobné. Hliníkové telo sa dá považovať za plus asi hlavne z dôvodu väčšej pevnosti tela a možno i z estetického hľadiska, neviem. 🙂
Není to ale tentýž čip. A přeci jen jste na tři průchody kopíroval nějakých, odpusťte, srandovních 10 GB. Ale přes drobné pochybnosti je to dobrá zpráva pro toho, kdo chce ušetřit na provedení.
Na to zahrievanie bol adaptér vystavený intenzívnejšej, dlhšej záťaži. 10 minútam pri maximálnom sekvenčnom výkone čítania, respektíve zápisu. Rovnako ako u chladičov SSD. Ten výstup mi však neprišiel dostatočne atraktívny na to, aby stál za zmienku. Zahrievanie plášť bolo príliš nízke, hoci teda na jeho základe toho sa k nejakým lepším záverom na tému „zahrievanie radiča“ nedostaneme. Je otázka, akým spôsobom je zabezpečený kontakt medzi čipom a puzdrom tela adaptéru. Možno sú dosahované nejaké hotspoty vnútri, ale pri takej nízkej spotrebe… je pravda, že tá karta (PCEE-G25) Axagonu má iný čip, ale pri porovnateľnej rýchlosti a porovnateľnej výrobnej technológii neočakávam nejaké zásadné rozdiely, pokiaľ ide o spotrebu a zahrievanie. Môžem sa však mýliť. 🙂
To zahřívací kolečko bych raději doplnil do popisu metodiky, ať to nepůsobí mylným dojmem 🙂
Pri tomto adaptéri sa zahrievanie oficiálne netestovalo (to máte len interné info zo zahorovania, haha), preto zmienka k nemu v metodike chýba. V testoch chladičov SSD to uvedené ale je: „Na testovanie používame SSD Samsung 980 Pro (1 TB). Záťaž prebieha po dobu 10 minút (čo je vo veternom tuneli dostatočný čas na ustálenie teplôt) v CrystalDiskMarku – cykly sekvenčného čítania a zápisu. Dosahovaná spotreba je vtedy približne 6 W…“.
Ale ten popis vyvolává zdání, že to máte na salámu a samotný test trval sotva pět minut. Někde by to mělo být lépe nastíněno.
este by to chcelo test na synology dsm7.* lebo planujem prechod na 2,5Gbit a ak tato sietovka nepojde, tak zbytocne budem natahovat novy kabel a kupovat predrazeny switch…
Jasné, s NASom bude situácia iná, v nich je asi viacero miest, ktoré môžu rýchlejší prenos brzdiť. Prvým bude asi samotné úložisko/HDD. Takýto dvojtest by bol určite zaujímavý, ale konfigurácia od konfigurácie by sa mohli výsledky výrazne odlišovať a užitočné by boli iba pre veľmi obmedzenú skupinu používateľov. Nám tu šlo len o to, či Axagon ADE-25RC v prostredí, kde nedochádza k obmedzovaniu ostatnými komponentmi, naozaj dosiahne na tie 2,5-gigabitové rýchlosti. 🙂
tak ja tam mam 1T6TB ironwolf, takze 200-250MBs kontinualne by to mohlo dat. Kazdopadne nieje problem na pracovne data tam dat nejaky 1-2TB SSD a potom je zas uzke hrdlo ta sietovka
*210MBs pisu oficialne v specs seagate