Thermalright oživuje Silver Arrow IB-E. Prichádza revízia B

Staro-nový Silver Arrow dostáva podporu nových pätíc

Chladiče Silver Arrow patrili z pohľadu chladiaceho výkonu k hmotnosti vždy k tomu najefektívnejšiemu na trhu. V posledných rokoch však táto séria skôr upadávala, až sa teraz znovu začali objavovať nové modely, vrátane toho na Threadripper. Na aktuálne platformy AMD AM4 a Intel LGA 2066 je pripravený ale už i „strieborný šíp“ kedysi dizajnovaný na Ivy Bridge Extreme. Čo ďalšie sa zmenilo okrem podpory?

Ak ide o pasívnu časť, masterpiece Thermalrightu bol bezosporu Silver Arrow SB-E. Rebrovanie naformátované presne podľa tvaru rotorov (tj. k vruchu a spodku sa rebrá skracovali) sa v porovnaní s nástupcom v podobe Silver Arrow IB-E ukázalo v lepšom svetle. Pekne to je vidieť v testoch pri rovnakej nízkej hlučnosti.

Prvá revízia Silver Arrow IB-E mala už všetky lamely rovnako dlhé a v porovnaní s variantom SB-E má pasív i o chlp nižšiu hmotnosť (735 vs. 750 g). Nižšej efektivite sa tak nedá čudovať, keď SB-E využíval väčšiu plochu rebrovania rozumnejšie. Revízia B sa (žiaľ) v tomto smere nezmenila a celkovo je tých úprav minimum. To je i zrejme dôvod, prečo sa výrobca neodvážil chladič premenovať na Skylake-X. Detailnejší pohľad ale prezrádza, že predsa len nejde o pôvodný pasív. Ten „nový“ má podľa všetkého o jedno rebro menej, a to pri rovnakej celkovej výške. Rozstupy medzi rebrami by však nemali byť širšie. Podľa kót v nákresoch je o 2 mm výraznejší odstup základne od najspodnejšieho rebra. Práve v tomto prípade, pri takto úzkom twin-towery, je to však zvláštny krok. Z dôvodu, že na žiadnej doske konštrukcia pasívu nebude kolidovať s pamäťovými modulmi. Do takéhoto konfliktu príde až bočný ventilátor. Viac by sa teda hodilo nejaké to odklonenie od slotov RAM. Základňa v tomto prípade vytočená iba k slotom PCI Express, čo je už dnes, kedy sa osadzujú od pätice ďalej než kedysi, pomerne nedôležité.

Ďalšou záhadou sú použité ventilátory s vysokými štartovacími otáčkami. Po uvedení modelu Silver Arrow ITX (2015) s inovovanými ventilátormi s rozbehom od 300 ot./min, sa zdalo, že tento nedostatok je už za nami. Teraz to však tak nevyzerá.

Nech je už Silver Arrow IB-E v mnohých smeroch akokoľvek podivný, je treba uznať nesporné kvality jeho pasívu. Ten je podstatne ľahší než pasív Noctua NH-D15 a ak výrobca niečo nepokazil v konštrukcii heatpipe, základne a tak podobne, tak chladiacu kapacitu má prakticky rovnakú. Zmysel má teda i dnes a podpore nových pätíc sa tešíme. Cenu očakávame okolo 80 eur.

Thermalright Silver Arrow IB-E rev. B


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

DeepCool LP360: Na výkonnostnej špičke aj s ARGB LED

Kvapalinový chladič DeepCool veľmi dobre kombinuje pôsobivý vzhľad s veľmi vysokou chladiacou efektivitou (a celkovo vysokým chladiacim výkonom). Osvetlené sú ventilátory, blok s displejom, a pritom je tu možnosť na ochladzovanie najvýkonnejších desktopových procesorov, aké pre bežných spotrebiteľov sú. To, prirodzene, bez výkonnostných strát a dokonca s pomerne dobrou rezervou. Celý článok „DeepCool LP360: Na výkonnostnej špičke aj s ARGB LED“ »

  •  
  •  
  •  

BeQuiet! Silent Loop 3 (BW025): Základ v elitných ventilátoroch

Najnovší z kvapalinových chladičov BeQuiet! – Silent Loop 3 – dosahuje mimoriadne vysoký chladiaci výkon, za čo vďačí a to aj špičkovým 120 mm ventilátorom Silent Wings 4 (Pro). Vodník Silent Loop 3 s 360-milimetrovým radiátorom spĺňa kritéria a požiadavky, ktoré na chladiče zvyknú mávať najnáročnejší používatelia. Pre extra tichý chod bude ale nevyhnutné aj spomalenie pumpy. Celý článok „BeQuiet! Silent Loop 3 (BW025): Základ v elitných ventilátoroch“ »

  •  
  •  
  •  

Arctic má „profi“ variant vodníkov Liquid Freezer III (Pro)

Nové kvapalinové chladiče Liquid Freezer III Pro prichádzajú oproti starším modelom (Liquid Freezer III) bez Pro v označení s jednou veľmi dobre viditeľnou zmenou. Tou sú nové P ventilátory so siedmimi lopatkami (namiesto pre Arctic typickom v počte piatich). Potom je tu ale aj nadštandardne hrubý profil radiátorov, pre ktorý má byť takisto dosahovaná vysoká chladiaca efektivita. Celý článok „Arctic má „profi“ variant vodníkov Liquid Freezer III (Pro)“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *