Vychádza Grandis 3. Oproti 2 je ľahší, TDP zostáva rovnaké

Najvýkonnejší veživitý chladič SilentiumPC má nástupcu

SilentiumPC sype jednu novinku za druhou rýchlo ako nikdy predtým. Zatiaľ čo nedávno to boli low-endoví „Spartani“, teraz sa svetu ukazuje čerstvý Grandis 3. Tento twin-tower tvorí vrchol ponuky chladičov poľskej firmy a nadväzuje na vcelku úspešného predchodcu. Koncepčne sa od neho príliš neodlišuje a ponáša sa v duchu ladenia detailov, ktoré majú chladič zdokonaliť a snáď predsa len zvýšiť aj jeho účinnosť.

Chladič Grandis 3 by bol dobrý adept do súťaže s hľadaním piatich rozdielov. Veľa odlišností v porovnaní s Grandis 2 (XE1436) na ňom nenájdete. Viditeľná zmena  na tomto chladiči s dvoma vežami sú zúbky na všetkých dlhých hranách rebier. Predtým boli hraný hladké. Táto úprava by mala zmäkčiť nárazy prúdiaceho vzduchu a pri rovnakom prietoku (a statickom tlaku) by mal byť chod chladiča pre uši príjemnejší. Hrúbka veží napriek tomu zostala nezmenená, pretože ide iba o výseky, ktorými sa znížila aj celková absorpčná, resp. vyžarovacia plocha radiátora.

O koľko je ale pasív ľahší je otázne, keďže najväčšou premenou prešli ventilátory a špecifikácie uvádzajú celkovú hmotnosť (985 g, resp. 961 g pre variant s ventilátormi ARGB). Tá je nižšia o 45 – 59 gramov. Ventilátory (Grandis 2) Sigma Pro 120/140L sú nahradené Sigma HP (variant bez RGB LED) a Pulsar HP ARGB.

Chladiče SilentiumPC Grandis 3 (hore) a SilentiumPC Grandis ARGB Evo (dolu)

   

V obidvoch prípadoch sú takisto vo dvojici a zachovaná je aj kombinácia menšieho 120 mm formátu (na kraji) s väčším 140 mm (v strede). Tieto nové ventilátory však majú zhustené lopatky, ktorých je o dve viac (deväť celkovo) než bolo. Na jednu však bude pravdepodobne pripadať menšia plocha, no v spoločnom zábere by mohli pretlačiť viac vzduchu. Aj keď SilentiumPC žiadne podrobnosti k vlastnostiam nových ventilátorov neuvádza a zatiaľ sa samostatne ani nepredávajú. Z parametrov je však zrejmé, že sa zväčšoval rozsah rýchlosti s nižšími minimálnymi a vyššími maximálnymi otáčkami. Za zmienku stojí aj vypodloženie rámčekov gumenými podložkám, ktoré sú prevencia proti drnčaniu narážaním rámčeka o rebrá pasívu.

Oba ventilátory cez PWM štartujú už od 250 otáčok (bývalo 500 ot./min). Zatiaľ čo 140 mm končí na 1400 otáčkach ako aj predtým, tak 120 mm by mal byť so 1600 ot./min až o 200 obrátok rýchlejší a prostredný ventilátor tým pádom až tak „neškrtí“. Je tak otázka, či bude Grandis 3 vďaka tomu výkonnejší, alebo je to len kompenzácia za trojuholníkové výstrižky z rebier. Nejaký podstatnejší rozdiel v účinnosti sa zrejme očakávať nedá, aj keď by sme si to od tohto nového chladiča veľmi priali. SilentiumPC prízvukuje na to, že Grandis 3 vhodný na chladenie aj 10 a 12-jadrových procesorov po pretaktovaní. Tým naráža na Ryzen 9 3900X a očakávaný Core i9-10900K. Udávané TDP je 250 W.

   

Pozoruhodná je i základňa. Variant ARGB Evo s produktovým kódom SPC275 ju má oproti základnému modelu (SPC274) pokovenú. A nielen tú, ale i povrch heatpipe. Odhliadnuc od toho je základňa tvorená tradične medeným blokom, ku ktorému je prispájkovaná šestica 6 mm heatpipe. Tie majú mimochodom nezmenenú orientáciu tak čo sa týka základne ako i priechodu rebrami. Z fotiek sa však zdá, že samotný coldplate je plnší a jasne hrubší. To má vplyv aj na polohu heatpipe, ktoré sú ďalej od procesorového IHS. Na celkovú výšku chladiča to však nemá vplyv, 159 mm zodpovedá staršiemu  Grandisu takisto ako všetky ostatné rozmery. Počet rebier (46 funkčných + 1 okrasné) a ani vzájomné rozstupy by nemali byť iné.

V dostupných materiáloch sú pekne okótované všetky vzdialenosti a je z nich možné vyčítať i to, že od stredu základne po okraj vonkajšieho ventilátoru je to 66 mm. To znamená, že na doskách ATX bude treba zaistiť kompatibilitu s pamäťami v prvých dvoch slotoch DIMM. Po inštalácii ventilátora do výšky, akú SPC považuje za optimálnu, sa zmestia iba moduly s výškou do 31,4 mm. Z radov vysokorýchlostných takých teda veľa nie je. Ventilátor je však možné posunúť i vyššie. So zarovnaním podľa čiapočiek heatpipe, získate k dobru takmer 8 mm a to je výber (pamätí) hneď o poznanie veselší.

Podporované sú okrem AMD TRX4 všetky súčasné pätice. S Intel LGA 775 sa už nepočíta, ale na LGA 1366 ešte Grandis 3 nainštalujete. Je zaujímavé, že podporu LGA 1200 explicitne nespomína, no vzhľadom na kompatibilitu s LGA 115x uspejete bez potreby voliteĺného príslušenstva aj na Comet Lake-S, ktoré sú už za rohom.

Chladiče budú v obchodoch dostupné v najbližších dňoch. Odporúčaná cena za model bez osvetlených ventilátorov je 49 eur s DPH. Grandis 3 ARGB Evo s pestrofarebnými ventilátormi má byť za 6-eurový príplatok.


  •  
  •  
  •  
Flattr this!

Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360

Aké by boli výsledky štandardných testov základných dosiek, ak by sme s nimi používali chladič MSI MAG CoreLiquid I360? Lepšie. Respektíve by bolo dosahované nižšie zahrievanie jadier CPU, ktoré by tým pádom pracovali na vyšších frekvenciách, čo prirodzene znamená aj vyšší výpočtový výkon. Nie dramaticky, ale pokiaľ máme situáciu ilustrovať miskami váh, tak je ich pozícia celkom jednoznačná. Celý článok „Testy MSI Z890 Ace (a CU9 285K) s vodníkom CoreLiquid I360“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy

Pri chladiči Fortis 5 Black ARGB nestačí len konštatovať, že má oproti Fortis 5 Black osvetlený ventilátor. Tých špecifík, ktoré formujú jeho vlastnosti, je viac. Na vonkajších znakoch to ešte nevidno, pretože uvádzané parametre sú rovnaké ako u modelu bez ARGB LED, ale pri rozpitvávaní výsledkov sme už na zopár rozdielov narazili. A určite možno písať o pozoruhodných rozdieloch, nad ktorými má zmysel sa pozastaviť. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black ARGB: Trochu (dosť) svetla do tmy“ »

  •  
  •  
  •  

Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel

Chladič Fortis 5 je už okrem štandardného variantu aj v kompletne čiernom vyhotovení. Oproti nižšiemu radu (Fera 5) má potom k dobru dve heatpipe, ktoré zvyšujú chladiaci výkon tohto chladiča. V praxi však uchladí viac iba niekedy. Vtedy, keď procesor dokáže z „extra materiálov“, ktoré má chladič Fortis 5 k dispozícii, profitovať. Ako to? Všetko si rozoberieme v detailnej analýze. Celý článok „Endorfy Fortis 5 Black: Šesť heatpipe pre procesory Intel“ »

  •  
  •  
  •  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *