Základ 6 rovnakých hladín hluku...
Výber špičkových ventilátorov formátu 140 mm je síce pomerne úzky, ale je tu jeden model, ktorý vás môže zaujímať. A to najmä vtedy, keď chcete pri nízkej hlučnosti „to najefektívnejšie“ na radiátor. Určité znaky Toughfan 14 Pro high-endu síce neprislúchajú, ale pokiaľ ide o ochladzovanie radiátorov, tak v tejto disciplíne ventilátor Thermaltake nemá príliš konkurenciu. Miesto v tichých zostavách si obháji. Aj keď…
Základ 6 rovnakých hladín hluku
Je niekoľko možností, podľa čoho normalizovať testovacie režimy pre ventilátory. V predošlej kapitole sme už písali o tom, že snáď najmenej vhodná možnosť sú rovnaké otáčky.
Na zváženie sú nastavenia podľa rovnakého statického tlaku či prietoku, ale za najrozumnejšie dlhodobo považujeme normalizovať meracie režimy podľa rovnakých hladín hluku. Jednak preto, že decibely sú logaritmická jednotka a všetky ostatné škálujú lineárne, ale hlavne preto, že podľa rovnakých hladín hluku sa zorientujete najrýchlejšie. Najjednoduchšie sa dá porovnať efektivita ventilátorov práve podľa toho, aké dosahuje výkonnostné vlastnosti pri rovnakej úrovni akustického tlaku. To je zo všetkých možností tá, ktorú si dokáže väčšina ľudí najlepšie predstaviť a odraziť sa od nje pri posudzovaní iných veličín.
Jednotlivé režimy hladín hluku sú nastavované od nízkych úrovni plynulo až k vyšším úrovniam. pri testovaní si tak nájdu svoje výsledky všetci používatelia bez ohľadu na to, či preferujú veľmi tichú prevádzku na hranici počuteľnosti alebo je prvoradý vysoký výkon.
Najtichší režim zodpovedá 31 dBA, za ním nasledujú 33 dBA a pre každý ďalší režim pripočítavame 3 dBA, ktoré hladinu hluku vždy zdvojnásobujú (36, 39, 42 a 45 dBA). Nakoniec ventilátory meriame pri maximálnom výkone. To už má každý trochu inú hladinu hluku, ktorú takisto uvádzame. V prípade, že medzi výsledkami pri niektorom ventilátore chýbajú namerané údaje znamená to, že nebolo možné nastaviť na cieľovú hladinu hluku. Či už preto, že jeho minimálne otáčky presahujú najtichší režim 31 dBA alebo naopak preto, že je ventilátor pri maximálnom výkone tichší než 45 dBA.
Je dôležité dodať, že naše merania hladiny hluku sú neporovnateľné s hodnotami, ktoré uvádzajú výrobcovia ventilátorov v špecifikáciách. To už len z toho dôvodu, že okolo snímača hlukomeru používame goliér v tvare paraboly, ktorá zvyšuje citlivosť. Dôležité je to preto, aby bolo možné rozlíšiť a nastaviť na rovnakú hladinu hluku aj režimy pri veľmi nízkych otáčkach, špeciálne 31 dBA.
Aby bolo rozlíšenie dostatočné, tak je hlukomer vedľa ventilátora pomerne blízko. Vzdialenosť medzi rámčekom a snímačom je 15 centimetrov. Snímač je pritom situovaný tak, aby nedochádzalo ku skresleniu, respektíve aby merania hladín hluku neovplyvňovalo prúdenie vzduchu. Preto je hlukomer nacentrovaný z profilu kolmo na rámček, ktorý definuje hĺbku ventilátora. Všetko je vždy pod rovnakými uhlami a v rovnakej vzdialenosti. Na presné a vždy rovnaké nastavenia vzdialeností používame sklonomer a značky.

Na meranie hlučnosti používame hlukomer Reed R8080. Ten v reálnom čase umožňuje priemerovanie vzoriek, čo je dôležité na presné vyladenie jednotlivých režimov. Ventilátory ladíme dovtedy, pokým nie je dosahovaná stanovená hladina hluku s presnosťou na dve desatinné miesta, napríklad teda 31 dBA. Hlukomer je jediný prístroj, ktorý kalibrujeme v rámci nášho testlabu. Ostatné prístroje máme skalibrované príslušnými technickými ústavmi. V prípade hlukomeru sa však vyžaduje kalibrácia pred každým testovaním a preto máme vlastný kalibrátor. Ten je už podľa etalónu skalibrovaný externe.
- Contents
- Detaily Thermaltake Toughfan 14 Pro
- Prehľad špecifikácií výrobcu
- Základ metodiky, veterný tunel
- Montáž a merania vibrácií
- Počiatočné zahorenie a záznam otáčok
- Základ 6 rovnakých hladín hluku...
- ... a farba zvuku (frekvenčná charakteristika)
- Merania statického tlaku...
- ... a prietoku vzduchu
- S prekážkami je všetko inak
- Ako meriame spotrebu a výkon motorčeka
- Merania intenzity (a spotreby) osvetlenia
- Výsledky: Otáčky
- Výsledky: Prietok bez prekážok
- Výsledky: Prietok cez nylonový filter
- Výsledky: Prietok cez plastový filter
- Výsledky: Prietok cez šesťuholníkovú mriežku
- Výsledky: Prietok cez tenší radiátor
- Výsledky: Prietok cez hrubší radiátor
- Výsledky: Statický tlak bez prekážok
- Výsledky: Statický tlak cez nylonový filter
- Výsledky: Statický tlak cez plastový filter
- Výsledky: Statický tlak cez šesťuholníkovú mriežku
- Výsledky: Statický tlak cez tenší radiátor
- Výsledky: Statický tlak cez hrubší radiátor
- Výsledky: Statický tlak, efektivita podľa orientácie
- Realita vs. špecifikácie
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku bez prekážok
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s prachovým filtrom
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku so šesťhrannou mriežkou
- Výsledky: Frekvenčná charakteristika zvuku s radiátorom
- Výsledky: Vibrácie, súhrnne (dĺžka 3D vektora)
- Výsledky: Vibrácie, os X
- Výsledky: Vibrácie, os Y
- Výsledky: Vibrácie, os Z
- Výsledky: Spotreba (a výkon motorčeka)
- Chladiaci výkon na watt, prietok vzduchu
- Chladiaci výkon na watt, statický tlak
- Prietok vzduchu za euro
- Statický tlak za euro
- Výsledky: Osvetlenie – svietivosť a spotreba LED
- Výsledky: Pomer spotreby LED k spotrebe motorčeka
- Hodnotenie
Koreluje to s mojimi 12, za nylonovým filtrom sú tiché a robia riadny prievan, ale na šesťuholníkovej mriežke musel medzi ne ísť (kvôli zvuku) silikón…
Ale čakal som aj tak vyšší nereštriktívny statický tlak 🙁
Pri tých rýchlostiach (Toughfan 14 Pro) a hlučnosti je statický tlak na 140-milimetrový ventilátor slušný. S väčším celkovým prierezom sa zväčšuje aj plocha, cez ktorú v rámci pôsobenia spätného tlaku uniká viac prúdnic vzduchu, než ako u napríklad 120 mm ventilátorov. Špičkové 140 mm majú ale, samozrejme, výhodu vo vyššom prietoku na jednotku hlučnosti, takže ten úbytok prietoku (vplyvom relatívne nižšieho statického tlaku) vychádza z vyššieho základu (ako je u menších ventilátorov). Najvyšší statický tlak majú najmenšie ventilátory. Napríklad pri tomto 40 mm s 10 000 ot./min Alphacool uvádza až 11,92 mm H2O (aj keď v skutočnosti to bude tak deleno dva :)), ale je to teda vždy pri veľmi nízkom prietoku (<20,39 m3/h). 🙂
Jasné, to rozumiem…ale myslel som v porovnaní s inými 14, napr. A14… predsa, má LCP a cca. typhoon geometriu lopatiek
Mrkni na výsledky „Statický tlak cez radiátor“. Podľa niektorých nezmyselné merania, ale stále ich vnímam ako dobrý výskumný materiál na hľadanie rôznych korelácií. S radiátorom je dokonca dosahovaný vyšší statický tlak ako bez neho (bez prekážky), čo je pomerne paradoxné (neviem, či sme zaznamenali už niekedy niečo podobné, minimálne si nespomínam…). Každopádne, opakovane to takto škáluje a mohlo by to znamenať, že v interakcii s radiátorom pri tejto geometrii v tomto (140 mm) priereze sa radiátor podieľa na tom, aby mimo jeho vlastné pôsobenie (odpor radiátora) unikalo „jalovým“ prierezom menej vzduchu.
Dobre to ukazuje aj na to, k ako nesprávnym záverom sa môže človek dostať, keď vychádza iba z P/Q kriviek, v rámci ktorých sa prietoku meria pri nulovom statickom tlaku a statický tlak zase pri nulovom prietoku. Predikcia „správania sa ventilátora v praxi, na radiátore“ z takýchto údajov tak bude práve v tomto prípade (TF 140 Pro) zavádzajúca.
–„neviem, či sme zaznamenali už niekedy niečo podobné, minimálne si nespomínam…“
Nepozeral som to všetko, ale pri hladine 39 dBA ma Deepcool FK120 na hrubom radiátore 1,07 a bez prekážok 1,02 [mm WC] … takže TF14 Pro nie je prvý … ale je určite prvý s tak výrazným rozdielom :-)…
…
Možno by bolo zaujímavé zistiť ako sa to chová na ToughLiquid Ex Pro … možno to psychoakusticky optimalizovali na henten AIO … a bude tam dopadať ešte lepšie 😛 …ale to asi až v inom živote …alebo na planéte, kde majú viac ako 24 hod/deň 🙂
— „Deepcool FK120 na hrubom radiátore 1,07 a bez prekážok 1,02 [mm WC] … takže TF14 Pro nie je prvý …“
A práve ten má veľmi podobnú geometriu lopatiek ako TF 14 Pro. Síce sa zvykne pripodobňovať Gentle Typhoon, ale tie (GT) majú výrazne kratšie nábežné hrany. Lopatky ventilátorov, ako sú Thermaltake TF 14 Pro či DeepCool FK120 vychádzajú „viac zo zákruty“, takže sú dlhšie.
Takže ešte zopár takýchto výsledkov na viacerých ventilátoroch a môžeme sa do toho viac ponoriť a hľadať korelácie, ktoré môžu byť dobrý indikátor pri posudzovaní toho, ako sa pri predikciách do praxe (ne)dá vychádzať z P/Q kriviek. 🙂
No tak třeba zrovna oproti FK120 má TF přinejmenším zdánlivě (těžko soudit z fotek s různou perspektivou) výrazně větší jalový průřez. Výsledky při nulovém průtoku se daly předvídat.
Toto mala byť asi reakcia na môj komentár vyššie … tuto teraz sme rozoberali, že existuje v databáze ešte jeden ventilátor, ktorý má statický tlak na radiátore vyšší ako bez neho.
Ale to čo píšeš/te je pravda…aj keď jalová časť priemetu je len jedna zložka rovnice.
Taký FD Aspect 14RGB má oveľa väčšiu jalovú časť ako FD Venturi 14 napriek tomu má výrazne vyšší statický tlak s/aj bez prekážky (a to na veľmi podobných otáčkach).
https://www.hwcooling.net/fractal-design-aspect-14-rgb-pwm-vacsi-prierez-vyssi-prietok-na-dba/
https://www.hwcooling.net/fractal-design-venturi-hp-14-pwm-hlavne-zastavit-vibracie/
— „to na veľmi podobných otáčkach“
No, to ťažko povedať. Ako je uvedené v poznámke v kapitole s rýchlostnými meraniami:
Ako vieš, tak vplyvom rôzneho odporu rôzne ventilátory (hlavne v závislosti od vlastností použitého motorčeka) reagujú rôzne. Na skúmanie týchto závislostí sa treba na veci okolo toho, ako to ktorý ventilátor má, sa treba zamerať zvlášť. Pre štandardné testy sa tieto sledovania vyškrtli, neprišlo mi to do praxe dostatočne prínosné. Respektíve dostupné časové okno na jeden ventilátor sa dá podľa môj názoru zaplniť užitočnejším spôsobom. Hoci áno, teraz by sa tieto údaje hodili. Získať sa však dajú ale aj spätne, vo vyhradených testoch iba pre vybrané ventilátory, o ktorých správaní sa chceme vedieť „ešte viac“. 🙂
Určitě je možno tento vzor různě ladit a i dosáhnout vyššího výkonu při stejné úrovni hluku. Ale asi se shodneme, že dobrým předpokladem k dosažení vysokého statického tlaku je důraz na vysoký účinný průřez. Ve srovnání s FK120 je to jen očividné více než jinde. Vzal bych právě zavděk spíše srovnání aktuálnějších modelů, které už budou stát i na lepším součástkovém základu. Venturi už tady může doplácet na svůj věk.
— „… dobrým předpokladem k dosažení vysokého statického tlaku je důraz na vysoký účinný průřez. Ve srovnání s FK120 je to jen očividné více než jinde…“
Jasné, to určite áno. S Bufom sme ale riešili niečo trochu iné. A síce, prečo je možné, že pri týchto ventilátoroch (TF 14 Pro a FK120) dochádza k javu, že je „cez radiátor“ dosahovaný vyyší statický tlak ako v situácii „bez prekážky“. Prietok vzduchu je, samozrjeme, nižší vždy. 🙂
Jasně, já jsem v tom místě navázal, protože zmínil FK120. Už nebudu rušit 🙂
Rozhodne nejde o žiadne rušenie a som fakt rád, že sa tu bavíme o hĺbavejších veciach. Na iných miestach obvykle stačí, že „niečo nejako vyšlo“ a „prečo práve tak“ býva už mimo záujem.
Všeobecne je dobré hneď vedieť aj to, z akých dôvodov niektoré papierové parametre (napríklad tie pôvodné pri Apex Stealth Metal) nedávajú príliš zmysel. 🙂
Určite nejde iba o jalový prierez, ale aj o výkon motora v danej záťaži, štruktúru materiálov a, samozrejme, v neposlednom rade aj o geometriu. A je x ďalších vecí, ktoré treba pri výsledkoch zohľadňovať/posudzovať…
— „těžko soudit z fotek s různou perspektivou“
V rámci prvej kapitoly sú všetky ventilátory fotené vždy z rovnakej perspektívy. Čelne zozadu i spredu. Malé rozdiely v uhloch, pod ktorými sú lopatky tvarované, ale prirodzene nejde.
This fan occasionally makes a strange noise.
The reason is that the magnets on the back are not tightly matched and are caused by collisions within the space. They will disappear after the magnets are fixed.
Thank you for a possible explanation of the phenomenon described in the review. We have also added this statement of yours to the text of the article as a possible cause. Some units are indeed noisier and clack in some positions. The English version will be published on Wednesday and you are welcome to discuss it below. We would be glad if you could write something on this topic there and perhaps add some more details? Well, I will leave that up to you. 🙂
Bůh ví proč jsem si domýšlel, že testujete GTčko. Tak jsem trošku zklamaný 🙃
Podobná farba, podobný tvar. Gentle Typhoon v 120 mm už otestovaný máme. Jasné, potom sú tam ešte tie vysokorýchlostné varianty s obručou tiahnucou sa stredom lopatiek, k tým sa v stave nových ale nejako nemôžem dostať.
Mám na mysli Toughfan GT, ty s vyměnitelnými rotory.
Nemá Thermaltake s vymeniteľnými rotormi iba SWAFANy?
Máte pravdu, Ľubo. Jde o řadu SWAFAN. Ty jsou asi mimo váš natřískaný plán, co?
Áno, výhľadovo sú mimo plán, ale tento rok ich snáď dáme. 🙂
140mm vetraky maji prekvapive o dost nizsi zivotnost nez 120mm.
Narazil jsem na tento fakt nedavno. Proc to tak je netusim, treba cinani pouzivaji stale stejne designy a materiialy na motureek i lozisko ?
Kazdopadne by bylo zajimave udelat test, „prubezny“.
Vzit alespon 5 vetraku, nastavit si testovaci provoz hodina toceni, 5 minut klid. Anechat to bezet 24/7.
Kazde tri mesice pak udelat premereni hluku a otacek.
PO roce (8,5 tis motohodin ) bychom ziskali zajimavejsi Vysledek.
Zejmena pro pomer cena vykon. Pokud totiz vetrak po roce odejde, je tento pomer prachbidny a vyrobek nelze doporucit.
Osobne by som skôr očakával, že nižšiu životnosť budú mať menšie ventilátory, pokiaľ sú postavené na rovnakom základe (rovnaký motorček, rovnaké ložiská…), pretože majú typicky vyššie pracovné rýchlosti. Otázka ale je, na aké nastavenie sa MTBF vzťahuje. Možné maximum? Minimum? Alebo nejaká normalizovaná rýchlosť? A vôbec, čo MTFB znamená, ako sa stanovuje (odhadom?). Nebol by namiesto strednej doby medzi poruchami zaujímavejší rozptyl?
Pokud jsi narazil na obecně platný fakt, máš ho čím doložit a na co tedy takové testy? Nebo jde spíš o anekdotické pozorování?
Ja ti neviem. Arctic MTTF neuvádza ale dáva rovnako dlhú záruku na 140 aj 120mm fany takže nepredpokladá pri 140mm kratšiu životnosť, Noctua uvádza pre všetky fany na ktoré som klikol (od 40mm do 200mm) rovnaké MTTF… kde máš tie rozdiely medzi rozdielnymi veľkosťami tých istých fanov?
K tomu tvojmu návrhu testu, 5 vetrákov mám, Arctic P14 PWM PST, krútili sa 4 roky v 3 rôznych bedniach, absolútne nič im nie je, stále ich používam. 5 vetrákov check, viac ako 8,5tis motohodín check, stačí tak? 🙂
== kde máš tie rozdiely medzi rozdielnymi veľkosťami tých istých fanov?
pri patrani po velkem vetraku co vydrzi, jsem na nekolika forech, (ne nemam odkazy) narazil na uzivatele kteri si stezovali na to ze velke vetraky zvysuji svoji hlucnost vice (rychleji) nez male.
Udaje vyrobcu jsou v dnesni dobe spise „pro ilustraci“. viz. zivotnost OLED, spotreba CPU, atd.
== K tomu tvojmu návrhu testu, 5 vetrákov mám, Arctic P14 PWM PST, krútili sa 4 roky v 3 rôznych bedniach, absolútne nič im nie je, stále ich používam. 5 vetrákov check, viac ako 8,5tis motohodín check, stačí tak?
Dik za info.