Trojtest dosiek s Intel Z490: Asus, Gigabyte a MSI

MSI – UEFI a obslužná aplikácia

Desiata generácia procesorov Intel Core je spojená s množstvom kontroverzie a nekompatibilita so starými generáciami je jednou z nich. K novému procesoru preto potrebujete aj novú základnú dosku s čipsetom Z490. V tomto článku sa preto pozrieme na trojicu nových dosiek, ktoré sme preverili naprieč širokým spektrom testov a bližšie sa pozreli aj na spotrebu, teploty a správu taktovacích frekvencií.

UEFI a obslužná aplikácia

Rovnako ako Aorus a Asus aj MSI má svoj vlastný dizajn a layout BIOSov. Typicky je v čierno-červenej farebnej kombinácii.

V režime Easy máte opäť dostupné základné nastavenia a informácie ako XMP, poradie bootovateľných zariadení a pod. Z testovaných dosiek je tento Easy mode asi najobsiahlejší.

Pokročilí režim sa sústreďuje okolo kariet po oboch bokoch, ktorých obsah sa následne zobrazí v strede. Je to nekonvenčné v porovnaní s Aorus a Asus, ale bez pochyby zaujímavé.

Nechýba nastavenie a monitorovanie ventilátorov a chladenia.

Špecialistou je Board Explorer, kde si viete pozrieť aktívne komponenty na doske a čo je kde zapojené, prípadne akú má daný komponent teplotu. Toto je naozaj skvelá funkcia, na ktorú sa vždy pri MSI doskách teším.

V klasickom menu potom nechýbajú nastavenia.

Možnosti pretaktovania a uloženia profilov.

Desktopová aplikácia MSI Dragon Centre slúži na správu zariadenia, inštaláciu ovládačov a podobne.

Nechýba vytváranie profilov, monitorovanie záťaže či Gaming Mode pre vybrané aplikácie. Upraviť si tiež môžete nastavenia zobrazenia displeja.

Tradične je tu aj ovládanie RGB pod označením Mystic Light.

Dragon Center síce ponúka všetky základné funkcie, ktoré by ste mohli potrebovať, konkurencia však v ich aplikáciách ponúka aj nejakú pridanú hodnotu navyše. DC preto vyzerá v porovnaní trochu chudobne. Toľko k poslednej doske, poďme na testy.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

TUF Gaming BE3600: S rozumnou cenou proti top modelom

Asus TUF Gaming BE3600 prináša WiFi 7 za dostupnú cenu a nestráca ani súboji so staršími modelmi z vyšších tried. Router v našom teste prekvapil vysokým výkonom a ukázal, že aj zariadneie za priaznivú cenu môže ponúknuť špičkovú rýchlosť aj špičkovú stabilitu. Zdá sa, že tu máme tu nového favorita pre hráčov a náročných používateľov. Poďte sa naňho pozrieť. Celý článok „TUF Gaming BE3600: S rozumnou cenou proti top modelom“ »

  •  
  •  
  •  

Test Asus Astral LC GeForce RTX 5090 OC Ed.: Extrém s AiO

Nevýhodou extrémně výkonné GeForce RTX 5090 je vysoká spotřeba velkého čipu GB202. I když výrobce osadí na kartu špičkový vzduchový chladič, je nutné ještě zajistit dostatečně výkonné systémové chlazení, které ze skříně odvede teplo vydávané bezmála 600W kartou. Karty s vodním chlazením AiO mohou ale nabídnout ještě lepší provozní vlastnosti díky většímu chladiči s trojicí 120mm ventilátorů a ohřátý vzduch odvádět rovnou ven ze skříně. Celý článok „Test Asus Astral LC GeForce RTX 5090 OC Ed.: Extrém s AiO“ »

  •  
  •  
  •  

Asus ROG Strix B860-G Gaming WiFi: Micro ATX? Tiež možnosť

Menší formát, ale stále dobrá pripravenosť aj na najvýkonnejšie procesory. Základná doska ROG Strix B860-G Gaming WiFi má dostatočne robustnú napájaciu kaskádu aj pre Core Ultra 9 285K a jej výhoda je napríklad v menšej výške. To túto základnú dosku predurčuje na použitie v nižších a celkovo v priestorovo úspornejších skrinkách, ktorých je na trhu poskromne podobne ako slušnejších základných dosiek μATX. Celý článok „Asus ROG Strix B860-G Gaming WiFi: Micro ATX? Tiež možnosť“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *