Test Sapphire Pulse AMD Radeon RX 9070 XT: Velký návrat AMD

Představení a parametry

AMD vyslyšelo přání hráčů a využilo příležitosti, jakou kvůli kritice nové generace GeForce RTX 50 dlouho nemělo. U nových Radeonů RX 9070 a RX 9070 XT nasadilo agresivní ceny, při nichž jim spousta lidí odpustí drobné nedostatky proti konkurenčním GeForce. RX 9070 XT je proti RTX 5070 Ti v rasterizaci jen nepatrně pomalejší, ale nabízí mnohem atraktivnější cenu, obzvláště vedle nadsazených cen nereferenčních GeForce.

Radeony RX 9070 a RX 9070 XT, jejich parametry a technologie a novinky v architektuře RDNA 4 jsme si představili před pár dny v samostatných článcích. Vrhneme se tedy rovnou na testovanou kartu a výsledky měření.


Sapphire Pulse AMD Radeon RX 9070 XT má buď pouze jeden BIOS, nebo přepínač ukrytý tak, že jsem jej neobjevil. Parametry jsou referenční a stejně tak i limit příkonu.

K hodnotám z monitoringu GPU-Z přidám ještě údaje z HWiNFO, je jich požehnaně. Včetně hotspotů, které u nových GeForce scházejí. Limit příkonu lze zvednout o deset procent.


V příslušenství najdete kromě stručné instalační příručky ještě držák grafické karty, který můžete upevnit do montážních otvorů u záslepek pro rozšiřující karty.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DXR 1.2: Nové technologie pro lepší výkon raytracingové grafiky

Raytracingová grafika je vedle různých uspcalingů a podobných triků na „víc FPS“ hlavním novým směrem ve hrách posledních let. Ačkoliv je v obecném povědomí herní ray tracing spojený s marketingovou značkou RTX prosazovanou Nvidií, ve skutečnosti je to součást API DirectX, která je starší: DirectX Ray Tracing čili DXR. Tato technologie teď dostává velký upgrade na verzi DXR 1.2, která přinese nové možnosti, ale i lepší výkon. Celý článok „DXR 1.2: Nové technologie pro lepší výkon raytracingové grafiky“ »

  •  
  •  
  •  

Test Gigabyte AMD Radeon RX 9070 Gaming OC 16G: levnější a lepší

Levnější grafické karty nové generace už jsou v našich obchodech dostupnější než před pár týdny. Radeon RX 9070 Gaming OC patří k těm nejlevnějším modelům, které už mají obchody běžně skladem. Konstrukci má podobnou jako výkonnější Gigabyte AMD Radeon RX 9070 XT Gaming OC, ale díky nižší spotřebě nabídne mnohem lepší provozní vlastnosti a celkově je zajímavější volbou než jeho výkonnější příbuzný. Celý článok „Test Gigabyte AMD Radeon RX 9070 Gaming OC 16G: levnější a lepší“ »

  •  
  •  
  •  

AMD chystá Radeon RX 9070 GRE. Levnější RDNA 4 s 12GB pamětí?

AMD už při vydání Radeonů RX 9070 a 9070 XT prozradilo, že v druhém čtvrtletí vydá ještě Radeon RX 9060 XT. Ten ale má používat čip Navi 44 s jen 128bitovou sběrnicí a 2048 shadery. Mezi ním a Radeonem RX 9070 bude tedy velká mezera. Navíc by neexistoval žádný model se 192bitovými pamětmi (který by mohl být zlevněný kompromisní 12GB kapacitou paměti). Vypadá to, že ale přece jen bude něčím vyplněná – Radeonem RX 9070 GRE. Celý článok „AMD chystá Radeon RX 9070 GRE. Levnější RDNA 4 s 12GB pamětí?“ »

  •  
  •  
  •  

Komentáre (19) Pridať komentár

  1. K článku bych dodal, že RX 9070 a RX 9070XT především doslova pohřbívají všechny grafiky starších generací. U AMD byl dosud žalostný výkon v RT, které se stává standardem a to tyto grafiky mění. U Nvidie můžeme vystavit pohřeb generaci RTX 3000 téměř celé a u generace RTX 4000 zůstává relevantní pouze RTX 4070 Ti Super, RTX 4080, RTX 4080 Super a RTX 4090. U současné generace NVidie je zcela zbytečné prodávat RTX 5070.

    Důvod je zřejmý, implementace RT je u AMD stále o krok pozadu oproti NVidii, ale přesto RX 9070 XT v RT doslova drtí všechny ty grafiky. Důvodem je grafická paměť, už na QHD (o 4K raději nemluvme) se jasně ukazuje, že v RT absolutně nestačí trapných 12GB grafické paměti a je to úzké hrdlo a samotné čipy na kartách se flákají. Pokud mluvíme o RT, jasně se ukázalo, že už na QHD rozlišení je potřeba mít alespoň 16 GB VRAM a všechny karty, které tolik paměti nemají, jsou rázem na vyhození nebo hrát bez RT. :-/

  2. Jinak jsem objevil jedině tuto Pulse Sapphire jako kartu se 2×8 PIN. Vypadá to, že všechny ostatní mají napájení 3×8 PIN nebo 12 PIN kvůli možnosti přetaktu.
    Já potřebuju do PC kartu 2×8 PIN, odmítám měnit zdroj. Tudíže jedině Pulse připadá jako jediná varianta pro nákup. :-/

    1. Polovica kariet má 2x8PIN. Len dve majú 16-pin a zvyšok 3x8PIN, treba len lepšie pozerať. Na Reddite nájdeš link na google doc kde máš všetky parametre kariet pekne pokope. Link dám do ďalšieho komentára lebo bohvie kedy sa zobrazí 🙂

        1. Neskúsite (ten link) prosím ešte raz? „Na schválenie“, tak ako obvykle v týchto prípadoch, žiadny príspevok nesvieti ani v redakčnom systéme. No, musíme to skôr či neskôr nejako opraviť, aj keď teda úplne neviem ako, haha.

          1. Skončí to na hláške:

            CHYBA: Your comment appears to be spam.

            Please go back and check all parts of your comment submission (including name, email, website, and comment content).

            If you are a logged in user, and you are seeing this message repeatedly, then you may need to check your registered user information for spam data.

            1. Ďakujem za podrobné hlásenie. Takže dáva zmysel, prečo v redakčnom systéme nevidíme. No, rád by som napísal, že to hneď vyriešime, ale asi to nebude až také jednoduché a… uvidíme. 🙂

                1. Hmm, žeby to už po novom končilo na chybách a nedostalo sa tak (na schválenie) do redakčáku? Ani tento príspevok v ňom nie je. 🙂

                  1. no jasné že nie je 🙂 … ako som už v tom komente napísal:
                    –„…chcel som dať aj link, ale spam kontrola nepustila“
                    presne tá istá hláška ako uviedol Wingo
                    …takže som dal koment bez linku

              1. Já můžu z konkrétní IP adresy psát vůbec, jedině z domova, nebo z mobilu přes operátora… 😬

                Navíc se v mobilu nelze dostat na přihlašovací stránku. Musím si vždy poslat panel že stolního PC, abych se v mobilu mohl přihlásit. Nepomůže ani zobrazení stránky pro počítač. 🙄

                1. Tieto nedostatky ma mrzia. Musíme ich opraviť, aby všetko každému vždy fungovalo bezchybne.

                  1. — „Vravíte že teploty VRAM okolo 85-90°C sú OK?“

                    Pokiaľ sú hlásené hodnoty porovnateľné, z rovnakých miest, tak na pamätiach GDDR6 sme v minulosti videli už aj výrazne vyššie teploty? 🙂

  3. Pekná karta, sa čudujem že taký „macko“ je za MSRP. Pure je prakticky totožná okrem bielej farby a trocha RGB a stojí výrazne viac, a na TechPowerup dopadla v chladiacom výkone veľmi prekvapivo prakticky rovnako ako Nitro+. Tam teoreticky môže byť problém s tým plechom brániacim airflow ako špekulujete v téme predstavujúcej RDNA4 🙂 Zaujímavá otázka, je na karte možno spraviť deshroud bez straty záruky pre potenciálne lepšie prevádzkové vlastnosti, či to celé drží pokope a bez srhoudu to bude labilné, alebo sú ako Gigabyte AORUS RX 6800XT že plomba je aj na skrutke od shroudu? Nejaké dva Arctic P12 by teoreticky mohli spraviť lepší prievan ako tie tri prdítka čo tam sú 🙂

    Vravíte že teploty VRAM okolo 85-90°C sú OK? Som sa bál či to už nie je veľa.

    Možno by sa hodilo spomenúť medzi výhody použitie Honeywell PTM7950 čo by malo byť lepšie riešenie z hľadiska trvácnosti ako pasta.

    Máte v redakcii aj iné karty pre aspoň zbežné porovnanie? Zaujímajú ma hlavne tie základné čo by sa mali aspoň spočiatku predávať za odporúčanú cenu. Reaper je malý to asi nič, Swift je väčšinou biedny ale túto generáciu vyzerá byť masívny, hádam aj lepší ako Pulse len som zatiaľ nenašiel info či má tiež PTM ako Pulse a nejak neviem nájsť nejaký poriadny test prevádzkových vlastností a porovnanie s inými kartami, hlavne Pulse. ASRock Phantom vyzerá asi najkrajšie ale netuším či bude patriť k tým lacným kartám za odporúčanú cenu, ASUS Prime určite nebude za MSRP, Gigabyte Gaming vyzerá byť druhá najmenšia po Reaper a o Acer Nitro netuším nič…

    Dodatočná otázka, je nejaká značka čo nedáva záručné plomby ak by som ju chcel rozobrať, prepastovať, možno deshroud? A bol by možno na niektorej z nich jednoduchý deshroud bez straty záruky pre lepšie prevádzkové vlastnosti? Swift vyzerá z obrázkov že je na to pripravený, ako keby mal ľahko odnímateľný shroud s ventilátormi, ale neviem naň nájsť nijakú recenziu kde by ho poriadne ukázali.

    Dodám len že síce to nie je úplné terno z hľadiska nárastu výkonu ale už som hladný po upgrade a v súčasnej situácii na trhu nič lepšie cena/výkon nie je a asi ani dlho nebude tak dúfam že sa mi nejaká pekná ujde za cenu blízko MSRP čo u nás vychádza okolo 700€ ak sa nemýlim?

    1. Ano, mám toho víc, během pár hodin Pure RX 9070, po ní TUF RTX 5070, během zítřka by měl být Gigabyte RX 9070 XT Gaming OC a Pure RX 9070 XT asi v pondělí. Ale ty Pure se moc neliší, v podstatě jen o to, co udělá jiný power limit.

      Pak budu muset udělat nějaké GeForce 5090 a 5080, 5070 Ti a 5070, do toho vlezou ještě šedesátkové modely, a pak uvidím, co mi tu během toho přistane dál. A někam bych měl vecpat Intely. No nevím, co dřív.

      Ad deshroud, jestli se dobře dívám, tak to drží jen šest šroubků v rozích a uprostřed bez plomby a na ničem jiném to nevisí, zkusím to sundat na a vyfotit tu Pure 9070 XT, teď na to nemám čas. S tím přepastováním to bude horší.

      1. Doufám, že to zvládnu přes víkend doplnit na Pure 9070 XT, teď šetřím čas, kde můžu, i na těch fotkách. Na výšku mají nějakých 10–11 mm, prostřední je menší. Průměry jsou 100, 90, 100 mm.

        1. Fotky už tady vypadají k světu 🙂 Tipoval jsem právě spíše menší průměr, ty P12 už by mohly dost přečnívat. Díky!

          1. Zdá sa, že priemer rotora ventilátora je o trochu menší ako dĺžka záslepky pozície PCIe (ktorá má 120 mm)? Takže možno by ventilátory mohli mať medzi 100 až 110 mm a asi bližšie k tej vrchnej hranici?

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *