Metodika testovania
Jeden z najpopulárnejších procesorových chladičov dnešnej doby sa už v našich testoch objavil, to ale na staršej, v podstate neaktuálnej platforme. Preto prichádzame s meraniami, ktoré lepšie reflektujú to, čo sa teraz používa. Máme výsledky chladiča Endorfy Fera 5 na najnovších platformách Intel a AMD s top modelmi procesorov. Ako ich zvláda v podstate lacný vežovitý chladič?
Metodika testovania
Výkonnostné testy procesorových chladičov prebiehajú vo veternom tuneli. Ten imituje stredne veľkú počítačovú skrinku so štyrmi systémovými ventilátormi, kde dva 120-milimetrové modely sú na výstupe a rovnaký počet ventilátorov je na výstupe. Použité sú ventilátory Noctua NF-S12A PWM, rýchlostne spomalené na 550 ot./min. Všetky. To znamená, že prúdenie vzduchu v tuneli, respektíve v skrinke je rovnovážne. Takáto konfigurácia sa nám s ohľadom na efektívne chladenia celej zostavy osvedčila aj v testoch zameraných na skúmanie rôznych pozícií (a nastavení) systémových ventilátorov.
Pri testoch kvapalinových chladičov typu AIO sú nainštalované iba tri ventilátory Noctua NF-S12A PWM. Vrchný tu odpadá na úkor samotného chladiča, ktorý inštalujeme do stropnej pozície skrinky (tunela).
Teplota vzduchu na vstupe do tunela je riadne kontrolovaná a počas meraní pohybuje sa vždy na úrovni 21,0–21,1 °C. Takéto veľmi úzke rozmedzie je zvolené s ohľadom na čo najvyššiu presnosť meraní.
Chladiče sú testované pri viacerých úrovniach hluku. Okrem maximálnej hlučnosti potom pri 45, 42, 39, 36, 33 a 31 dBA. Postupujeme teda od vyšších hlučnosti k veľmi nízkym. Jednotlivé režimy sú citlivo nastavované laboratórnym zdrojom Gophert CPS-3205 II, ktorého potenciometrom točíme dovtedy, dokým sa v priemere (30 vzoriek) nedostaneme na cieľovú hladinu hluku.
Vzájomná vzdialenosť medzi chladičom, ktorý je pre normalizáciu nastavenia jediným zdrojom hluku, a snímačom hlukomera, je medzi 20–40 cm. Pri vodníkoch je vzdialenosť väčšia. Tým, ako sa dlhé radiátory rozpínajú viac do priestoru, typicky sú v skrinke situované vyššie či existuje určitá vzdialenosť medzi pumpou a ventilátormi na radiátore. Voči ventilátorom je hlučnosť snímaná vždy zboku, ale teda z pomerne krátkej vzdialenosti, ktorá stiera rozdiely medzi bočným a čelným snímaním v zmysle rozdielov v hlučnosti daných iba rôznym uhlom snímania. Na túto tému si môžete prečítať aj redakčný rozhovor so zamestnancom Noctua, ktorý má veľmi silné technické pozadie.
Na čo najvyššie rozlíšenie má testovací hlukomer Reed R8080 jeden doplnok – parabolický goliér. Ten okrem zvyšovania citlivosti potláča ruchy, ktoré by sa do záznamu dostávali z pozadia. Nežiaduce odrazy zvuku sú pritom eliminované akustickými panelmi. Vlastne ide o rovnakú testovaciu schému, aká bola pri testoch grafických kariet. Väčší je akurát sklon hlukomera či mikrofónu. Ten (mikrofón) používame miniDSP UMIK-1. To ale výhradne iba na vytváranie zvukových spektrografov ilustrujúcich akustický prejav jednotlivých chladičov. K tejto analýze pristupujeme až potom, po nastavení konkrétneho chladiča do konkrétnej hladiny hluku hlukomerom.
K vyhodnocovaniu chladiaceho výkonu chladičov na dvoch platformách, na Intel LGA 1851 a na AMD AM5, na procesoroch Intel Core Ultra 9 285K a AMD Ryzen 9 9950X.
Základné dosky, s ktorými procesory fungujú (MSI MEG Z890 Ace s BIOSom v7E22v1A41 a Asus ROG Strix X870E-E Gaming WiFi s BIOSom v0706), majú výrazne naddimenzované VRM. To preto, aby nikdy nebolo úzkym hrdlom, vplyvom ktorého by dochádzalo k znižovaniu výkonu skôr ako vplyvom chladiaceho výkonu chladiča. Ten je v testoch chladičov smerodajný.
Tak, ako ste zvyknutí, je jedným zo sledovaných parametrov rozdiel teplôt na procesorovych jadrách. BIOSy základných dosiek majú odstránené limity napájaní. Vtedy je obmedzujúci limit teplôt určovaný možnosťami chladiča CPU. Nižšie teploty však nemusia automaticky znamenať vyšší chladiaci výkon. Pri vyhodnocovaní treba zohľadniť, pri akom príkone sú dosahované. Pokiaľ pri nižšom, tak to môže, ale i nemusí znamenať nižší výpočtový výkon procesora. Z tohto dôvodu je dôležitým parametrom aj niečo, čo by sa dalo označiť za „uchladiteľnú spotrebu“. Pokiaľ sa tá smerom k tichším režimom s nižšou hlučnosťou a prirodzene s nižším chladiacim výkonom zvyšuje, tak je to pre chladič dobrá vizitka, pretože zvládne procesor výkonnostne udržať. Prirodzene pri vyššom zahrievaní a vyššia spotrebu tu značí väčšie stratové teplo, ktoré treba z procesora odvádzať. Každopádne v prípade, že by by bola zaznamenaná spotreba nižšia, tak chladič už začína byť svojimi možnosťami obmedzujúci a hodnoty teplôt sa už stávajú neporovnateľnými. Alebo, nižšia teplota nemusí znamenať lepší výsledok, keďže spolu s ňou je nižší aj výkon procesora. Treba teda zohľadňovať viac parametrov. Jedným z nich je aj frekvencia jadier CPU – priemerná frekvencia. Tento koncept metodiky testovania bude okrem výkonných chladičov pritom použiteľný aj pre malé, nízkoprofilové modely s nižším chladiacim výkonom.
Elektrický prúd, z ktorého je následne počítaná spotreba, je zaznamenávaný na kábloch EPS prúdovými kliešťami Prova 15. Výstupom je priemer údajov z poslednej minúty 600 sekúnd trvajúceho testu Cinebench R23. Teploty (priemer maximálnych hodnôt jednotlivých jadier) a priemerné frekvencie procesorových jadier získavame z logu HWiNFO (v8.16-5600). Ako táto aplikácia funguje? Zistíte z rozhovoru s jej autorom.
Dôležité na vytvorenie si kompletného obrazu sú aj teploty VRM, na základe ktorých máte prehľad o tom, aký má ktorý chladič dosah na chladenie zahrievania kritických súčiastok v okolí pätice.
Teplovodivú pastu používame tú, ktorá sa dodáva s chladičmi. Či sa už jedná o predaplikovanú vrstvičku na základni alebo ju musíme aplikovať z tubičky. Na tradičné základne technikou kvapky doprostred procesorového IHS, na základne s DTH sa ne nášajú tenké prúžky (termopasty) na zrezané heatpipe. Množstvo teplovodivej pasty je vždy približne o objeme 0,066 ml. Takto sme to zvolili na základe poznania z tematických testov Nanášame termopastu: akou technikou a koľko? Pri chladičoch s predaplikovanou teplovodivou pastou na jedno použitie (bez náhradnej termopasty v príslušenstve) na druhej testovacej platforme (tou je vždy AMD AM5 a merania na Ryzen 9 9950X) používame teplovodivú pastu Thermal Hero Quantum.
Na úplnosť: Testovacia zostava je napájaná zdrojom BeQuiet! Dark Power Pro 12 (1200 W), pamäte sú G.Skill Trident Z5 Neo (2× 16 GB, 6000 MHz/CL30) a nakoniec SSD Patriot Viper VP4100 (1 TB).
- Contents
- Detaily Endorfy Fera 5 Black
- Metodika testovania
- Výsledky: Maximálny výkon
- Výsledky: Vyšší výkon (45 dBA)
- Výsledky: Stredný výkon (42 dBA)
- Výsledky: Nižšia hlučnosť (39 dBA)
- Výsledky: Nízka hlučnosť (36 dBA)
- Výsledky: Veľmi nízka hlučnosť (33 dBA)
- Výsledky: Na hranici počuteľnosti (31 dBA)
- Záver
Je Arctic Freezer 36 vyzývateľom číslo jedna? 🙂
A čo tak ThermalRight Phantom Spirit 120/120SE/120EVO :P… Je to síce už >40€…
Asi teraz ešte nie, však…ale spýtam sa, či je v pláne?
Jasné, súhlasím, Phantom Spirit 120 (SE/Evo) by za otestovanie rozhodne stál. Pri Thermalrighte stále čakáme na nejakú… efektívnejšiu komunikáciu. Skôr než chladiče od nich zanalyzujeme asi ventilátory. Z tých sa už vzorky vydolovať podarilo, haha.
Phantom Spirit 120 mám na R9 5900X a za 1000Kč z Amazonu to byl super kauf. Kupoval jsem ho 8/2024
Koukám, že Mironet ho zase má v nabídce: https://www.mironet.cz/thermalright-phantom-spirit-120-cerna-2x-120mm-1500-rpm-256-db-amd-intel+dp712553/
Za ty kačky, si troufám říct, bezkonkurenční poměr cena\výkon!
Zajímavé by bylo porovnání DC AK400 ZDP vůči Phantom Spirit s jedním ventilátorem. Cenově a rozměry to pak vychází hodně podobně. Bude efektivnější jedna, nebo dvě věže? Zdá se to jednoznačné, ale „ákáčko“ bych nepodceňoval.
AK400 bude pri vysokom TDP narážať na iba štyri heatpipe. Podobne, ako je to aj u Fera 5. Že ten vyšší výkon tento chladič Endorfy neudrží je dobre vidieť aj na tvare priebehu spotreby medzi jednotlivými cyklami CB R23. Neskôr, keď bude otestovaných viac chladičov, sa k tomu pravdepodobne spracujeme samostatný tematický článok.
„Ákáčko“ může mít limity v konstrukci heatsinku, ale TR zase může mít limity v konstrukci ventilátorů. Myslím si, že by to mohl být docela těsný souboj. No těším se, až bude s více čím porovnávat 🙂
Teraz pozerám, že Mironet má na obrázku a aj v popise SE verziu, ale v označení výrobku a v špecifikácii majú štandard 😛 … by bolo vcelku zaujímavé, čo by nakoniec prišlo 😀
…
Toto je štandardná verzia
https://www.thermalright.com/product/phantom-spirit-120/
A toto SE
https://www.thermalright.com/product/phantom-spirit-120-se/
Rozdíl je ve výšce (154 vs 157mm) potom lehce v hmotnosti a v tom, že ve verzi SE jsou vidět nahoře zakončené heatpipe trubice. Jinač nevidím rozdíl.
A doma jsem měl dva volný Arctic P12, tak jsem ty původní fany TL-C12B V2 vyměnil a užívám nižší hluk…Arctic umí.
Takže teď mám takřka verzi EVO 😀
No šak ja viem, ale oni to majú pomotané …
ja ho mám tiež… už dávno akurát mám na ňom 2x TF 12 PRO (za cenu 21 € za oba dokopy 😛 ) …oproti pôvodným sú tichšie pri vyšších otáčkach a neklikajú 😛 avšak v chladiacom výkone pri hlučnosti, ktorú mám rád som zásadný rozdiel nezaznamenal 😉
inaq, si si istý? 😛
ja viem, že PCAnalytics nie je niečo čomu sa dá veľmi veriť, ale
https://www.youtube.com/watch?v=88MRhkXJC0A
alebo tu je iná výmena:
https://www.youtube.com/watch?v=YVu4F8aC3G8
Vypadá to, že by se doprostřed vešla i T30. Na tuning je Phantom Spirit jednoznačně lepší.
asi ide…ale len veľmi zťažka,
a asi sa musia mierne roztiahnuť veže.
Ja som nameral čosi pod 30mm medzi vežami pri mojom kuse (iba pravítkom, nemám mikrometer), tak by som tipol 29,8mm (ale vieš, že som trochu menej zrakovo obdarený 😀 )
To vypadá skvěle. Postavit to proti drahým D12L a U12A by mohlo přinést zajímavé výsledky.
Testy potvrzují, že chladící výkon patří k naprosté vzduchové špičce.
Viz např: https://www.tomshardware.com/reviews/thermalright-phantom-spirit-120-review
Jasně, ale váhově a rozměrově už může být pro dost lidí ve výchozí konfiguraci zbytečně moc.
@Vagi Jak máš konfigurované ty P12; máš je orientované na push, nebo pull, a řešil jsi nějak odstup otáček mezi nimi?
@ the patient Ventilátory jsou klasicky v režimu PUSH a jelikož mám verzi PST, tak mám oba na jednom kabelu řízené deskou.
https://postimg.cc/6700St8D
No chtěl jsem říct, možná bych s tím zkusil trochu laborovat, je tam prostor na hraní. P12 hlavně vyvíjejí vyšší tlak v pull konfiguraci 🙂
Díky za nápad. Jako R9 5900X to uchladí v pohodě, ale prostor pro hraní tam je, to máš pravdu 😉
Za mě Deepcool AK400 ZDP. No a pak asi z vlastní stáje Fortis. Ten je přeci jen univerzálnější, co do chladícího výkonu.
Fortis 5 do pribudne do testov v januári, určite. Dokonca v novej, doposiaľ nevydanej podobe. Viac k tomu asi momentálne prezrádzať nemôže. DeepCool AK400 ZDP by asi dopadnúť mohol. Možno ho má niekde i Pavel (testoval ho…) a pokiaľ už nie, tak si zase oň napíšeme. 🙂
Na AF 36 jsem samozřejmě taky zvědavý. Když si člověk dá práci dohledat co nejnižší cenu, nebo je dost trpělivý, aby počkal na slevu, tak je to dost muziky.
Nj, …a to „chudobní“ Nemci ho majú vcelku často pod 20€ 😮
https://geizhals.de/arctic-freezer-36-acfre00121a-a3144218.html
A keby tak ešte existoval variant Frezeer 36 s jedným ventilátorom, ktorý by mohol byť aspoň o 5? eur lacnejší…
Ešte mi napadlo, asi jediný ďalší dvojvežiak (okrem TR) s cenou pod 40€, ktorý má na sebe už skôr spomínané ventilátory 😛
https://www.idcooling.com/product/detail?id=496&name=FROZN%20A620%20PRO%20SE
Ale, na quasare oproti svojmu väčšiemu bráškovi trochu pohorel 🙁 … pokiaľ má pamäť neklame
A tak nie, toho na quasare netestovali…to bol PCCOOLER CPS RT620
Tých 620 je habadej…sa v tom človek stráca 😀
… ešte poznámka: samozrejme výkon mal ten RT620 vcelku slušný, ale oproti iným 620 zaostával 😛
Od PCCooler sú na ceste nové 360 mm vodníky a na re-test bude čakať aj RZ820. 🙂
No tak to je jasné 😛 …a tipujem, že nebude sám 😉
Ozaj, G2 budeš testovať na platforme AM5 aj/s offsetom?
Ozaj, …mi napadol titulok na dvojtest RZ820 vs G2
„O titul v ťažkej váhe, 2. kolo“
😛
Ozaj, a nepribalili ti aj
https://www.pccooler.com/details/128
Nepribalili, možno nabudúce… 🙂
Za mě můžou oba počkat za provazy ringu do doby, než budeme znát výsledky NH-U12A.
Jasné, výsledky NH-U12A budú dôležité.
Váš spřátelený Datacomp má v nabídce chladiče Jonsbo, které jsou docela podobné nabídce ID, nebo 3RSYS. Nechystáte otestovat třeba CR-1000 EVO, který má být za dveřmi?
Všetko, čo má Datacomp v ponuke, je možné. Začali sme s nimi spolupracovať hlavne preto, aby sme sa dostali k veciam, ktoré nedokážeme zabezpečiť priamo od zdroja. To je zatiaľ aj prípad Jonsbo. 🙂
–„…Začali sme s nimi spolupracovať hlavne preto, aby sme sa dostali k veciam, ktoré nedokážeme zabezpečiť priamo od zdroja…“
No, takže keď sa podarí zohnať ten TF12 PRO, tak potom by sa dal ešte od Datacompu zapožičať aj P28
https://datacomp.sk/lian-li-uni-fan-p28-ventilator-120-mm-3-ks-cierny_d461462.html
…som totiž zvedavý či budú tak jasne dominovať ako na quasare … 😛
Samozrejme, všetko má svoj čas…a plán je plán … samozrejme, rešpektujem 😉
Zabudol som zakončiť citačný tag…hlava deravá 🤦
Tak vzorky chladičov Jonsbo CR-1000 Evo by mali byť čoskoro na ceste. No, uvidíme… 🙂
Asi už musím začať nosiť okuliare 😀
Vlastnosti
…
Šesť 6 mm heatpipe
…
https://datacomp.sk/jonsbo-cr-1000-evo-argb-black-chladic-cpu_d475263.html
…kua, ja vidím len 4
Inaq v podobnej cene je V2, ktoré má už naozaj 6 heatpipes
https://datacomp.sk/jonsbo-cr-1000-v2-pro-argb-cierny_d496930.html
To je s ohledem na cenu taky zajímavý kousek. Na mironetu ho dokonce mají za necelou pětistovku, tomu se těžko brání.
Tak to je parádna ponuka. Budú to už roky, čo sa chýstam Jonsbo napísať. Tak teda konečne teraz. 🙂
Dobrý postreh. Vďaka! Pri najbližšej príležitosti ich na tú chybku upozorním. 🙂
Kdyz porovnavate Black s sedym, kde jsou hodnoty sedeho ?
Projevila se teorie ze cerne teleso ma vetsi tepelne vyzarovani nez bile ?
O kolik presne je teda cerna lepsi nez bila ?
Zatiaľ nevieme, nemáme porovnané. Rozdiel môže byť každopádne aj opačný, v neprospech čierneho variantu. Záleží asi aj na tom, akým fyzikálnym spôsobom je čiernej úpravy dosahované. Na tieto detaily sú výrobcovia často skúpi.
PS: Teraz neviem, čo to bol presne za chladič, ale nejaké porovnanie čierneho s nečiernym pasívom s inak rovnakými parametrami a aj s rovnakým ventilátorom v starších testoch máme? Nespomeniem si na presné modely (NH-U12A/chromax.black to asi nebude…), ale tuším ten rozdiel bol zanedbateľný, pod rozlíšením meracích postupov? Hmm…
„Medzi lacnými modelmi výborný chladič…“ – žiadne iné lacné tower chladiče ste v tomto článku netestovali. Na základe čoho v závere článku tvrdíte, že to je „výborný lacný chladič“?
„… pre strednú triedu moderných procesorov Intel a AMD“ – žiadny AMD/Intel procesor zo strednej triedy ste v článku netestovali.
Máte dojem, že ľudia sú bezduché schránky (empty shell), ktoré poľahky uveria hocičomu, čo napíšete, bez toho, aby ste to doložili faktami (poprípade doložili matematickými modelmi alebo počítačovými simuláciami)?
Prečítajte si prosím nejaké vedecké články (z ľubovolnej oblasti) napríklad na Google Scholar. Ďakujem.
Endorfy Fera 5 Black už byl testován dříve Pavlem Sekerkou. Výsledky nalezneš v posledním velkém srovnání u recenze DC Assassin IV VC Vsision. Že už jednou metodikou prošel, je také zmíněno v perexu a prvních větách aktuálního testu. Dat k takovému verdiktu je dost.
— „… žiadne iné lacné tower chladiče ste v tomto článku netestovali…“
A viete, že Fera 5 Black testoval kolega, kde je tých konkurenčných chladičov v porovnaní… naozaj mnoho? Týmito dátami sa dá trochu pomáhať, nie? 🙂
— „Máte dojem, že ľudia sú bezduché schránky (empty shell), ktoré poľahky uveria hocičomu, čo napíšete…“
Taký dojem teda fakt nemám.