Zápis
Novinku P50 Game Drive som prvýkrát videl minulý rok v septembri na IFA 2019. Okrem netradičného dizajnu toto SSD zaujme predovšetkým svojím unikátnym prepojením. Ide o jedno z prvých externých úložísk, ktoré využíva najrýchlejšiu formu protokolu USB s krkolomným označením USB 3.2 gen 2×2 a ponúka rýchlosť až 20 Gb/s. Do príchodu štandardu 4.0 je to teda jedno z najrýchlejších úložísk svojho druhu.
Zápis: praktické testy
Praktickým testom zápisu P50 s prehľadom dominuje, teda až na najmenšie súbory. Poďme ale postupne. 9 GB video súbor sa zapísal rýchlosťou až 920 MB/s, čo je cca o 40–50 % rýchlejšie ako My Passport a PXD, ktoré sme označili ako druhú generáciu externých SSD. V porovnaní s prvou, teda T5 a SanDiskom je vidieť až trojnásobný nárast výkonu. 30 % nárast výkonu oproti My Passport a PXD sme zaznamenali takisto pri 24–36 aj 5–10 MB súboroch. Oproti prvej generácii je to cca dvoj až 2,5-násobné zrýchlenie. So súbormi o veľkosti 427–1235 Kb je rozdiel v rýchlostiach už minimálny, okolo 10 %. Najmenšie spomínané 12–59 Kb súbory sú približne rovnaké ako na My Passport, v tomto teste je naďalej najlepší Patriot PXD.
Zápis: syntetické testy
Syntetický test zápisu potvrdzuje skvelé výsledky praktických testov. Sekvenčný zápis má rýchlosť až 1,5 GB/s, čo je o 60 % viac ako pri My Passport alebo PXD. V porovnaní s T5 alebo SanDiskom je P50 viac než trikrát rýchlejšia. 4K (64 threads) výsledok je tiež veľmi dobrý, o 30 % rýchlejší ako My Passport, ktorý tuto zahviezdil. Oproti SanDisku či T5 vidíme takmer trojnásobne a viac než štvornásobne vyššie rýchlosti. P50 dosiahla tiež najkratší nameraný čas prístupu.
USB-C na mě nepůsobí dvakrát spolehlivě. Zvlášť při této ceně by jeden ocenil, kdyby se někdo zabýval robustností spojení, konektor usadil do mělké šachty víkované krytkou a originální kabel protikusem tvaru spojení zabezpečil (bez toho, aby byla omezena kompatibilita s běžnými kabely). Odolnost vůči vodě je podružná vedle odolnosti vůči zanesení konektoru, kterou by vhodnou krytkou šlo zajistit.