Arctic P12 Pro
Svoju premiéru si odbili na kvapalinových chladičoch Liquid Freezer III Pro a je veľká šanca, že sa skôr či neskôr budú predávať aj samostatne – ventilátory Arctic P12 Pro. Pozoruhodné pri nich je, že oproti starším modelom prešli zmenou aerodynamického dizajnu. Ventilátory P12 Pro majú viac lopatiek, čo vedie k zmenám v správaní. V tomto článku sústredíme detaily, ktoré sú o nových P ventilátoroch známe.
Vývojársky tím Arcticu sa odhodlal k pomerne zásadnej zmene v dizajne ventilátorov používaných primárne na pasívoch (či radiátoroch) chladičov. Rotor nových modelov P12 Pro oproti „starým“ (P12/A-RGB či P12 Max) pozostáva až zo siedmich lopatiek. To namiesto piatich, ktoré sa stali pre „P“ ventilátory Arcticu ikonické.
Menší počet lopatiek tohto návrhu však znamenal, že pre zachovanie vysokého statického tlaku, musela na jednu lopatku pripadať pomerne veľká plocha. Inými slovami, lopatky ventilátorov P12 sú naozaj dlhé, čo pri použití materiálov s nižšou pevnosťou (ako je PBT, hoci s extra hrúbkou) viedlo k nežiaducim výsledkom. Tie sa prejavovali nadmerným zvlnením krútiaceho momentu, vyššími vibráciami a vo finálne hlučnejším akustickým profilom na nižších frekvenciách zvuku.
Arctic správanie uvádzané v texte vyššie chcel v priebehu času eliminovať alebo aspoň potlačiť. To nasadením obruče, ktorá spevňovala špičky lopatiek rotora. Takáto úprava prišla s ventilátormi Arctic P12 A-RGB. Isteže, kompromis a hľadanie spôsobov, ako by bolo možné pri zachovaní nízkych výrobných nákladov zdokonaliť existujúci dizajn.
Riešením v neskoršej fáze je, zdá sa, kompletná zmena aerodynamického dizajnu. To pri zachovaní rotorovej obruče, ktorá však spevňuje výrazne kratšie lopatky. Tých je už pri ventilátoroch P12 Pro „až“ sedem, teda o dve viac, než bývalo pri starších návrhoch.
Oficiálne špecifikácie prezrádzajú, že nové ventilátory Arctic P12 Pro majú rýchlostný rozsah do 3000 ot./min (600–3000 ot./min). To je výrazne nad rýchlosti P12 PWM (končiacich na približne 1800 ot./min), čoho výsledkom je prirodzene vyšší maximálny prietok vzduchu a ruka v ruke s ním aj statický tlak.
Inzerovaný prietok vzduchu (zrejme v prostredí s nulovým statickým tlakom) je 131 m³/h a statický tlak (pri nulovom prietoku?) zase 6,9 mm H2O. Aj na základe týchto parametrov môžeme predpokladať, že úbytok prietoku cez prekážku, obvykle s odporom zodpovedajúcemu radiátoru kvapalinového chladiča, bude nadštandardne malý.
Prietok vzduchu bez prekážky zrejme nebude rekordný, pretože ventilátory P12 max charakterizuje pomerne veľký rotorový rozbočovač a vonkajší prierez trochu zužuje aj obruč, ale to špičkovú efektivitu v cieľovom prostredí zrážať nemusí. Z dôvodu, že môžu mať tieto ventilátory nadštandardne vysoký statický tlak a pokles prietoku cez radiátor tak bude iba symbolický. To je, samozrejme, iba teória, ale taká ktorá nemusí byť vôbec nereálna, pokiaľ vychádzame z viditeľných konštrukčných vlastností ventilátorov P12 Pro.
Obruč tu, mimochodom, nie je iba pre tlmenie vibrácii a dosahovanie nižšej hlučnosti, ale takisto do určitej miery prináša výkonnostné benefity. Prúdnice vzduchu sa totiž od špičiek lopatiek neotrhávajú tak, ako v prípade, že by tu ona obruč nebola.
To, či bude možné ventilátory P12 Pro zakúpiť aj samostatne (mimo chladiče Liquid Freezer III Pro) ukáže až čas. Predpokladáme však, že sa tak stane. Neexistuje totiž príliš veľa dôvodov, prečo by sa Arctic rozhodol inak. Každopádne, čo a ako vymyslia, určite uvidíte. Tešíme sa.
V novom, 7-lopatkovom dizajne, existujú ventilátory P12 Pro s osvetlením ARGB LED (na chladičoch LF III Pro s kódovými označeniami ACFRE00184A a ACFRE00188A) aj bez neho (ACFRE00180A). Na úplnosť ešte treba dodať, že ventilátory P12 Pro používajú fluidné (FDB) ložiská rovnako ako posledné revízie všetkých ventilátorov P12 Max.
- Contents
- Arctic P12 Pro