Záver
Signál WiFi v domácnosti, či už ide o byt alebo dom, je už takpovediac samozrejmosťou. Čo však robiť v prípade, že potrebujete mať signál aj na záhrade, väčšom pozemku či dokonca na ulici pre panelovým bytom? Odpoveďou na tieto otázky môže byť dvojica smerovačov TP-Link s prívlastkom Outdoor, ktoré sme otestovali a vyriešili s nimi aj konkrétny problém, s ktorým som zápasil mesiace.
Záver
Problematike pokrytia exteriéru signálom WiFi sme sa venovali prvýkrát a či už ide o využitie na záhrade domu, pri bazéne alebo na ulici, kedy si potrebujete aktualizovať váš elektromobil, testované modely TP-Link Omada EAP225-Outdoor a EAP610-Outdoor pomohli vyriešiť túto problematiku.
Zatiaľ čo pri použití interiérového smerovača, ktorý som natlačil do otvoreného okna mi stiahnutie aktualizačného balíka zvyklo zaberať 40–60 minút, po použití Outdoor smerovačov sa tento čas skrátil na 10–15 minút, čo je naozaj veľký rozdiel a prakticky stabilne trojnásobné zrýchlenie. Samozrejme samotná inštalácia následne zaberie ďalší čas, cca pol hodinu, no doteraz najdlhšia časť celého procesu – stiahnutie aktualizácie, sa stala najkratšou a celkovo tak výrazne urýchlila celý proces. Samozrejme toto je len jeden z milióna prípadov a využití, no ako nám aj naše testy ukázali, oba smerovače dokážu pokryť pomerne veľkú plochy aj v husto zastavanom a rušnom prostredí a skvalitniť tak bezdrôtové pripojenie, nech už je pripojenie akékoľvek. Navyše pri použití mesh siete môže byť táto plocha ešte väčšia.
Čo sa týka porovnania EAP225 a EAP610, menší router s takmer polovičnou cenovkou príjemne prekvapil. Hoci v interiéri na 10 metrov už pomerne strácal na väčšieho brata, vonkajšie prostredie mu vyhovovalo viac a tu rozdiely pri 10 a 20 metroch boli menšie ako v interiéria pri 40 metroch dokonca EAP610 prekonal. Dovolím si len špekulovať, že príčinou týchto rozdielov je práve rozdiel v implementácii antén. Vzhľadom na takmer totožnú hardvérovú a softvérovú výbavu by som teda volil postup nákupu EAP225 a v prípade nedostatočných výsledkov skúsil EAP610, ktorá mala preukázateľne silnejší signál v interiéri aj v exteriéri, hoci len na menšie vzdialenosti. Tiež je pravda, že za cenu EAP610 viete takmer kúpiť dve EAP225, ktoré pri prepojení cez Mesh môžu dosahovať ešte lepší výsledok. Samozrejme to bude veľmi záležať od prostredia a spôsobu inštalácie, čo je už pri mesh riešeniach zvykom.
Hoci dnešné testy možno neboli úplne na úrovni laboratórneho pokusu a prezentované výsledky sa môžu úplne líšiť pri teste niekde na dedine s domom na poli. Verím však, že išlo o zaujímavú tému a možno sme aj niekomu pomohli vyriešiť otázku, ako si aktualizovať auto, keď nemáte dom s garážou ale bývate v paneláku a parkovať môžete len na ulici. Mne osobne tento test pomohol a EAP225-Outdoor som si aj sám zakúpil, nakoľko neustále otravovať známych s domami aby som si 1-2 mesačne aktualizoval auto mi už bolo nepríjemné a mobilný hotspot sa mi pri tejto operácii neosvedčil. Za to produkty TP-Link Omada áno.
- Contents
- Úvod do problematiky
- Softvér
- Metodika testovania
- Výsledky testov – interiér
- Výsledky testov - exteriér
- Záver
🙂 ok..
v TPlink pracuju asi sami schizofrenici, kde vecer si uz nepamata, co robil rano.. az doteraz som bol v tom, ze TPlink robi 2 rozne navzajom nekompatibilne mesh systemy.. a teraz sa tu v clanku docitam, ze existuje aj Omada co je !!PREKVAPENIE!! treti nekompatibilny mesh! Wow! Od covidu bezne montujeme Deco, lebo 1) unifi bolo nedostupne, 2) unifi je dost drahe 3) unifi je komplikovanejsie… a to Deco funguje vyborne! Pani z TPlinku ale nemozu robit „aby dobre bolo“, musia do svojich routrov robit technologiu One mesh – ktora ale nefunguje s Deco. Deco nema exterierovu jednotku.. omada je exterierova jednotka 🙂 Tak nemoze fungovat ten mesh medzi nimi, ved kto to kedy videl, aby nieco normalne fungovalo… Genialne!
k testom.. test vyrobku iba jednej znacky je trochu zavadzajuci, pridal by som tam vysledky takeho Ubiquiti UniFi AP AC Mesh, od ktoreho je ta omada zrejme okopirovana…
..a samozrejme omada nefunguje ani s Onemesh, naco? To uz rovno mohli spravit aby kazdy model mal svoj nekompatibilny mesh, kr3t3ni.