Trojtest dosiek s Intel Z490: Asus, Gigabyte a MSI

Aorus – Pohľad pod kapotu

Desiata generácia procesorov Intel Core je spojená s množstvom kontroverzie a nekompatibilita so starými generáciami je jednou z nich. K novému procesoru preto potrebujete aj novú základnú dosku s čipsetom Z490. V tomto článku sa preto pozrieme na trojicu nových dosiek, ktoré sme preverili naprieč širokým spektrom testov a bližšie sa pozreli aj na spotrebu, teploty a správu taktovacích frekvencií.

VRM, čipset a chladenie

Doska ponúka 9-fázové VRM v konfigurácii 8+1.  8 fáz je pre CPU, 1 pre SOC. CPU MOSFETy sú 90A Intersil ISL99390 Smart Power Stage od Renesas a SoC používa 50 A Vishay SiC651A. Ovládač PWM jw Intersil ISL69269. 10-vrstvové PCB je taktiež ukážkové. Prúdová kapacita by mala byť až 810 A, z toho čisto pre Vcore 720 A

   

Na napájanie procesora zo zdroja slúži jeden 8-pin, čo by malo na bežné používanie stačiť, no môže byť obmedzením, ak by ste chceli na doske prevádzkovať vysoké OC na procesoroch Core i9-10900K. Na to ale táto doska primárne určená nie je.

Pod slotom M.2 je ukrytý nový čipset Z490.

Na rozobranie dosky je potrebné najskôr odstrániť plastové krytky chladiča VRM.

Heatsink VRM je prekvapivo veľký, kedže spája obe kaskády s čipsetom a samotné kusy hliníka sú prepojené pomocou heatpipe. Celá zostava váži 146 g.

Zadný backplate má 50 g a dotykové plochy so zadnou stranou VRM majú teplovodivú podložku.

Heatsinky SSD sú dva, ako sme si už ukázali. Menší, vnútorný, rebrovaný má 23 gramov a veľký 91 g.

Posledná časť, ktorá sa dá rozobrať je samozrejme kryt I/O, ktorý má vnútornú časť mäkkú, aby dobre priliehal k samotným konektorom.

Samotná doska váži 772 gramov a po odobratí všetkých súčiastok len 412 g.

V ďalšej časti sa pozrieme na BIOS a obslužnú aplikáciu.

  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Asus představil mini PC řady NUC 15 Pro

Modely NUC 15 Pro jsou vybaveny nejnovějšími procesory Intel Core Ultra (Series 2), pamětí DDR5 o frekvenci 6400 MHz a grafickou kartou Intel Arc, díky čemuž nabízejí rychlé a efektivní výpočetní procesy. Pokročilá Intel WiFi 7 navíc zaručuje mimořádně rychlé připojení pro bezproblémovou spolupráci. NUC 15 Pro představuje bezkonkurenční kombinaci výkonu a inovativního designu, která vylepší úroveň různých pracovních postupů. Celý článok „Asus představil mini PC řady NUC 15 Pro“ »

  •  
  •  
  •  

Nad rámcom základu: Asus ROG Strix B850-F Gaming WiFi

Medzi základnými doskami B850 relatívne drahší model. Ale taký, čo vo viacerých smeroch predbieha cenovo ekvivalentné aj základné dosky X870(E). To vlastnosťami, ktoré sa priamo neviažu na použitý čipset, ale o tie často ide. Základná doska ROG Strix B850-F Gaming WiFi tak eventuálne nakoniec môže byť presne tým, čo do výkonnej a nadčasovej konfigurácie hľadáte. Tým môžu byť napríklad aj dva sloty M.2 s podporou PCIe 5.0. Celý článok „Nad rámcom základu: Asus ROG Strix B850-F Gaming WiFi“ »

  •  
  •  
  •  

Ladíme Asus ROG Astral RTX 5080: jak snížit hlučnost a spotřebu

Minulý týden jsme se podívali na Asus ROG Astral GeForce RTX 5080 OC Ed. Má výkonný chladič, ale ve výchozím nastavení žene regulace ventilátory do vysokých otáček a karta není zrovna tichá. Proto jsem ještě doměřil, jak se změní její chování, pokud snížíte otáčky ventilátorů, jaký vliv na výkon a ostatní provozní vlastnosti mají různá nastavení power limitu, nebo co udělá OC scanner s křivkou takt/napětí a jaký vliv to bude mít na vlastnosti karty a výkon. Celý článok „Ladíme Asus ROG Astral RTX 5080: jak snížit hlučnost a spotřebu“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *